Reklama

Ludzie mdleli przy maszynach

16/07/2015 10:30

Brak dostępu świeżego powierza, skwar, duchota i maszyny oddające ciepło. Takie warunki panowały w ostatnim czasie w jarosławskim zakładzie produkcyjnym Lear Corporation Poland. W firmie zajmującej się szyciem pokrowców dochodziło do omdleń pracowników.

– Hala jest bardzo duża. Wielkością można ją porównać z boiskiem sportowym. Na jednej zmianie pracuje około 700 osób. Kobiety stoją blisko siebie. Maszyna stoi przy maszynie. Krótkie przerwy w pracy nie pozwalają na złapanie oddechu. Powietrze[paywall]  stoi, nie ma czym oddychać. Koleżanka mówiła, że jednego dnia wyprowadziła 6 kobiet, które zasłabły – mówi Joanna pracująca jako szwaczka. Pracownicy narzekają na brak przewiewu, który potęguje wysoką temperaturę. – Szyjemy na stojąco. Nie ma mowy o przerwie, bo musimy wykonać normy. Komputery sprawdzają wydajność, monitorują naszą pracę. Małe wiatraczki biurkowe zamontowane przy maszynach nic nie dają. Upał jest dokuczliwy i nie każdy jest w stanie go wytrzymać – dodaje Katarzyna.

W jarosławskim oddziale Leara praca wre całą dobę. Ci, którym w czasie upałów wypadła dzienna zmiana, musieli się zmagać z wysoką temperaturą w hali. Nie wszyscy sobie poradzili.

Reklama

– Omdlenia co roku były i będą. Teraz mieliśmy trzy omdlenia na jednej zmianie. W sumie i tak nie było ich dużo w porównaniu z wcześniejszymi latami – mówi jeden z pracowników. Kłopoty miały najczęściej osoby, które wcześniej miały jakieś problemy zdrowotne. – Zdarzają się takie przypadki – przyznaje Andrzej Salwa, przewodniczący zakładowej „Solidarności”. – Temperatura w hali podczas upałów wynosiła 28 do 30 stopni Celsjusza. Mimo tego, że pracownicy mają zapewniony dostęp do wody oraz dodatkową przerwę w pracy, dochodzi do omdleń. W hali jest za słaba cyrkulacja powietrza, brakuje przewiewu. Mogę zapewnić, że zgłaszane przez nas uwagi co do warunków pracy firma realizuje – dodaje.

Reklama

Szansa na klimatyzację?

Z wyjaśnień związkowców wynika, że firma przymierza się do poprawy warunków w hali produkcyjnej. Mówi się nawet o klimatyzacji. – Poprawienie warunków zlikwiduje część tego typu problemów, ale trzeba pamiętać, że pracują tu setki ludzi i kłopoty zdrowotne mogą się zawsze przydarzyć – mówią pracownicy.

Pomimo wielokrotnych prób nie udało się nam skontaktować z dyrekcją zakładu.

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    lear - niezalogowany 2015-07-16 12:53:59

    Dlatego o tej firmie mówią "kołchoz"

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    biały niewolnik - niezalogowany 2015-07-16 15:24:04

    ... i kogo to interesuje, ciesz się że masz pracę, zap.....

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    karoltet_803 2015-07-16 20:50:33

    nie narzekajcie nie jest źle. Co by było jak by tego zakładu nie było ?

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości