W połowie XX wieku wprowadzono w Polsce system piłkarskich rozgrywek w systemie jesień – wiosna. Pełne dwie rundy rozgrywek kończą się w czerwcu. Nie inaczej było i w tym roku, z wyjątkiem ekstraklasy, której niektórzy zawodnicy brali udział w przygotowaniach do Euro 2016.
Nasz tygodnik od dobrych kilku lat jest na bieżąco z piłkarskimi wydarzeniami, zwłaszcza jeśli chodzi o regionalne drużyny. A jeżeli wyjątkowo nie udaje się nam na bieżąco informować o wynikach wszystkich drużyn, biorących udział w rozgrywkach, pod koniec sezonu przedstawiamy ich dorobek w tradycyjnej Panoramie tabel. Po to, aby w przyszłości można był wrócić pamięcią do chwil radosnych lub smutnych związanych z zakończeniem piłkarskiego sezonu, jakie miały miejsce w przeszłości, przypomnieć jakie to drużyny nas reprezentowały i w jakiej grały klasie. Zaczęliśmy od wydarzeń pół wieku temu, czasu, którego sportowe wydarzenia przypominają się jeszcze nie jednemu kibicowi. Przeglądu dokonaliśmy dekadowo na podstawie zapisków prasowych.
Najwyżej w piłkarskiej hierarchii stały drużyny Orła Przeworsk i Polonii Przemyśl. Grały w III lidze. Niestety, obie drużyny, zajmując odpowiednio 13. i 14. miejsce, spadły z ligi. Orzeł w ostatnich meczach grał w składzie: Koper – Pruchnicki, Mirkiewicz, Lotycz, Kulpa, Sas, Stycuła, Wołowiec, Zawadzki, Majba, Kubusiak. Polonia natomiast: Szczurowski – Zuzmak, Truniarz, Peron, Prokop, Wydra, Zieliński, Grzegorczyk, Mil, Luby, Iwanów.
W rzeszowskiej klasie A grały: Czuwaj Przemyśl (4. miejsce), JKS Jarosław (8. miejsce), Polna Przemyśl (9. miejsce). Rozgrywki wygrała drużyna Stali Sanok i awansowała do III ligi. Z klasy B – grupy jarosławskiej awansowała do klasy A Pogoń Lubaczów.
W związku z nowym podziałem administracyjnym kraju i w piłce nożnej nastąpiły zmiany. Utworzono[paywall] III ligę z okręgów Kraków i Rzeszów. Województwo musiała z „urzędu” reprezentować jedna drużyna. Polna i Polonia, występujące w rzeszowskiej klasie okręgowej, zajęły odpowiednio 11. i 12. miejsce. Tylko jedna z nich mogła zagrać w III lidze. Obie drużyny zgromadziły po 21 punktów; Polonia miała lepszy bilans bramkowy, ale tyle samo punktów miały jeszcze Stal II Mielec i Walter Rzeszów. Na podstawie rywalizacji tych drużyn Polna była lepsza (4 pkt i 3:4 w bramkach) od Polonii (4 pkt i 4:9 w bramkach) i awansowała do III ligi. W ostatnich meczach rozgrywek grała w składzie: Rogoziński – Szor, Kuźmiński, Waltoś, M. Załoga, Skorwider, Stachurski, Choma, Hnatkiewicz, Hess, Cielepiak, Szewerniak.
Rzeszowską grupę II klasy A wygrała drużyna Czuwaju Przemyśl. JKS Jarosław zajął 2. miejsce, Pogoń Lubaczów 6. miejsce, LKS Dynów 10. miejsce, Orzeł Przeworsk 12. miejsce a LZS Medyka ostatnie, 14. miejsce.
Najwyżej w III lidze krakowsko-rzeszowskiej grały Polna i Czuwaj Przemyśl. W gronie 16 drużyn zajęły przedostatnie i ostatnie miejsca i spały z ligi. Ligę wygrała Sandecja Nowy Sącz. Klasę międzywojewódzką (krośnieńsko-przemyską) wygrała drużyna Stali Sanok i ona awansowała do III ligi. Stal wyprzedziła Polonię o jeden punkt, a pozostałe drużyny z regionu zajęły miejsca: Pogoń Lubaczów (4 ), JKS Jarosław (5), Łęk Ostrów (7), Budowlani Radymno (10), Orzeł Przeworsk (11), Spomasz Kańczuga był na 12. miejscu i spadł do klasy okręgowej.
Drużyny klasy okręgowej na zakończenie rozgrywek zameldowały się na mecie w kolejności: Żuraw Żurawiczki, Czarni Pawłosiów, Zdrój Horyniec, Żurawianka Żurawica, Piast Tuczempy, Wisłok Świętoniowa, Dynovia Dynów, Budowlani Radymno, Viking Orły, Grom Wyszatyce, Roztocze Narol, Syrenka Roźwienica, Czuwaj II Przemyśl, Zryw Młodów.
To najlepsze lata regionalnej piłki. W III lidze reprezentowały nas trzy drużyny i na koniec sezonu zajęły następujące miejsca: 3. Kamax Kańczuga, który w końcowych meczach sezonu grał w składzie: Kulig – Pieczek, Folwarski, Tomczak, Węglarz, Dobosz, T. Szmuc, Pietruszyn, H. Słysz, Tułacz, Pinda, E. Słysz, Boroń, Dembiczak, Gil, Stelmach;
5. Czuwaj Przemyśl, grając w ostatnich meczach w składzie: Michalski, Gniewek – Kozicki, Tyburski, Dubiel, Wilk, W. Jaroch, Stefanik, Jabłoński, Kalantarow, Szot, Dołęga, Badowicz, Rączka, Styś, Sakowski, Porębny, Błaszczyk, Żurowski; 8. Polonia Przemyśl, a grała w składzie: Abram – Niemiec, A. Mazur, Andruszewski, Kogut, Rop, P. Załoga, Komar, Pankiewicz, Buczkowski, Curzytek, Paszek, Garwoła, Wajda, Kościelny, Sadowski. III ligę wygrała drużyna Wawelu Kraków.
W IV lidze, którą prowadził okręg rzeszowski, najwyżej był JKS Jarosław, który zajął 3. miejsce i dał się wyprzedzić Zelmerowi Rzeszów i Unii Nowa Sarzyna, które awansowały wyżej. 9. miejsce w tych rozgrywkach zajęli Czarni Pawłosiów, a 15. miejsce Pogoń Lubaczów, która spadła do klasy okręgowej.
Rozgrywki na szczeblu regionu prowadził OZPN Przemyśl. Obejmowały one zawody w klasie okręgowej, klasie A i klasie B. Klasę okręgową wygrała Syrenka Roźwienica przed Biało-Czerwonymi Kaszyce i one awansowały do ligi krośnieńsko-przemyskiej. Z klasy A awansowały: Sanoczanka Święte, JKS II Jarosław, Żuraw Żurawiczki i LZS Nowe Sioło, a spadły z tej klasy: LKS Kosienice, LKS Korzenica, LKS Wiązownica, Błyskawica Rożniatów, Błękitni Zalesie.
Najwyżej występowały ekipy: Polonii-Greinplast Przemyśl, Żurawianki Żurawica i Piasta Tuczempy. Grały w IV lidze prowadzonej przez okręg rzeszowski. Polonia zajęła 4. miejsce a ostatnie mecze grała w składzie: Szramowiat – P. Luft, Bałaban, Jabłoński, Rogowski, Wej, Marszałek, Kot, Strzałkowski, Jaremczuk, Gwóźdź, Kapłon, K. Gierczak.
Żurawianka zajęła 7. miejsce a jej skład to: Horodecki – J. Gierczak, P. Załoga, Stępień, M. Bąk, Gorczyca, Jakubowski, Pankiewicz, T. Harłacz, J. Harłacz, Dmitrzyk, Błaszczyk, Hajduk, Ł. Bąk. Piast Tuczempy zajął ostatnie, 14. miejsce i spadł do klasy okręgowej. IV ligę wygrała Wisłoka Dębica i awansowała do III ligi.
Rozgrywki na szczeblu regionalnym prowadził OZPN Jarosław. Najwyższą klasą była V liga. Zmagania w niej wygrał Orzeł Przeworsk, który o 6 punktów wyprzedził JKS 1909 Jarosław. Orzeł awansował. Spadek dotknął drużyny: Pogoni-Sokoła Lubaczów, Błękitnych Grzęska, Granicę Stubno i Gorliczankę Gorliczyna. Z klasy A awansowały: Pogórze Rokietnica, Czarni Oleszyce, Viking Orły, LKS Kisielów, a do B klasy spadły: Błękitni Rudołowice, Delin Munina, Walter Opaka, Rolnik Wólka Krowicka, Fenix Leszno, Wesoła Zadąbrowie, Huragan Gniewczyna, Start Mirocin. Z awansu z klasy B do A cieszyły się drużyny: Piasta II Tuczempy, Błękitnych Bobrówka, Czerwonych Cewków, Błękitnych Futory, UNUM Babice, Czarnych Bolestraszyce, Promyka Urzejowice i Piasta Nowosielce.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze