Otrzymałem następujący apel od praktykującego, acz grzesznego, katolika rzymskiego. Oto on:
– Od dłuższego czasu poszukuję parafii w Przemyślu, w której przed komunią świętą podana jest jednoznaczna informacja o możliwości przyjęcia jej tradycyjnie lub na rękę. W poprzednim wydaniu „Życia Podkarpackiego” przeczytałem, że w tej kwestii kuria biskupia pozostawia wolną rękę proboszczom. Stąd mój gorący apel, aby księża proboszczowie taką informację podawali.
Wchodzimy w okres świąteczny. Kościoły pewnie zapełnią się wiernymi. Jak znam życie, raczej nikt nie będzie przed wejściem stał z kalkulatorem, by sprawdzić, czy liczba wiernych nie przekracza dopuszczalnego limitu, dlatego tym bardziej informacja o możliwości przyjmowania komunii na dwa sposoby byłaby wskazana. Sporo osób zjedzie z różnych części Polski i z zagranicy. Jak wiemy, wirus nie zna granic.
Obecne najczęściej jest tak, że można przyjąć komunię na rękę, ale ten sam ksiądz udziela jej jednocześnie na dwa sposoby. Z punktu widzenia sanitarnego nie ma to sensu, a osoba chcąca przyjąć komunie na rękę obawia się, czy nie złapie wirusa, zamiast koncentrować się na jej duchowym wymiarze.
Ponadto w tyle głowy ma pytanie, jak zareaguje ksiądz? A może nie udzieli komunii, a może sąsiadka spod ósemki obgada potem z sąsiadami? A powinno się raczej pamiętać, że przyjmowanie komunii na rękę jest równie tradycyjne jak do ust. Może nawet bardziej, skoro odwołuje się do korzeni chrześcijaństwa – kończy swój apel czytelnik.
Od siebie dodam, że ojcowie Franciszkanie na Kalwarii Pacławskiej od czasu wprowadzenia możliwości przyjmowania komunii na dwa sposoby informują o tym konsekwentnie od początku pandemii. Tradycyjnie przy ołtarzu głównym, na rękę przy ołtarzu Matki Bożej.
Ksiądz po skończeniu rozdawania komunii na rękę rozdaje ją tradycyjnie. Ojcowie trzymają się konsekwentnie wymogów sanitarnych, niezbędnych w sanktuarium, licznie odwiedzanym przez pielgrzymów. Myślę, że warto wiernym przynajmniej przed świętami także w innych parafiach dać taką możliwość.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze