Reklama

Maraton sztuki „Srebrny Czworokąt” [ZDJĘCIA]

18/05/2024 14:46

W ubiegły piątek i sobotę (10 – 11 maja) w Przemyślu rozpoczęła się 12. edycja Międzynarodowego Triennale Malarstwa Regionu Karpat „Srebrny Czworokąt 2024”. Hasłem przewodnim tegorocznego Triennale były „Chimery współczesności: autorefleksja i metafizyka”. Patronat honorowy nad tym największym międzynarodowym przeglądem współczesnego malarstwa tej części Europy objął prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.

Jury w międzynarodowym składzie: Vladimir Ganaj, Andras Kakoczki, Marzanna Wróblewska, Roman Yatsiv, Aurel Chiriac oraz Andrzej Piotr Cieszyński zakwalifikowało na wystawę główną 113 prac 72 artystów z: Rumunii, Słowacji, Węgier, Ukrainy i Polski. Grand Prix –- Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego otrzymała Małgorzata Drozd-Witek (Polska), Nagrodę Marszałka Województwa Podkarpackiego – Andrzej Rułka (Polska), nagrodę Prezydenta Miasta Przemyśla – Attila Határ (Węgry), a nagrodę Elektromontażu SA Rzeszów – Gábor Lukács (Węgry). Gratulujemy wszystkim laureatom.

Wystawie głównej zlokalizowanej w baszcie Zamku w Krasiczynie towarzyszyły następujące wystawy: 8. Międzynarodowe Forum Artystyczne „na papierze bez granic ...” artyści Trójmorza − habitat 2024 (Galeria Zamek, PCKiN), wystawa prac jurorów Triennale 2024 i wystawa malarstwa Liudmyly Davydenko (GSW Przemyśl) oraz wystawa malarstwa Volodymyra Lutsyka w Muzeum Historii Miasta Przemyśla. To był maraton sztuki współczesnej. Mogliśmy na pięciu wystawach oglądać ponad 200 prac malarskich kilkuset artystów z pięciu krajów. Zobaczyć, jakie kierunki i trendy funkcjonują we współczesnym malarstwie w tej części Europy. Skonfrontować twórcze działania artystów i odebrać zawarty w nich przekaz.

Reklama


J.S

Organizatorzy
Głównym organizatorem wydarzenia była Galeria Sztuki Współczesnej w Przemyślu. Współorganizatorzy i partnerzy Triennale − Srebrny Czworokąt 2024: Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej, Centrum Kultury i Nauki  „Zamek”, Biuro Wystaw Artystycznych w Rzeszowie, Biuro Wystaw Artystycznych w Kielcach, Galeria BWA Olkusz, Galeria Sztuki Miejskiego Ośrodka Kultury w Dębicy, Muzeum Ţării Crişurilor (Rumunia), Herman Ottó Múzeum i Miskolci Galéria (Węgry).

 

Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 18/05/2024 14:46
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama