W Afryce dostępu do wody pitnej nie ma połowa mieszkańców. Dzięki ostatniej woli związanego z Przemyślem ks. prał. Mariana Wolickiego, wieloletniego wykładowcy przemyskiego seminarium duchownego, oraz zaangażowaniu Referatu Misyjnego z Pieniężna, w północnym Togo w Afryce wybudowane zostały 2 studnie głębinowe. Na cześć darczyńcy nazwano je „Marian” i „Stefan”.
Poświęcenia dokonał o. Emmanuel Kabate SVD, proboszcz parafii św. Kizito w Kpatchile, gdyż obie wspomniane miejscowości są stacjami bocznymi tej werbistowskiej parafii. To właśnie misjonarze werbiści, poprzez Referat Misyjny Księży Werbistów w Pieniężnie i osobę o. Mariana Schwarka SVD, który koordynował prace na miejscu, byli niejako pośrednikami w tej ważnej sprawie i czuwali nad całym przedsięwzięciem.
Nie była to zresztą pierwsza koordynowana przez nich akcja budowy studni na Czarnym Lądzie. Sporo zaangażowania w doprowadzenie jej do finału włożyła też wielka miłośniczka Przemyśla mecenas Anna Bożek, która prowadziła sprawy testamentowe zmarłego. Z kolei pilotażem zadania pod względem technicznym i kontaktami z wykonawcami prowadzącymi odwierty zajmował się jej mąż.
Być może łańcuszek dobroci zapoczątkowany przez śp. ks. prał. Mariana Wolickiego będzie dłuższy.
– W planach jest utworzenie w Nisku, skąd pochodził, stowarzyszenia „Śladami księdza Mariana”. Miałoby się ono zajmować zbiórką środków na kontynuację dzieła, czyli budowę kolejnych studni w Togo w Afryce – mówi siostrzeniec nieżyjącego duchownego A. Kruczkowski.
To właśnie on skontaktował się niedawno z naszą redakcją, by nagłośnić efekt akcji, jako że przemyskiej społeczności osoba śp. ks. prał. M. Wolickiego jest dobrze znana. Przez wiele lat związany był on z grodem nad Sanem. Urodził się 19 grudnia 1941 r. w Nisku, natomiast w latach 1963-1969 studiował w Wyższym Seminarium Duchownym w Przemyślu, a święcenia kapłańskie przyjął w 24 czerwca 1969 r. z rąk ówczesnego biskupa przemyskiego Ignacego Tokarczuka.
Był również wieloletnim wykładowcą w Wyższym Seminarium Duchownym w Przemyślu, natomiast w latach 2012-2017 gremialnym kanonikiem Przemyskiej Kapituły Metropolitalnej. W przemyskiej archikatedrze odbyły się uroczystości związane z eksportą ciała ks. prał. Mariana Wolickiego zmarłego w październiku 2017 r.
Natomiast uroczystości pogrzebowe odbyły się w kościele parafialnym pw. św. Jana Chrzciciela w Nisku. Liturgii przewodniczył JE ks. abp Adam Szal, a mszę świętą koncelebrował wówczas m.in. ks. bp Stanisław Jamrozek.
O tym, jak wielkim problemem dla afrykańskich wiosek jest brak wody, przypomina o. Marian Schwark SVD, wieloletni misjonarz w Togo. – Ludzie bardzo długo na to czekali. Odkąd sięgają pamięcią, nigdy nie mieli w pobliżu źródła czystej wody – podkreślił.
„Radość jest niesamowita, zwłaszcza kobiet i dziewcząt, dla których skończyło się uciążliwe chodzenie po wodę do pobliskiej rzeki. W mojej długiej posłudze misyjnej, a jestem tu już od 46 lat, nie widziałem tyle radości z ukończenia innych projektów, jak właśnie z powodu tych studni. A przecież budowaliśmy i oddawaliśmy do użytku także szkoły czy przychodnie. Wszyscy obiecują modlić się regularnie za darczyńcę i wszystkich, dzięki którym budowa mogła zostać doprowadzona do końca” – przeczytać można w jego relacji na stronie misjonarzy werbistów.

fot.www.werbisci.pl
Mieszkańcy Bouadjal i Kpabol bardzo długo czekali na studnie. Odkąd sięgają pamięcią, nigdy nie mieli w pobliżu źródła czystej wody.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze