Reklama

„Marian” i „Stefan” dobrze służą mieszkańcom Czarnego Lądu

W Afryce dostępu do wody pitnej nie ma połowa mieszkańców. Dzięki ostatniej woli związanego z Przemyślem ks. prał. Mariana Wolickiego, wieloletniego wykładowcy przemyskiego seminarium duchownego, oraz zaangażowaniu Referatu Misyjnego z Pieniężna, w północnym Togo w Afryce wybudowane zostały 2 studnie głębinowe. Na cześć darczyńcy nazwano je „Marian” i „Stefan”.

Poświęcenia dokonał o. Emmanuel Kabate SVD, proboszcz parafii św. Kizito w Kpatchile, gdyż obie wspomniane miejscowości są stacjami bocznymi tej werbistowskiej parafii. To właśnie misjonarze werbiści, poprzez Referat Misyjny Księży Werbistów w Pieniężnie i osobę o. Mariana Schwarka SVD, który koordynował prace na miejscu, byli niejako pośrednikami w tej ważnej sprawie i czuwali nad całym przedsięwzięciem.

Nie była to zresztą pierwsza koordynowana przez nich akcja budowy studni na Czarnym Lądzie. Sporo zaangażowania w doprowadzenie jej do finału włożyła też wielka miłośniczka Przemyśla mecenas Anna Bożek, która prowadziła sprawy testamentowe zmarłego. Z kolei pilotażem zadania pod względem technicznym i kontaktami z wykonawcami prowadzącymi odwierty zajmował się jej mąż.

Przez lata związany z Przemyślem

Być może łańcuszek dobroci zapoczątkowany przez śp. ks. prał. Mariana Wolickiego będzie dłuższy.

– W planach jest utworzenie w Nisku, skąd pochodził, stowarzyszenia „Śladami księdza Mariana”. Miałoby się ono zajmować zbiórką środków na kontynuację dzieła, czyli budowę kolejnych studni w Togo w Afryce – mówi siostrzeniec nieżyjącego duchownego A. Kruczkowski.

To właśnie on skontaktował się niedawno z naszą redakcją, by nagłośnić efekt akcji, jako że przemyskiej społeczności osoba śp. ks. prał. M. Wolickiego jest dobrze znana. Przez wiele lat związany był on z grodem nad Sanem. Urodził się 19 grudnia 1941 r. w Nisku, natomiast w latach 1963-1969 studiował w Wyższym Seminarium Duchownym w Przemyślu, a święcenia kapłańskie przyjął w 24 czerwca 1969 r. z rąk ówczesnego biskupa przemyskiego Ignacego Tokarczuka.

Był również wieloletnim wykładowcą w Wyższym Seminarium Duchownym w Przemyślu, natomiast w latach 2012-2017 gremialnym kanonikiem Przemyskiej Kapituły Metropolitalnej. W przemyskiej archikatedrze odbyły się uroczystości związane z eksportą ciała ks. prał. Mariana Wolickiego zmarłego w październiku 2017 r.

Natomiast uroczystości pogrzebowe odbyły się w kościele parafialnym pw. św. Jana Chrzciciela w Nisku. Liturgii przewodniczył JE ks. abp Adam Szal, a mszę świętą koncelebrował wówczas m.in. ks. bp Stanisław Jamrozek.

Reklama

Bardzo długo czekali na czystą wodę

O tym, jak wielkim problemem dla afrykańskich wiosek jest brak wody, przypomina o. Marian Schwark SVD, wieloletni misjonarz w Togo. – Ludzie bardzo długo na to czekali. Odkąd sięgają pamięcią, nigdy nie mieli w pobliżu źródła czystej wody – podkreślił.

„Radość jest niesamowita, zwłaszcza kobiet i dziewcząt, dla których skończyło się uciążliwe chodzenie po wodę do pobliskiej rzeki. W mojej długiej posłudze misyjnej, a jestem tu już od 46 lat, nie widziałem tyle radości z ukończenia innych projektów, jak właśnie z powodu tych studni. A przecież budowaliśmy i oddawaliśmy do użytku także szkoły czy przychodnie. Wszyscy obiecują modlić się regularnie za darczyńcę i wszystkich, dzięki którym budowa mogła zostać doprowadzona do końca” – przeczytać można w jego relacji na stronie misjonarzy werbistów.


fot.www.werbisci.pl
Mieszkańcy Bouadjal i Kpabol bardzo długo czekali na studnie. Odkąd sięgają pamięcią, nigdy nie mieli w pobliżu źródła czystej wody.


ug
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama