Politycy z Ukrainy, Litwy, Węgier, Słowacji i Polski rozmawiali w niedzielę, 22 października br. o przyszłości i współpracy międzyparlamentarnej, a także o tradycjach demokratycznych tej części Europy.
– Europa to nie tylko Unia Europejska – podkreślił Marek Kuchciński, marszałek Sejmu, który przewodniczył dyskusji w Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej. – Szukamy recepty na uporządkowanie Wspólnoty poprzez odnowienie pierwotnych definicji jej kompetencji. Trzeba przypomnieć o fundamentach Europy, na których Unię budowali jej założyciele – dodał.
W panelu dyskusyjnym „Corpus legum w czasach przemian. Doświadczenia przedstawicieli parlamentów[paywall] narodowych”, którego moderatorem był prof. Zdzisław Krasnodębski, politycy rozmawiali o przyszłości i aktualnych problemach Unii.
– Bronimy naszych wartości – stwierdził Richárd Hörcsik, węgierski deputowany. – Chcemy mieć chrześcijańską Europę, taką jaką byłą przez ostatnie dwa tysiące lat. Dzisiejsi liberałowie podcinają chrześcijańskie korzenie kontynentu – powiedział
Marek Kuchciński przypomniał, że Europa Środkowo-Wschodnia szła własnymi ścieżkami do wspólnotowości i demokracji.
– W naszym regionie powstało wiele inicjatyw, które wyprzedzały różne formy ustrojowe kontynentu i te inicjatywy pozostawiły trwały ślad we współczesnych systemach prawnych państw – przekonywał parlamentarzysta z Przemyśla. – Powstało kilka koncepcji integracyjnych, którymi były m.in. Unia polsko-litewska, Austro-Węgry, Królestwo Serbów czy próba sfederalizowania Słowacji i Rzeczypospolitej – wyliczył.
Doświadczeniami ukraińskiego parlamentaryzmu podzielił się również przewodniczący Andrij Parubij, przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy, który podkreślił jak wielką rolę odgrywał parlament na Ukrainie w czasach kryzysów – zarówno w trakcie pomarańczowej rewolucji, jak i w 2014 r. kiedy miał miejsce Majdan.
– Ważne jest dla nas, aby Ukraina uczestniczyła w różnych inicjatywach, które przybliżają ją do członkostwa w UE, np. Via Carpatia, czy budowa nowych przejść granicznych – mówił. –Ważna jest współpraca regionalna od Morza Bałtyckiego do Morza Czarnego. Jestem przekonany że ta kooperacja ma ogromny potencjał, który jest niewykorzystany – dodał.
Po zakończeniu dyskusji polski i ukraiński minister infrastruktury Andrzej Adamczyk i Volodymyr Omelyan podpisali memorandum dotyczące dalszej współpracy w ramach projektu Via Carpatia, kluczowego projektu transportowego, mającego zapewnić efektywne połączenie między Europą Północną i Południową. Następnie marszałek Kuchciński i przewodniczący Parubij wizytowali polsko-ukraińskie przejścia graniczne w Korczowej i Medyce, a także planowane do budowy w 2018 r. przejście graniczne w Malhowicach.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Co ten ogrodnik bredzi? Toż to jakiś imbecyl zupełny.
Stara dobra PISoBOLSZEWICKA WNP Putina.
Ja spiewam nie wiem o czym , ja spiewam nie wiem oczym mnie nie zaskoczy nigdy żaden tekst....
No cóż, jak się ma ogrodnicze wykształcenie pomaturalne, to się przesadza... ciągle!
Ciamajda
Co ten ogrodnik bredzi? Toż to jakiś imbecyl zupełny.
Stara dobra PISoBOLSZEWICKA WNP Putina.