Marszałek Sejmu RP Marek Kuchciński interweniuje w sprawie planowanej likwidacji Skoncentrowanej Dyspozytorni Medycznej w Przemyślu. Poprosił ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego o wyjaśnienie sprawy.
Plany likwidacji, powstałej w 2012 r. Skoncentrowanej Dyspozytorni Medycznej w Przemyślu poruszyły wiele instytucji. Protest w tej sprawie złożył starosta przemyski Jan Pączek, przeciwne likwidacji są władze miasta Przemyśla czy dyrekcja Wojewódzkiego Szpitala im. św. o. Pio. Z prośbą o interwencję do przemyślanina M. Kuchcińskiego zwrócili się przewodniczący związków zawodowych placówki na Monte Cassino[paywall].
Marszałek Sejmu RP zainteresował się problemem i skierował pisma do: ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego, marszałka województwa podkarpackiego Władysława Ortyla i wojewody podkarpackiego Ewy Leniart.
M. Kuchciński w piśmie do ministra zdrowia w pełni poparł stanowisko i argumenty związkowców. „(...) Należy zagwarantować istnienie i samodzielność przemyskiego pogotowia ratunkowego – najstarszego na Podkarpaciu i jednego z najstarszych w Polsce. Utrata samodzielności może być związana z likwidacją wielu miejsc pracy oraz utratą możliwości prowadzenia własnej strategii odnośnie rozwoju ratownictwa medycznego na terenie miasta i powiatu przemyskiego. Dyspozytornia medyczna w Przemyślu (Skoncentrowana Dyspozytornia Medyczna w Przemyślu i pogotowie ratunkowe to jedno „ciało” – przyp. aut.) została bardzo wysoko oceniona przez dyrektora Departamentu Spraw Obronnych, Zarządzania Kryzysowego, Ratownictwa Medycznego i Ochrony Informacji Niejawnych Ministerstwa Zdrowia pod względem jakości i sprawności wprowadzenia Systemu Wspomagania Dowodzenia Państwowego Ratownictwa Medycznego. Spełnia wszystkie wymogi w tym względzie” – napisał m.in. marszałek Sejmu RP.
Zapewne na odpowiedź ministra zdrowia trzeba będzie jeszcze poczekać, ale być może interwencja na tak wysokim szczeblu zmusi inicjatorów pomysłu likwidacji Skoncentrowanej Dyspozytorni Medycznej w Przemyślu do zastanowienia się nad zasadnością planowanych działań.Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.26 lutego 2018 r. zarejestrowano moją interpelację . Trochę spóźniona ta interwencja p. Marszałka Kuchcińskiego. Wypada chociaż mieć nadzieję, że będzie skuteczniejsza niż interpelacja posła opozycji http://www.sejm.gov.pl/Sejm8.nsf/InterpelacjaTresc.xsp?key=3B6BD540
26 lutego 2018 r. zarejestrowano moją interpelację . Trochę spóźniona ta interwencja p. Marszałka Kuchcińskiego. Wypada chociaż mieć nadzieję, że będzie skuteczniejsza niż interpelacja posła opozycji http://www.sejm.gov.pl/Sejm8.nsf/InterpelacjaTresc.xsp?key=3B6BD540