Marek Kuchciński, marszałek Sejmu RP, wziął udział w ogólnopolskich uroczystościach barbórkowych Oddziału Geologii i Eksploatacji Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazu, które w poniedziałek, 27 bm. zorganizowano w Przemyślu.
– W Polsce niemal zapomniano, że Podkarpacie należy do kilku ojczyzn górnictwa na ziemiach polskich – przypomniał marszałek Marek Kuchciński podczas wystąpienia w sali widowiskowej Zamku Kazimierzowskiego. – Święto górnicze w Przemyślu jest formą nie tylko uszanowania pracy górników i trudu i państwa święta, ale także przypomnieniem tego dziedzictwa – dodał.
W połowie XIX w wieku na Podkarpaciu, po raz pierwszy na świecie, rozpoczęto eksploatację ropy naftowej. Miało to miejsce w podkrośnieńskiej Bóbrce.
Piotr Woźniak, prezes PGNiG, powiedział, że w Przemyślu i okolicy znajduje się[paywall] największe złoże gazu ziemnego w Polsce. W 2016 roku na zlecenie Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa specjaliści z Geofizyki Kraków przeprowadzili zakrojone na szeroką badania poszukiwania dodatkowych pokładów błękitnego paliwa. Dzięki tzw. zdjęciom sejsmicznym będzie można oszacować czy w ziemi znajdują się struktury skalne nasycone węglowodorami mogące tworzyć złoża gazu lub ropy naftowej. Bardzo prawdopodobne, że istnieją możliwości utrzymania na dotychczasowym poziomie wydobycia gazu ziemnego ze złoża „Przemyśla”, a nawet je zwiększyć, co stworzy szansę na dodatkowe miejsca pracy. Powierzchnia tutejszego złoża wynosi 226,5 km kw. Od początku eksploatacji, czyli od lat 60. ubiegłego wieku wykonano 540 odwiertów, z czego 313 jest nadal w użyciu. Łączna głębokość odwiertów to prawie 1 tys. km. Szacowana wartość zasobów to 72,6 mld m sześc. Dotychczas wydobyto 63,1 mld m sześc.Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze