– Obwodnice odciążą ruch w mieście, poprawią bezpieczeństwo i być może zwiększą zainteresowanie inwestorów. Ale czy nie udałoby się tego osiągnąć mniejszym kosztem? – to opinie burmistrzów na temat planowanych obwodnic Lubaczowa, Oleszyc i Cieszanowa.
Marszałek województwa podkarpackiego zapowiedział, że w planach urzędu marszałkowskiego jest budowa obwodnic Lubaczowa, Oleszyc i Cieszanowa. Liczą one odpowiednio ok. 12 000, 3 200 i niespełna 2 000 mieszkańców. Największy ruch panuje w największym z tej trójki Lubaczowie. Według danych z ostatniego pomiaru natężenia ruchu, czyli z 2010 r., przez miasto przejeżdża 9,5 tys. samochodów na dobę. Przez Cieszanów przejeżdża 5,9 tys. aut, a przez Oleszyce 3,8 tys. Kolejne liczenie pojazdów ma się odbyć w tym roku.
Przebudować drogi wojewódzkie
Burmistrz Oleszyc Andrzej Gryniewicz nie ukrywa, że obwodnica odciążyłaby ruch w miasteczku, ale ma też obawy, że obwodnica przyniesie skutki uboczne – miejscowość będzie omijana i jeszcze bardziej będzie się wyludniać. W przypadku Oleszyc obwodnica będzie musiała biec przez rzekę, konieczna będzie zatem budowa mostu. A to znacznie zwiększy koszty. Stąd pytania o zasadność inwestycji. A. Gryniewicz wskazuje, że bezpieczeństwo można poprawić w inny sposób. – Widziałbym możliwość przebudowy drogi wojewódzkiej. Potrzebne są chodniki i o ich budowę zabiegam, nawet na zasadzie współfinansowania przez gminę tej inwestycji – mówi.
– Nie doszukiwałbym się wielu pozytywów, ale myślę, że obwodnica nie wpłynie negatywnie – ocenia z kolei burmistrz Lubaczowa Krzysztof Szpyt. Sam pomysł budowy nowej drogi, która ominie centrum, ale nie ominie samego miasta, uważa „za bardziej pozytywny, niż negatywny”. – Traktuję ją jako szansę ze względów bezpieczeństwa i otwarcia nowych terenów pod inwestycje i miejsca zamieszkania. Teren przy dobrej drodze zawsze budzi większe zainteresowanie – mówi.
Wąskie uliczki, ostre zakręty
Zdaniem zastępcy burmistrza Cieszanowa Andrzeja Szymanowskiego obwodnica w tym mieście jest potrzebna. – Plany budowy obwodnicy Cieszanowa liczą co najmniej 20 lat. Tereny pod to zadanie już dawno zostały zabezpieczone w planach zagospodarowania przestrzennego. Obwodnica jest ważna dla poprawy bezpieczeństwa – mówi. Wiceburmistrz wskazuje, że przez centrum przejeżdża dużo samochodów ciężarowych, co jest niebezpieczne dla ludzi i znajdujących się przy drodze budynków. Obecnie droga wojewódzka wiedzie przez stary Rynek, który charakteryzuje się wąskimi uliczkami i chodnikami oraz ostrymi zakrętami.
A. Szymanowski nie obawia się, że Cieszanów miałby ucierpieć na tej inwestycji. – Ludzie, którzy przejeżdżają przez miasto, i tak się tutaj nie zatrzymują – zauważa.
Nowa droga, jeśli powstanie zaczynać się będzie przy wjeździe do miasta od strony Dachnowa. Jest to część Cieszanowa, która obecnie dość intensywnie się rozwija, istnieje tam kilka większych sklepów i stacja paliw.
Jak się dowiedzieliśmy w Podkarpackim Zarządzie Dróg Wojewódzkich do tej pory opracowane zostały Programy Funkcjonalno-Użytkowe dla powyższych zadań. – Kolejnym krokiem będzie opracowanie materiałów przetargowych oraz ogłoszenie przetargów na realizację przedmiotowych zadań. Planowana jest realizacja wspomnianych inwestycji w systemie „zaprojektuj i wybuduj”, w nowej perspektywie unijnej 2014 – 2020. W tej chwili jest jednak jeszcze zbyt wcześnie, aby mówić o konkretnych terminach czy kosztach – mówi Ewa Sudoł-Sikora, rzecznik PZDW.

Planowany przebieg obwodnic - Obwodnica Oleszyc (3,60 km) – Początek (rondo): istniejące skrzyżowanie drogi wojewódzkiej nr 865 (ul. Jarosławska) z drogą wojewódzką nr 867 (ul. Wiejska) i drogą gminną, koniec (rondo): skrzyżowanie obwodnicy z drogą wojewódzką nr 867, za osiedlem św. Jana
Obwodnica Lubaczowa (3,40 km) – Początek (rondo): istniejące skrzyżowanie drogi wojewódzkiej nr 867 z drogą powiatową nr 1674R Lubaczów – Duńkowce z ul. Sportową (obok Tesco), przez osiedle Mazury, koniec (rondo): droga wojewódzka nr 866 w obrębie skrzyżowania z drogą powiatową.
Obwodnica Cieszanowa (1,88 km) – Początek: skrzyżowanie drogi wojewódzkiej nr 865 z dwoma drogami miejskimi (przy pomniku Jana III Sobieskiego), koniec: skrzyżowanie obwodnicy z drogą wojewódzką nr 865 za stacją paliw Orlen.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Widać , że marszałek zapomniał o Przeworsku i Łańcucie. Miastach , które najbardziej potrzebują obwodnic i ruch mają największy z wszystkich miast na podkarpaciu.Ale aby to wiedzieli to trzeba mieć odrobine rozumu. W RP niestety większość jest z mentalnością murzyńskości, tzn. miękkim członkiem poczęci.
Widać , że marszałek zapomniał o Przeworsku i Łańcucie. Miastach , które najbardziej potrzebują obwodnic i ruch mają największy z wszystkich miast na podkarpaciu.Ale aby to wiedzieli to trzeba mieć odrobine rozumu. W RP niestety większość jest z mentalnością murzyńskości, tzn. miękkim członkiem poczęci.