Reklama

Masz niepotrzebne okulary? Przekaż je dla Afryki

14/09/2019 13:45

– Zbieramy okulary przeciwsłoneczne oraz używane okulary korekcyjne dla dzieci i dorosłych o wartościach plusowych i minusowych, ale bez wartości cylindrycznych, czyli korygujących astygmatyzm – mówi Małgorzata Sztolf, koordynator akcji „Okulary dla Afryki” w Przemyślu.

Jak mówi M. Sztolf, okulary korekcyjne są dla Afrykańczyków dobrem luksusowym. Ich brak dzieciom ogranicza rozwój, edukację, a w szczególności odbiera szansę na normalne życie. Stąd ogólnopolska zbiórka używanych okularów „Okulary dla Afryki”, którą prowadzi Fundacja „Okuliści dla Afryki”. Akcja organizowana jest po raz trzeci, a w Przemyślu – po raz pierwszy.

– Niejeden z nas ma w domu kilka par nieprzydatnych okularów. Zamiast zbierać kurz na półce, mogą stać się oknem na świat dla dzieciaków w Afryce. Warto przejrzeć szuflady i dać zalegającym w nich okularom drugie życie – zachęca pani Małgorzata.

Reklama

Zbierane są przede wszystkim okulary przeciwsłoneczne, a także używane okulary korekcyjne dla dzieci i dorosłych o wartościach plusowych i minusowych, ale bez wartości cylindrycznych (korygujących astygmatyzm).

Jak przygotować okulary? – Najpierw należy sprawdzić, czy są w dobrym stanie, to znaczy czy szkła nie są porysowane w centralnej części, czy są kompletne i czy mają wszystkie elementy oprawy. Okulary należy wyczyścić wodą z płynem do mycia naczyń – instruuje M. Sztolf.

Jeżeli znamy moc okularów, na małej karteczce można wpisać moc szkła prawego (OP), a następnie lewego (OL). Tak przygotowane okulary należy zapakować do foliowego woreczka. Organizatorzy bardzo proszą, żeby nie zawiązywać woreczków. Te woreczki stanowią później substytut futerału. Okularów nie należy pakować w futerał, ponieważ jest ciężki i zajmuje dużo miejsca, a podczas pakowania walizek liczy się każdy gram i każdy milimetr.

Okulary będą zbierane w trzech miejscach. W niedziele 15 i 22 września przy kościołach na Kazanowie i Monte Cassino po każdej mszy świętej. W czasie święta ulic (15 września) można je będzie przekazać do namiotu stowarzyszenia „Regia Civitas” na pl. Niepodległości. Taka okazja będzie również tydzień później w czasie Święta Kazanowa. Jeśli ktoś nie może tego zrobić w wyznaczonych miejscach, może się skontaktować z przemyskim koordynatorem akcji Małgorzatą Sztolf – tel.  799 087 898.
pb
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    xx - niezalogowany 2019-09-14 18:42:04

    my zbieramy dla nich okulary  a ich rządy kupują kałachy i broń ciężką za miliony $ by siać nienawiść i wojny w swoim regionie .

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    xx - niezalogowany 2019-09-14 18:47:24

    my zbieramy dla nich okulary a ich rządy kupują broń + kałachy za miliony dolarów by siać przemoc wobec innych  w regionie.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    scd - niezalogowany 2019-09-15 18:16:58

    Tak ślicznego uśmiechu dawno nie widziałem,

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama