Pięć godzin na rozwiązanie 120 zadań miało 40 zespołów uczniowskich z całego Podkarpacia. W dniu ukazania się tego numeru ŻP, 21 marca br., uczestnicy VI Ogólnopolskiego Maratonu Matematycznego „Banachiada” poznają wyniki swoich starań.
Konkurs odbył się w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Stefana Banacha w Jarosławiu. Zawodników i ich opiekunów przywitał dyrektor placówki Adam Tomaszewski, a wykład na temat roli geometrii w szkole wygłosiła dr hab. Ewa Swoboda[paywall].
„Banachiada” to inicjatywa pozwalająca nie tylko wspomnieć najwybitniejszego polskiego matematyka Stefana Banacha, ale przede wszystkim mająca na celu popularyzowanie wiedzy matematycznej, rozwijanie uzdolnień i zainteresowań matematycznych uczniów oraz sprawdzenie przez nich własnych umiejętności w dziedzinie królowej nauk.
„Banachiada” co roku przyciąga bardzo dużą liczbę uczestników, nie zabrakło ich również w tej edycji. Do rywalizacji stanęło 40 zespołów z całego województwa podkarpackiego.
Konkurs adresowany jest do uczniów szkół gimnazjalnych, których praca przebiega w 2-osobowych zespołach przy oddzielnych stolikach. Ten zespołowy charakter rozwiązywania problemów odwołuje się do tradycji kawiarni Szkockiej, w której odbywały się spotkania matematyków lwowskich. To właśnie S. Banach oraz jego uczniowie stanowili prężnie pracujący kawiarniany zespół. Ciekawostką w kawiarni było to, że dla pracujących twórczo matematycznych intelektualistów przygotowane były marmurowe blaty stolików, na których można było łatwo pisać i równie łatwo je ścierać. Podobną możliwość co roku stwarzają uczniom organizatorzy konkursu, przygotowując stoliki wyścielone papierem.
Zespół, który zwycięży, otrzyma tytuł „Banachmistrza”, zaś szkoła, z której pochodzi – statuetkę „Gęsi”, wzorowane na tradycji wspomnianej już kawiarni.Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze