Reklama

Maturę zda dopiero za rok, ale indeks na AGH ma już w kieszeni

29/05/2016 17:00

Studia na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, na kierunku mikroelektronika w technice i medycynie, to dla wielu maturzystów jedynie marzenie. Uczeń Zespołu Szkół Zawodowych w Przeworsku Jakub Maternowski, mimo że maturę zda dopiero w przyszłym roku, miejsce na nim ma już zagwarantowane.

22 i 23 kwietnia odbył się finał XXXIX Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy Elektrycznej i Elektronicznej organizowanej przez Akademię Górniczo-Hutniczą we współpracy ze szkołami technicznymi. Gospodarzem rozgrywek finałowych był Zespół Szkół Elektronicznych w Radomiu. Wzięło w nich udział 112 uczniów szkół technicznych z całego kraju. Jakub Maternowski, uczeń klasy trzeciej ZSZ w Przeworsku, kształcący się w zawodzie technik elektryk, zakwalifikował się do finałowego starcia w kategorii elektrotechnika. Zajął 11. miejsce i uzyskał tytuł finalisty. Otrzymał promesę zapewniającą przyjęcie na Akademię Górniczo-Hutniczą, zwolnienie z części pisemnej egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie oraz[paywall] nagrody rzeczowe.

W piwnicy ma laboratorium

– Udział w olimpiadzie wymaga zdolności. Jednak najważniejsza jest pracowitość, którą Kuba wyróżniał się od pierwszej klasy. Żeby osiągnąć taki wynik, trzeba się wykazać także szeroką wiedzą pozaprogramową. U Kuby od początku było widać, że interesuje się zawodem – przyznaje wychowawca Janusz Biały. Dowodem na jego wielkie zainteresowanie elektryką i elektromechaniką jest laboratorium, które stworzył w swojej piwnicy. – Pewnego razu nauczycielka fizyki przeglądała test dla maturzystów. Poddała pod dyskusję rozwiązanie zadania związanego z układem rezystorów. Jeden z kolegów zaczął to tłumaczyć, ale zorientowałem się, że nieumyślnie wprowadza panią w błąd. Jeszcze tego samego dnia zbudowałem taki układ, zasiliłem go i wykonawszy pewne obliczenia i pomiary, na następny dzień przedstawiłem nauczycielce wszystkie wyniki – opowiada Kuba.

Reklama

Uczeń ma już zapewnione miejsce na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Wybrał kierunek mikroelektronika w technice i medycynie.  Już teraz wie, że w przyszłości chciałby podjąć pracę związaną właśnie z tym nowo powstałym kierunkiem.

– Jestem bardzo dumny z Jakuba, jego osiągnięcia to wielkie wyróżnienie dla naszej szkoły. Mamy także innych wybitnych uczniów, którzy mogą się pochwalić dużymi umiejętnościami. Duży nacisk kładziemy na współpracę z firmami i instytucjami z otoczenia społeczno-gospodarczego. Kształcimy młodzież w powiązaniu z lokalnym rynkiem pracy. Nasi absolwenci odbywają praktyki zawodowe i często znajdują zatrudnienie w firmach, z którymi współpracujemy – mówi dyrektor ZSZ im. Króla Jana III Sobieskiego Stanisław Mrugała.

Reklama

Warto zaznaczyć, że Jakub został również laureatem nagrody Podkarpackiego Stowarzyszenia Samorządów Terytorialnych dla najzdolniejszej młodzieży Podkarpacia, nominowanym przez powiat przeworski.

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    maczetaKRK - niezalogowany 2016-05-30 17:43:45

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    maczetaKRK - niezalogowany 2016-05-30 17:44:58

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama