Reklama

Męskie rozmowy

22/01/2024 19:40

W Małej Galerii Fotografii, funkcjonującej w Muzeum Historii Miasta Przemyśla, czynna jest wystawa prac znakomitego polskiego fotografika Zbigniewa Furmana. Autor pokazał kilkanaście czarno-białych portretów znanych postaci (mężczyzn) ze świata polityki, kultury i sportu. Najciekawszy jest bardzo subiektywny sposób, w jaki potraktował portretowanych. Skróty, niespodziewane cięcia, szerokokątne obiektywy. Wszystkie portrety powstały podczas rozmów artysty z fotografowanym, z tym, że o ostatecznej formie zdjęcia decydował autor. Stąd też tytuł wystawy – „Męskie rozmowy”. Korzystając z okazji, poprosiłem Zbigniewa Furmana o kilka refleksji na temat fotografii.

Czym dla ciebie jest fotografia?


– Całym życiem. Nie wyobrażam sobie życia bez fotografii. Całe moje dorosłe życie zajmuję się fotografią i jej było wszystko podporządkowane. Kiedy pracowałem w prasie, nie było niedziel, świąt, weekendów, była tylko fotografia. Choć zarabiałem nią na życie, nigdy nie myślałem tylko komercyjnie, nawet wtedy, kiedy przez pewien czas prowadziłem studio reklamowe.


Przykładem niekomercyjnego podejścia mogą być fotografie, które pokazałeś na wystawie w Przemyślu?


– Tak, to jest fotografia niekomercyjna, choć w przyszłości może przynosić dochód, gdyż powoli, ale jednak rozwija się u nas rynek kolekcjonerski i zdjęcia się sprzedają.

Reklama


Jak oceniasz to, co się teraz dzieje w fotografii?


– Na przełomie lat dziewięćdziesiątych i dwutysięcznych jeden ze znakomitych polskich artystów fotografików twierdził, że rewolucja cyfrowa zabije fotografię. Nic takiego się nie stało, a „cyfra” stała się szansą i nastąpił niezwykle pozytywny rozwój fotografii. Natomiast złe opinie o fotografii cyfrowej, bo takie są, powstały w wyniku ogromnej łatwości prezentowania bezwartościowych knotów. Internet pozwala się chwalić byle czym, nawet zupełną bylejakością. Ktoś, zanim zje mielonego, to fotografuje go i rozsyła znajomym. Często ludzie robią zdjęcia kompletnie bez sensu, bo to nic nie kosztuje. To jest problemem. W czasach analogowych koszt materiałów ograniczał radosną twórczość, dzisiaj jedynym kosztem jest zakup aparatu. Zaryzykuję twierdzeniem, że fotografia jest jedynym medium, gdzie ilość przechodzi w jakość. Kiedyś fotograf zakładał do aparatu kasetę i robił jedno albo dwa ujęcia, dzisiaj robi sto pięćdziesiąt i wybiera teoretycznie najlepsze. Podobno codziennie powstają miliardy zdjęć i to jest nie do ogarnięcia, ale wśród nich powstają też dzieła sztuki. Najwięksi artyści fotografują „cyfrą” i dalej są największymi. To świadczy, że aparat jest tylko narzędziem.

Reklama


Co radziłbyś tym, którzy zaczynają przygodę z fotografią bardziej ambitną, bardziej świadomą?


– Przede wszystkim nie zaczynać od sprzętu. Najpierw trzeba się zastanowić, jaką fotografię chcę uprawiać, a dopiero później kupić aparat pod konkretny rodzaj fotografii. Innego sprzętu potrzebuje pejzażysta, innego reporter, a jeszcze innego portrecista. Poza tym każdy z nas inaczej widzi świat. Jeden szeroko z zakłóconą perspektywą, inny wąskim wycinkiem, ale w każdym twórczym działaniu najważniejsze jest myślenie i uczenie się własnej wrażliwości. Inaczej jest, kiedy ktoś potraktuje fotografię hobbystycznie, a inaczej, kiedy ktoś chce osiągnąć mistrzostwo. Jednak zawsze będzie się broniła fachowość, myślenie i talent.

Reklama

Dziękuję za te cenne uwagi.
Jacek Szwic

Wernisaż wystawy.


Zbigniew Furman urodził się równo w połowie zeszłego stulecia. Może się pochwalić dużym doświadczeniem. Pracował w „Życiu Warszawy” i tygodniku „Razem”. Był właścicielem zakładu fotograficznego, a następnie Studia Fotografii Reklamowej. Dowodził również zespołem działu foto tygodnika „Wprost”. Obecnie pracuje w Muzeum Powstania Warszawskiego. Od wielu lat jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików. Jest autorem licznych wystaw indywidualnych oraz współautorem wystaw zbiorowych. Najbardziej lubi portretować ludzi, ale nie unika również innej tematyki. Od kilkunastu lat realizuje projekt fotografii portretowej. Ponadto zajmuje się nieco inaczej wykorzystywaną fotografią makro.

Reklama

 

 

 

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama