Reklama

Miasto przegrało w sądzie, ale znowu zarobiło

Kilkanaście miesięcy trwała dostawa do przemyskiego Miejskiego Zakładu Komunikacji 13 autobusów zasilanych olejem napędowym i 2 zasilanych gazem ziemnym przez sanocką spółkę „Autosan”. O wiele za długo, aby nie ponieść z tego tytułu konsekwencji. Władze miasta nałożyły na znanego w kraju producenta autobusów karę ponad 1 mln zł. Spółka skierowała sprawę do sądu, wygrała, ale i tak musiała zapłacić miastu ponad 400 tys. zł.

15 listopada 2017 r. w przemyskim magistracie odbyła się konferencja prasowa prezydenta miasta Roberta Chomy, podczas której parafował on z prezesem zarządu „Autosan” sp. z o.o. Michałem Stachurą umowę na zakup nowych autobusów miejskich.

Zobowiązywała ona sanocką firmę do dostarczenia pojazdów do końca sierpnia 2018 r. Podczas tego samego spotkania M. Stachura zapewnił, że firma chciałby je dostarczyć jeszcze przed rozpoczęciem wakacji, czyli do końca czerwca 2018 r. Mijały miesiące, a autobusów z Sanoka w Przemyślu nie było[paywall].

4 października 2018 r. prezydent R. Choma wraz ze swoimi zastępcami Januszem Hamryszczakiem i Grzegorzem Hayderem, naczelnikiem Wydziału Rozwoju, Inwestycji i Funduszy Zewnętrznych UM w Przemyślu Beatą Bielecką oraz szefową przemyskiego MZK Alicją Chuchrą odebrali... dwa autobusy „Sancity 12LF”.

Kolejne pojazdy miały dotrzeć do nadsańskiego grodu w najbliższych tygodniach. Finał tego „przedsięwzięcia” znowu się jednak przesunął i komplet pojazdów zaczął jeździć po ulicach dopiero w 2019 r.

Reklama

Ponad milion złotych kary

W związku z tym nabywca, czyli Urząd Miejski w Przemyślu, już pod rządami Wojciecha Bakuna, zdecydował się nałożyć na sanocką firmę karę i wystawić tzw. noty księgowe. 808 tys. zł kary za opóźnienia w dostawie 13 autobusów zasilanych na olej napędowy, 203 tys. zł za opóźnienia w dostawie 2 autobusów zasilanych na gaz ziemny. Łącznie 1 mln 11 tys. zł.

11 lutego 2019 r. sanocka spółka skierowała do Sądu Okręgowego w Rzeszowie pozew o miarkowanie naliczonych (maksymalnie) kar umownych. 6 września 2019 r.

Sąd Okręgowy w Przemyślu, gdzie sprawa trafiła, wydał wyrok. Zmniejszył karę o połowę. „Autosan” sp. z o.o. za opóźnienia w dostawie autobusów musiała zapłacić 505 tys. 500 zł.

16 października 2019 r. władze miasta złożyły apelację do Sądu Apelacyjnego w Rzeszowie. Przegrały. Apelacja została oddalona. To sprawiło, że musiały uiścić koszty sądowe w kwocie ponad 91 tys. zł.

– W 2019 roku, zgodnie z umową zawartą z firmą Autosan, miasto nałożyło na wykonawcę karę za nieterminowe wywiązanie się z umowy. Kara ta to ponad milion złotych. Firma Autosan złożyła do sądu odwołanie, argumentując je zbyt dużą dotkliwością kary, a także problemami z dostawami komponentów do produkcji zamówionych autobusów. Sąd orzekł, że kara, pomimo tego, że jest zgodna z umową, jest zbyt wysoka i zastosował instytucję tzw. miarkowania kary. W tej sytuacji miasto z potrąconego wykonawcy ponad miliona złotych zwróci kwotę 505 tysięcy złotych, co po opłaceniu kosztów sądowych pozwoli zatrzymać w miejskiej kasie ponad 400 tysięcy złotych. To przykład wyjątkowej dbałości o finanse miasta – podsumował prezydent miasta W. Bakun.
mars
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    £££ - niezalogowany 2021-06-26 18:16:58

    Autobusy na prąd, hybrydowe i na wodór są..Słyszeliście o tym może?Na ropę autobusy kupują zacofańcy przemyskie...Dobrze że już tej ekipy PiSowskiej nie ma już u władzy..

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Qqa - niezalogowany 2021-06-26 19:42:24

    Ale qrva bełkot. Czytasz przed opublikowaniem to co piszesz? 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    JP - niezalogowany 2021-06-26 19:59:11

    Ewangelista Mateusz powinien bajki pisać, chociaż   z drugiej strony - teraz dzieciom kit bardzo ciężko wcisnąć, a co dopiero mówić o myślących dorosłych. Ci myślący inaczej nie wiedzą (nie chcą wiedzieć?), że długi jakich MM narobi (na dziś ok. 680 mld zł) będą spłacać ich wnuki i prawnuki.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama