W związku z bardzo trudną sytuacją pogodową, bardzo obfitymi opadami śniegu, kilka dni temu na ulicach Przemyśla pojawiły się quady zaopatrzone w minipługi, które pomagały odpowiedzialnym służbom w odśnieżaniu.
Skala opadów śniegu, z jakimi przyszło się mierzyć od kilku tygodni, była tak duża, że mimo iż cały sprzęt, jakim dysponują miejskie spółki, był w użyciu, a pracownicy służb drogowych robili wszystko, by trakty w mieście były przejezdne, a chodniki drożne, nie było szans na uporządkowanie wszystkich ulic.
Do tej pory na wielu zalegają hałdy śniegu, choć do pomocy włączyli się także[paywall] urzędnicy i pracownicy innych miejskich spółek, m.in. PWiK oraz POSiR.
Prezydent Wojciech Bakun wraz z radnym Marcinem Kowalskim (Wspólnie dla Przemyśla) i w porozumieniu z Zakładem Usług Komunalnych zaczęli szukać rozwiązań, które pomogłyby w walce z białym puchem. Wpadli na pomysł, aby zaangażować podmioty prywatne. Konkretnie posiadaczy quadów.
Odśnieżaniem części chodników zajęła się Firma Handlowo-Usługowa „Zabawowy Raj” z Przemyśla, trudniąca się m.in. świadczeniem usług z zakresu odśnieżania obiektów za pomocą quadów wyposażonych w pługi.
Pracownicy wspomnianej firmy pomagali przy odśnieżaniu ciągów pieszych w mieście od 11 do 14 lutego oraz 17 lutego br. Przepracowali w tym czasie łącznie 99 godzin. Stawka za godzinę wynosiła 108 zł brutto. Łącznie więc miasto musiało wysupłać 10 tys. 692 zł brutto.
Za zimowe utrzymanie dróg, parkingów (w strefie płatnego parkowania) oraz chodników na terenie miasta odpowiada Zarząd Dróg Miejskich. Realizacją – na podstawie zawartej między spółkami umowy powierzenia – zajmuje się Zakład Usług Komunalnych. I to właśnie ZUK, a konkretnie prezes Zbigniew Storek, podpisał umowę z „Zabawkowym Rajem” na odśnieżanie chodników za pomocą quadów.
– Nie wykluczamy, że w przyszłości ponownie skorzystamy z pomocy podmiotów prywatnych w sytuacjach podobnych to tej, która przydarzyła się nam, ale i wielu innym miastom w Polsce, tej zimy. Robimy wszystko, aby mieszkańcy naszego miasta mogli bezpiecznie się po nim poruszać, mimo że czasem aura potrafi przypomnieć, iż bywa bardzo trudnym przeciwnikiem – powiedział prezydent W. Bakun.
Wiedzione tegorocznymi doświadczeniami władze miasta chciałyby, aby podobny sprzęt zasilił też flotę spółek miejskich. Prezydent planuje zakup quadów z pługami. Niewykluczone więc, że w przyszłym roku również miejskie spółki dysponować będą tymi wygodnymi i niezwykle mobilnymi pojazdami.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Do kogo należy firma i jak wyglądała procedura wyłonienia akuratnie oferty tej firmy?
Facebook, bazą wiedzy. zerkasz kto kogo ma w znajomych i masz.
Prawdopodobnie Jednego z Pana Radnych m.Przemyśla brat bral udzial w odsniezaniu
Ja mam 4 kłady też bym dorobił. Ale co nam można wojewodzie to nie można tobie smrodzie ?
Może warto podzielić przez 4 i jeszcze przez 99,wyjdzie ok 25 zł/h, za ludzką pracę i koszty paliwa plus amortyzacja..
Nie wiem czy to duzo czy mało wydało miasto.Postawmy sobie pytanie inaczejIle kosztuje quad zdolny wykonać taką pracę.I mamy pełną odpowiedź czy cena była normalna czy też mocno przesolona skoro za 99 godzin pracy można kupic quada średniej klasy
to pomagali czy zarobili bo to jest różnica gazetko pisz na poziomie proszę cię bardzo...
To zasuwaj z własnym sprzętem, paliwem i cała resztą 100 zł za godzinę na mrozie minus podatki oczywiście :) Trzeba być kompletnie "niezorientowanym" w wielu zawodach choćby budowlanych 50 zł na godzinę to sam pracownik zarabia :)
Ejże "g" czyż pomagając nie można zarobić? Czyż zarabiając się nie pomaga? "Głowa nie jest po to, aby włosy rosły" jak mawiał pewien... Dlaczego szukasz kwadratowych jaj w zwykłej informacji, ot GENIUSZ!
jak to jest , że prowadzący jakąkolwiek działalność gospodarczą, robiący usługę , zawsze powie że nie zarobił nic na tym. że to sie nie opłaca itd. to może lepiej rzucić to wszystko i pójść do normalnej roboty.
raczej po kasztach , na jeden sprzęt z operatorem wychodzi 27 zł
Godzina pracy zwyzką to nawet 400 -500 zł i chętnych nie brakuje - po prostu tyle to musi kosztować więc 100 zł brutto za godzine i wszystkie koszty eksploatacyjne ...to powiem nie wiem czy wielu chętnych by się zdecydowało ...... Znajdz chłopa do odśnieżania z łopatą ....... zapytaj ile zechce :)
No i właśnie, 27 zł za godzinę , należało zadzwonić do kierownika schroniska dla bezdomnych i niechby zapytał ile jest chętnych do odśnieżania przy minusowej temperaturze za taką kwotę, obstawiam że nie byłoby żadnego. Druga sprawa , o której już pisałem niedawno, co ma zrobić starszy emeryt z kiepską emeryturą gdy ma to "szczęście" wynikające z idiotycznych przepisów w postaci nakazu sprzątania ze śniegu miejskiego chodnika przylegającego do jego posesji? Sam nie ma sił do tej pracy , czy ma też wynająć pracownika z quadem ? Kto za to zapłaci? A PANOWIE POSŁOWIE od kilku kadencji nie mają czasu na zajęcie się tym tematem. Pan panie Prezydencie też był posłem, i co?
Emeryt czy nie jeśli masz auto musisz płacić OC i przegląd i tak samo jest z domem , masz posesję płacisz podatek od nieruchomości i koszty utrzymania posesji, odśniezanie jest jednym z nich. A co ma zrobić ktoś kto jeżdzi - mieszka- używa itp czegoś na co go nie stać a ma wartość sentymentalną. To juz trzeba sobie radzić - szukac rodziny , pomocy i zyczliwości sasiedzkiej, no i urchomić SPADKOBIERCÓW niech tyłki ruszą itp :) :) pomysły są rózne nie koniecznie przeprowadzka do bloku.
Tłuk zawsze będzie tłukiem takiemu szkoda tłumaczyć
Odśnieżanie bezobjawowe jak ta pandemia.
do :waluś 31.183.248.234 Waluś , do Ciebie nie dociera że chodzi o chodnik który jest własnością miasta? Przepis powstał kilkadziesiąt lat wstecz ,,jest anachroniczny,narusza zasadę sprawiedliwości ,równego traktowania obywateli. Jest sprzeczny z art Protokołu do Europejskiej Konwencji Praw Człowieka bowiem nie wolno zmuszać ludzi do pracy bez stosownego wynagrodzenia,nie wolno czynić z człowieka niewolnika wykonującego darmową pracę.http://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU19930610284/O/D19930284.pdfPodam przykład który zapewne w co najmniej dziesiątkach przypadków występuje w mieście a w skali kraju są to liczby zapewne idące w setki tysięcy jak nie więcej przypadków. Są ulice z chodnikiem tylko po jednej stronie, może leżeć na styku z posiadłością osoby starszej czy niedołężnej, po drugiej stronie też są domy w których mieszkają młodzi sprawni ludzie. I oni palcem nie ruszą bo chodnik ma sprzątać osoba niedołężna? Czy Ty rozumiesz o czym ja piszę?Proszę o zajęcie stanowiska w tej sprawie byłego posła , Pana mecenas, z Przemyśla , jest to Pan winien swoim wyborcom.
A na stoku sniegu brakuje.Za to parking jest pełny na Sanockiej i piwo nawet w maju postawione na ziemi bedzie chłodne.
Ale w jaki sposób rozwiązać ten problem? Przecież miasto nie jest w stanie,zapewnić odsniezania, każdego chodnikach mieście. Przechodnie mają sobie sami odśnieżac?
powiedz śmiało Bal brat tego pana ( celnik aktualnie ) podejrzewam ze dorobił sobie bo działaności raczej nie ma
Ap, Jan porusza istotny problem społeczny i ma rację że jest to przepis niesprawiedliwy.znam taki właśnie przypadek o którym pisze,starzec odśnieża chodnik po którym chodzą młodzi "byczkowie" zamieszkali po tej stronie gdzie nie ma chodnika. Bo im się należy i straszą sądem starca że w przypadku złamania nogi oddadzą go do sądu. To jest strasznie, głęboko niesprawiedliwe.Czy Jan ma podać gotowe rozwiązanie? Pamiętam kilka lat wstecz ten problem był poruszany i poseł Rząsa twierdził że jest projekt w sejmie rozwiązujący ten temat, chyba chodziło o rekompensatę dla takich ludzi w postaci obniżki podatku od nieruchomości . Projekt przepadł w "zamrażarce" sejmowej a może został zmielony po kolejnych wyborach. Tym tematem powinni zająć się prawnicy i zająć stanowisko w tej sprawie,choćby ustosunkowania się do zapisu Konwencji. Ma rację Jan prosząc o to Mecenasa, byłego posła. Bo obecni posłowie zapewne nie "mają czasu" zajmować się takimi sprawami, dużo im schodzi na wzajemnym zwalczaniu.Nie wiem jak to rozwiązać ale to nie znaczy że ludzie mają być zmuszani do roboty przy nie swoich nieruchomościach. Osobiście nie kupiłbym posesji zmuszającej mnie do czyszczenia miejskiego chodnika. Złe prawo należy zmienić a od tego są posłowie. A że jest to złe prawo nie ulega wątpliwości.
Ja to współczuje Panu Prezydentowi jak byłyby chodniki zasypane źle, bo nic nie robi jak odśnieżone też źle, może gazeta poda ile zasiłków miasto wypłaca i ci ludzie, którzy dostają kasę za darmo w następnym roku wykażą się łopatami miasto kupi myślę, że będzie taniej
No dobrze, ulga w podatku. Ale co to zmieni, jak problemem jest sam fakt, że ktos jest zmuszany do odśnieżania. No i trzeba pamiętać, że ci co się tak buntują, sami są też przechodniami i wtedy optyka się zmienia. Ja tak naprawdę nie widzę innego rozwiązania, od tego, który funkcjonuje.
Myślisz,, że zasiłki pobierają tylko młodzi silni ludzie? A ci schorowani, czy kobiety w pewnym wieku też powinni pójść do śniegu?
Mówię o tych całkiem zdrowych, cały dzień spędzam w pracy i nie szkoda mi tych pieniędzy na odśnieżanie a komuś co nie pracuje to przeszkadza coś jest nie tak
Dziękuję Adamie za zrozumienie i jasne przedstawienie problemu, być może ja nie piszę jasno i czytelnie.Jeszcze raz proszę byłego posła, mecenasa ,Pana Andrzeja Matusiewicza o zajęcie stanowiska w tej sprawie. Proszę dlatego Pana bo jest Pan prawnikiem, podejrzewam że obecni posłowie choćby z racji posiadanego wykształcenia nie są w stanie odnieść się do tematu, dotyczy to również obecnego prezydenta miasta.do forumowicza Ap; nie sądzę aby np,obniżenie podatku od nieruchomości / to o czym pisze Adam/ było rozwiązaniem, chyba że za wyraźna akceptacją zainteresowanego, Jedynym sensownym rozwiązaniem ,moim zdaniem , jest podniesienie podatku od nieruchomości i skierowanie tych pieniędzy/ uzyskanych z podwyżki/ na specjalny fundusz utrzymania chodników w mieście. Jest to rozwiązanie sprawiedliwe społecznie bo wszyscy mieszkańcy chodzą chodnikami i każdy rozumie że nikt za darmo czyścić ich nie będzie.
Problem w tym że obecnie nie ma przymusu pracy a może i szkoda że w pewnych okolicznościach,określonych przepisami, nie można przymusić do pracy. Obecny system jest patologiczny,rozdawnictwo pieniędzy psuje społeczeństwo. Władza nie ma innych pomysłów , obecne realia nie pozwalają budować np. przemysłu państwowego do którego można by było skierować ludzi do pracy. Ja np. uzależniłbym dodatek 500+ czy inną pomoc społeczną od podjęcia pracy,pracujesz to dostajesz,nie pracujesz to twój temat.Oczywiście dotyczyłoby to tylko ludzi w wieku produkcyjnym, zdrowych i zdolnych do pracy. Pomoc społeczna TAK ale tylko dla ludzi niezdolnych do pracy.
Rozwiązaniem ma być podniesienie podatków? Przecież to jest nie do zaakceptowania przez społeczeństwo. Srogie zimy zdarzają się zadko, i co w tedy że zgromadzonymi środkami, kto przypilnuje by nie poszły na coś innego? Jak ustalić kwotę przeznaczona tylko i wyłącznie na odśnieżanie. Ilu dodatkowych ludzi należałoby zatrudnić? Nie tędy droga. Po prostu nie ma innego wyjścia od tego , które funkcjonuje.
I ciągle są kółko 500+, a ilu ty tak naprawdę znasz nierobów , którzy pobierają tą kwotę i nic nie robia? Tak się składa, że w moim otoczeniu prawie wszyscy pobierają to świadczenie i normalnie pracują i funkcjonują.
Powiedzmy, że ktoś bierze zasiłek w formie dopłaty do mieszkania to według Ciebie powinien go odpracowac? Nawet wtedy gdy pracuje? A jak myślisz, czy zorganizowanie takiej pracy nie wygenerowało by większych kosztów niż zysków. Ktoś przecież musiałby to zaplanować, przypilnować dbać o sprzęt.
Tak więc Ap wg. Ciebie nie ma innego rozwiązania, jedno rozwiązanie złe,drugie jeszcze gorsze. I twierdzisz że to co funkcjonuje,mimo że jest rażąco niesprawiedliwe, jest najlepszym rozwiązaniem. Nie ma wg Ciebie innej opcji. Przedstawiłeś więc swoje stanowisko,masz do niego prawo ale to nie znaczy że masz rację.
Widać @Ap że nie jesteś w stanie pojąć prostych rzeczy,bez obrazy. Nie wiem czy przypadkiem nie piszesz z pewnego biura mieszczącego się w pobliżu głównego mostu, na początku ul. J.Piłsudskiego bo coś mi tak tu pachnie. Nie przeszkadza mi to ale poproś innych niech ci niektóre rzeczy wytłumaczą. Obecna polityka niszczy społeczeństwo, psuje go,zachęca do oszustwa i kombinacji. Kiedyś funkcjonowało takie pojecie jak "nawyk pracy', samo w sobie może budzić pewną uzasadnioną niechęć ale jego sens jest i pozostanie ważny. Dlatego że jak człowiek nawyknie do pracy, to zrobi wszystko aby pracować, natomiast jak nawyknie do tego że pracować się nie musi ale wystarczy kombinować to tak już mu zostanie.
Janie jest trzy drogi, - pierwsza to zwrócić się do renomowanej kancelarii prawnej której usługi są bardzo drogie. rozwiązaniem byłoby pozyskanie poparcia ludzi znajdujących się w takiej sytuacji którzy zechcieliby dołożyć się finansowo do opłaty;- druga to zainteresować tematem media ale one zwrócą dopiero uwagę na temat jak wyjdzie na ulicę co najmniej kilkaset osób z protestem domagającym się zmian w prawie;- trzecia polega na samotnej walce z wymiarem sprawiedliwości, nie przyjąć mandatu za brak odśnieżenia chodnika, kolejne odwołania od wyroków sądowych i na końcu skierowanie sprawy do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.Rozwiązania trzeciego nie polecam osobom starszym i chorym bo jest wyczerpujące i można niestety nie dożyć rozwiązania.Powodzenia.
Rozumiem że jak ci coś nie pasuje to od razu, że ktoś ma w tym interes, że jest z określonej partii itp. Daj spokój, po prostu uważam, że 500 plus obrosło mitami. Nie widzę tego, że generuje patologie, że ludzie się rozpijają lub porzucają pracę. Za to widzę, rozsądne korzystanie z tych pieniędzy. Ludzie naprawdę nie są tak bezmyślni jak niektórzy uważają. Ponadto dodatki na dzieci są w większości rozwiniętych europejskich państw. Nie rozumiem w czym to komuś przeszkadza? Zarobki w naszym regionie są jakie są , a państwo ma dbać o swoich obywateli. Te pieniądze i tak państwo by wydało. To już lepiej oddać je obywatelom niż przeznaczać na kolejne multimedialne muzea, fontanny, ścieżki edukacyjne itp. no chyba ,że uważasz iż wymienione rzeczy są nam niezbędne do życia.
A jaka jest alternatywa do tego co jest? Odpowiedź jest prosta brak odśnieżonych chodników. Wzrostu podatków nikt nie zaakceptuje. A jak do tej pory nikt nie pokazał rozwiązania tego problemu. Zwolnijmy właścicieli posesji z tego obowiązku, proszę bardzo i co dalej? Chodniki same się nie odśnieża. A pomysl, że da się zagonić bezrobotnych do tej roboty to mrzonka, która,stworzy więcej problemów niż przyniesie korzyści. Zresztą zasiłek im się nalezy, bo w okresie kiedy pracują odprowadzana jest składka na Fundusz Pracy.
Ap, czy prowadziłeś kiedykolwiek , zwłaszcza w ostatnich latach działalność gospodarczą? Nie sądzę , bo wiedziałbyś że nikt z beneficjentów polityki socjalnej nie chce zatrudnienia, nawet na umowę o pracę. Nie chce bo traci socjal,pracuje na czarno,nie płaci żadnych podatków, doi socjal jak tylko się da. 500+ miało za zadanie podnieść statystykę narodzin dzieci i tego celu nie osiągnęło z wyjątkiem rodzin patologicznych. W MOPS-e , GOPS-ie czy w innych tego typu instytucjach znajdziesz pełne dane.Każdy rozumny i odpowiedzialny człowiek zdaje sobie sprawę że oprócz rodzenia dzieci należy je dobrze wychować, wykształcić i przygotować do życia. Niejednokrotnie też rodzice wspomagają dorosłe i i" niby samodzielne" dzieci gdyż zarabiają pieniądze za które w żaden sposób nie idzie się utrzymać.Zresztą jak słusznie zauważyli przedmówcy szkoda czasu na dyskusję z tobą bo realizujesz powierzone zadanie uprawiania propagandy politycznej aktualnie rządzących.
Jasne uprawiam propagandę. A kolega w kółko o tym samym... rozdawnictwo itp. To ile tych dzieci trzeba posiadać aby tak beztrosko żyć? Przeciez te mądrości niby przedsiębiorców można między bajki włożyć. Zresztą niestety mam tą przyjemność niektórych znać, grosza więcej niż minimalna nie wypłaca ale jecza za dwóch jacy to z nich dobrodzieje. Niby na nic ich nie stać, ale samochody wymieniają, na wczasy jeżdżą i żałują że ludzi za 5 zł za godzine nie mogą zatrudnić. A najlepiej to biedniejszych pozbawili by prawa głosu. I w ogóle to powinno się przywrócić pańszczyznę. Faktycznie z niektórymi nie ma sensu dyskutować.
No i dobrze, trzeba sobie radzić.
Do kogo należy firma i jak wyglądała procedura wyłonienia akuratnie oferty tej firmy?
Społecznicy brak słów