5 złotych, 7 srebrnych i 20 brązowych medali wywalczyła reprezentacja Polski podczas Mistrzostw Świata Karate Kyokushin, które 19 i 20 listopada br. odbyły się w przepięknej hali Tauron Arena w Krakowie. Autorem jednego z brązowych krążków był zawodnik Przemyskiego Klubu Karate Kyokushin Michał Lisowski. Gratulujemy!
Głównym organizatorem imprezy był Małopolski Okręgowy Związek Karate, a współorganizatorami Polskim Związek Karate oraz Światową Federacją Karate (KWF). To było wydarzenie bez precedensu, nigdy bowiem w historii karate kyokushin zawody tej rangi nie odbywały się w Polsce, a nawet w Europie. Była to głównie domena Japonii.
W mistrzostwach wystartowało 684 zawodniczek i zawodników z 32 krajów – z Europy, Azji, Afryki, Ameryki Północnej i Ameryki Południowej[paywall]. Rywalizacja odbyła się w kilku kategoriach wiekowych: młodzicy (12 – 13 lat), juniorzy młodsi (14 – 15 lat), juniorzy (16 – 17 lat), młodzieżowcy (18 – 21 lat), seniorzy (powyżej 21 lat) oraz oldboje (powyżej 35 lat) i wagowych. W dwóch konkurencjach: kumite (walka) i kata (formy). Łącznie rozdanych zostało 46 kompletów medali.
Znakomicie zaprezentowała się reprezentacja Polski, która zdobyła łącznie 32 medale – 5 złotych, 7 srebrnych i 20 brązowych. W klasyfikacji medalowej Polska zajęła 2. miejsce. Najlepsza była Ukraina, której reprezentanci zgromadzili 40 medali, w tym 11 złotych, trzecie miejsce zajęła Hiszpania z 14 medalami, w tym 5 złotymi.
W reprezentacji Polski wystąpił zawodnik Przemyskiego Klubu Karate Kyokushin Michał Lisowski, podopieczny Jerzego i Ryszarda Makarów. Michał wystartował w kategorii juniorów w wadze 80 kg. W konkurencji kumite, czyli walka wywalczył brązowy medal wspólnie z reprezentantem Ukrainy Mychajło Bielkinem. Mistrzem świata został Norweg Jawand Singh Mann, a wicemistrzem – Bułgar Viktor Kolev.
Warto także wspomnieć, że M. Lisowski zajął 5. miejsce w Mistrzostwach Europy, które odbyły się w Świnoujściu 24 i 25 września br. W walce o strefę medalową minimalnie przegrał z późniejszym mistrzem Europy. To osiąganięcie zaowocowało powołaniem na mistrzostwa świata.
Nim doszło do rywalizacji w mistrzostwach świata, w Rzeszowie odbył się VII Puchar Podkarpacia Karate Kyokushin Dzieci i Młodzieży. Na starcie nie zabrakło karateków Przemyskiego Klubu Karate Kyokushin. Organizatorem imprezy był Podkarpacki Okręgowy Związek Karate, a współorganizatorem – Rzeszowski Klub Sportów Walki „System”.
W zawodach wystartowało 192 zawodników z 23 klubów z Podkarpacia. Sędzią głównym był sensei Andrzej Kruk. Przemyski klub, prowadzony przez Ryszarda i Jerzego Makarów, reprezentowało 10 zawodników: Aleksandra Pisarska, Katarzyna Pisarska, Martyna Radjowska, Michał Lisowski, Aleksander Warwaruk, Mikołaj Radoń, Ryszard Sobolak oraz debiutanci: Maria Karabaza, Amelia Siara i Oskar Majchrowicz. Ten ostatni, niestety, na swój debiut musi jeszcze poczekać, bo kategoria wagowa, w której miał walczyć została w ostatniej chwili usunięta z programu zawodów.
Start przemyślan był udany. Rywalizując w konkurencji kumite zdobyli 2 złote, 4 srebrne i 1 brązowy medal. Pierwsze miejsce i bardzo wysoką formę zaprezentowali Michał Lisowski w kategorii juniorów (85 kg), wygrywając wszystkie swoje walki oraz Mikołaj Radoń wśród kadetów (powyżej 45 kg).
To był jego drugi występ w takim gronie, a nie dał swoim rywalom większych szans. Drugie miejsca zajęli: K. Pisarska (junior; 55 kg), M. Karabaza (junior; powyżej 60 kg), A. Warwaruk (junior młodszy; 45 kg) i najmłodszy zawodnik R. Sobolak w kategorii chłopców powyżej 30 kg. Na najniższym stopniu podium stanęła M. Radjowska (junior; 60 kg).
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze