Coraz rzadziej spotykany już w dzisiejszych czasach sposób na spędzenie piątkowego popołudnia praktykowali przez ostatnie 10 lat uczniowie Szkoły Podstawowej im. św. Jadwigi Królowej w Krasiczynie, wolontaryjnie spędzając czas z podopiecznymi Ekumenicznego Domu Pomocy Społecznej w Pałkowcach. 13 czerwca świętowano jubileusz tej współpracy.
Ósmoklasiści z SP w Krasiczynie, bo o nich mowa, mogą mieć powody do satysfakcji. Ich zaangażowanie dla seniorów z Ekumenicznego Domu Pomocy Społecznej w Prałkowcach bez wątpienia było nieocenioną wartością. Raz w miesiącu, w piątek po lekcjach chętna szkolna młodzież spędzała popołudnia z mieszkańcami tego miejsca. Tę tradycję udało się utrzymać przez ostatnie 10 lat, a tak długi okres był solidną podstawą do nawiązania bliższych relacji, które procentowały w przypadku obu stron. Piątkowe potkania stały się pięknym rytuałem. Nie byłyby możliwe, gdyby nie zaangażowanie pedagogów, którzy pilnowali, by rozpoczęta dawno temu inicjatywa trwała. Młodzież odwiedzała pensjonariuszy pod opieką nauczycielek szkoły w Krasiczynie: Katarzyny Ryniak, Marzanny Zachary i Renaty Garbarczyk.
– Między pokoleniami zawiązała się prawdziwa więź, oparta na szacunku i serdeczności. Młodzież chętnie zasiadała do wspólnych gier planszowych, zajęć manualnych, rozwiązywania krzyżówek czy rozgrywek szachowych. Niejedno spotkanie kończyło się wspólnym śpiewem – czasem radosnym, wzruszającym, ale zawsze pełnym zaangażowania. Seniorzy dzielili się wspomnieniami ze swojej młodości, opowiadali historie pełne życiowej mądrości i przytaczali własne doświadczenia. Uczniowie słuchali ich z uwagą, bo w tych opowieściach kryły się nie tylko wspomnienia, ale i wartości, których nie da się znaleźć w podręcznikach – mówi o projekcie Renata Garbarczyk.
Reklama
Okazji do wspólnego celebrowania pięknych chwil też nie brakowało. Młodzi i seniorzy wspólnie świętowali wiele uroczystości, jak Niedziela Palmowa, Dzień Babci i Dzień Dziadka, walentynki, Boże Narodzenie czy Wielkanoc, ale też urodziny pensjonariuszy. Każde z takich spotkań obfitowało w moc wrażeń, a dla przebywających w Prałkowcach seniorów było czasem wyjątkowym, w którym mogli czerpać z energii i radości, jaka[paywall] promieniowała od młodych ludzi.
– Dla uczniów te dziesięć lat było wspaniałą lekcją życia – pełną empatii, zrozumienia, cierpliwości i wdzięczności. Młodzież dzięki tym spotkaniom rozwijała w sobie empatię i inteligencję emocjonalną, nabywała umiejętności społecznych. Jednym słowem była to dla nich piękna lekcja życia poza szkolną ławą. Dla seniorów zaś te spotkania były źródłem radości, uśmiechu i z pewnością dawały im poczucie, że są ważni. Tak na naszych oczach następowało budowanie relacji międzypokoleniowej – podsumowuje R. Garbarczyk.
Reklama
Dziesiąta rocznica tak pięknej współpracy zasługiwała na wyjątkową oprawę i taką nadano wydarzeniu, które w Ekumenicznym Domu Pomocy Społecznej w Prałkowcach miało miejsce 13 czerwca. Pod adresem społeczności krasiczyńskiej podstawówki, zaangażowanej w wolontariat, padło tego dnia wiele ciepłych słów. Dyrekcja placówki w Prałkowcach złożyła dyrekcji Szkoły Podstawowej w Krasiczynie, jej nauczycielom oraz uczniom indywidualne podziękowania za zaangażowanie, czas i serce, które przez te wszystkie lata wnosili w życie seniorów. Na jubileuszowym spotkaniu nie brakowało chwil radości i wzruszeń.
Jak podkreślono, młodzi przez te 10 lat wnosili do domu w Prałkowcach to, czego nie da się kupić – ciepło, empatię i swoją obecność. Na koniec życzono sobie, by to dobro i ta tradycja międzypokoleniowego dialogu, jaką udało się wypracować, trwała dalej.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze