Podpowiadamy, jak dbać o serce, by było zdrowe.
Czy wiesz, że w minutę twoje serce pompuje nawet 6, w godzinę około 300, a w dobę – ponad 7 tysięcy litrów krwi? W ciągu życia człowieka, wykonując niemal 3 miliardy uderzeń, przetacza jej aż 170 milionów litrów, zaopatrując organizm w tlen i cenne substancje odżywcze niezbędne do jego prawidłowego funkcjonowania. Naukowcy ustalili, że serce mogłoby sprawnie działać nawet 150 lat! Dlatego warto o nie zadbać, zwłaszcza że odpowiednia profilaktyka może zapobiec nawet 80 proc. przypadków jego chorób i niedomagań.
Cały dzień pracujesz przy biurku? Wolny czas spędzasz przed telewizorem lub godzinami surfujesz po internecie? Lepiej wstań i się rozruszaj, bo dla zdrowia serca (i nie tylko!) kluczowa jest aktywność fizyczna. Według różnych badań długi bezruch to zagrożenie dla układu sercowo-naczyniowego oraz większe prawdopodobieństwo wystąpienia problemów w funkcjonowaniu serca. Co możesz zrobić? Ruszaj się przez cały dzień. Parkuj dalej od biura, spaceruj kilka razy w czasie pracy. W każdej godzinie staraj się zrobić minimum 250 kroków. Dzięki regularnym ćwiczeniom nie tylko wzmocnisz serce, ale także obniżysz poziom złego cholesterolu i cukru we krwi oraz uregulujesz ciśnienie.
Naukowcy z Anglii i Nowej Zelandii twierdzą, że przed zawałem mięśnia sercowego i wylewem chroni… właściwa higiena jamy ustnej. To dlatego, że gromadzące się w ustach, na zębach i języku bakterie, jeśli przenikną do krwiobiegu, mogą przyczyniać się do powstawania skrzepów ze wszystkimi negatywnymi skutkami. W sukurs przychodzą im badacze z Korei Południowej, którzy w niedawno przeprowadzonych testach wykazali, że mycie zębów więcej niż dwa razy dziennie może zmniejszyć ryzyko wystąpienia niewydolności serca o ponad dziesięć procent.
W czasie nocnego wypoczynku stabilizuje się praca układu krążenia – następuje spowolnienie rytmu pracy serca, dzięki czemu poprawia się jego wydolność. Zadbaj o to, by każdej nocy przespać co najmniej 7 godzin – różne badania potwierdzają, że taka ilość snu nawet dwukrotnie zmniejsza ryzyko pojawienia się różnych dolegliwości sercowych, w tym śmierci z powodu zawału serca.
Jeśli dbasz o swoje serce, to menu oprzyj na warzywach i owocach, roślinach strączkowych, pełnym ziarnie, rybach, niskotłuszczowych wyrobach mlecznych i zdrowych tłuszczach. W miarę możliwości unikaj soli, cukru, tłuszczów nasyconych i trans, ogranicz jedzenie czerwonego mięsa.
Profilaktyka chorób serca to również regularne badania okresowe. Mniej więcej raz na trzy lata warto wykonać EKG (również wysiłkowe) oraz echo serca. Pierwsze mierzy czynność elektryczną serca, pomaga ocenić jego pracę i wykryć ewentualne jej zaburzenia. Drugie to badanie obrazowe, dzięki któremu lekarz może ocenić serce pacjenta pod kątem budowy anatomicznej, zbadać jego kurczliwość oraz wcześnie zdiagnozować rozwijające się choroby (m.in. chorobę niedokrwienną). Po 40 roku życia ryzyko wystąpienia problemów z sercem i układem krążenia znacząco wzrasta, dlatego powyższe badania warto robić nawet co roku. Możesz przystąpić do realizowanego przez NFZ programu profilaktycznego CHUK – o przysługujące ci w jego ramach świadczenia zapytaj swojego lekarza rodzinnego lub sprawdź na stronie pacjent.gov.pl.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze