Reklama

Mieszkańcy Bielskiego nie dają za wygraną [ZDJĘCIA]

Choć na stronie Urzędu Miejskiego w Przemyślu próżno było szukać jakiejkolwiek informacji na temat sesji nadzwyczajnej (a być powinna!) w sprawie remontu fragmentu ulicy Bielskiego w Przemyślu, 27 stycznia br. takowa się odbyła. Czy sprawa ruszy z miejsca? Oby!

27 stycznia br. odbyła się wielopunktowa sesja zwyczajna. Po niej miała się odbyć nadzwyczajna, na którą przybyła m.in. delegacja mieszkańców ul. Bielskiego, na czele z przewodniczącym Zarządu Osiedla nr 4 „Lipowica” Piotrem Krzeszowskim. Ale została „wciśnięta” między punkty sesji zwyczajnej.

Asumptem do zwołania nadzwyczajnej był projekt stanowiska Rady Miejskiej w Przemyślu w sprawie przebudowy odcinka tej ulicy, przygotowany przez sześcioro radnych: Monikę Kamińską, Bogumiłę Nowak, Andrzeja Beresteckiego, Jerzego Krużela, Janusza Zapotockiego i Macieja Kamińskiego. Ten ostatni przedstawił zgromadzonym projekt stanowiska.

Reklama

Można w nim przeczytać m.in., że wiele sygnałów płynących od mieszkańców osiedla i wniosków o przebudowę fragmentu ul. Bielskiego (od skrzyżowania z ul. Chrzanowską do skrzyżowania z ul. Łętowską) powinno skutkować przynajmniej aktualizacją dokumentacji technicznej i kosztorysowej, bo od czego trzeba przecież zacząć. Mimo wielu obietnic do tej pory władze miasta nie znalazły na to pieniędzy w budżecie[paywall].

Ważna droga

  • „(…) Władze miasta szukają obecnie rozwiązań, mających na celu rozładowanie ruchu na głównych ulicach miasta, a realizacja przebudowy ww. ulicy wpłynęłaby na odciążenie ulic: 3 Maja, św. Jana i Grunwaldzkiej. Na zagospodarowanie Twierdzy Przemyśl zostały przyznane środki centralne w wysokości ok. 20 mln zł, a ta część ulicy Bielskiego będzie pełnić rolę drogi komunikacyjnej na trasie turystycznej (…)”

– można m.in. przeczytać w owym stanowisku.

Radni wskazali w nim, że ul. Bielskiego jako droga forteczna, po modernizacji, z chodnikami, zatokami autobusowymi, oświetlaniem, odwodnieniem, mogłaby spełniać swoją turystyczno-rekreacyjną rolę. Dodali również, że jest ona ważną trasą komunikacyjną dla mieszkańców osiedla jako krótszy dojazd do szpitala na Monte Cassino, a dla mieszkańców Lipowicy jako droga dojazdowa do kościołów, sklepów i innych obiektów.

Reklama

– Remont tej drogi powinien być zrobiony jak najszybciej. Najciekawsze jest to, że były na to środki finansowe. W tamtym roku na Komisji Gospodarki Miejskiej padły deklaracje, że chociaż dokumentacja zostanie zaktualizowana, ale takiego zadania nie ma w tegorocznym budżecie. Dla mnie wypowiedzi osób odpowiedzialnych za taki stan rzeczy na ostatniej sesji nadzwyczajnej są nie do zaakceptowania. Ten odcinek drogi, po remontach ulic Wysockiego i Bielskiego, po prostu jest niezbędny do normalnego poruszania się, zamyka bowiem cały ciąg komunikacyjny, na który czekają mieszkańcy

– powiedział radny M. Kamiński.

Reklama

Nie ustąpią

W stanowisku radni podnieśli więc te same kwestie, o których już kilka razy pisaliśmy na naszych łamach po spotkaniach z mieszkańcami tamtego rejonu miasta. Przewodniczący Zarządu Osiedla nr 4 „Lipowica” P. Krzeszowski miał jak najbardziej uzasadnione pretensje, zarówno do władz miasta, jak i prezydium rady, zwłaszcza przewodniczącego Roberta Bala, który w odpowiedzi na petycję mieszkańców obiecał, że podjęte zostaną kroki w tej sprawie. Nie zostały podjęte żadne.

Oczywiście wywiązała się gorąca dyskusja, czasami pozbawiona merytoryki, a okraszana złośliwościami. Nie ma sensu jej tutaj przytaczać, lepiej skupić się na wnioskach. Widać, że mieszkańcy ul. Bielskiego nie zamierzają ustąpić na krok.

Reklama

Obietnice i deklaracje

Projekt stanowiska Rady Miejskiej w Przemyślu został przyjęty, ale „ważniejsze” (oby, bo trudno je w tej sprawie zliczyć – przyp. aut.) były obietnice i deklaracje. Aktualizację dokumentacji obiecał prezydent miasta Wojciech Bakun, doraźną naprawę wielkich ubytków w jezdni – wiceprzewodniczący rady Marcin Kowalski (swoją drogą nie wiadomo dlaczego nie zrobił tego nikt z miejskich władz, bo to oni mają moc decyzyjną, radni takich deklaracji składać nie powinni, bo są organem uchwałodawczym – przyp. aut.)

– Ta sesja była z pewnością małym krokiem w dobrą stronę w kierunku realizacji remontu ulicy Bielskiego. Liczymy bardzo, że pan prezydent dotrzyma złożonej deklaracji i zostanie w najbliższym czasie zlecona aktualizacja dokumentacji technicznej i kosztorysowej ulicy. Liczymy, że spełni się także obietnica wiceprzewodniczącego rady pana Kowalskiego, który w obecności mieszkańców zapewnił, iż w najbliższych dniach zostaną zlecone na całej długości naprawy ulicy Bielskiego. Od skrzyżowania z ulicą Chrzanowską do skrzyżowania z ulicą Łętowską przy użyciu trwalszego tworzywa, lepszego niż do tej pory stosowanego. Mam tylko nadzieję, że to wszystko nie są obietnice przedwyborcze

Reklama

– podsumował przewodniczący Zarządu Osiedla nr 4 „Lipowica” Piotr Krzeszowski.

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama