Reklama

Mieszkańcy nie chcą garaży. – Zostawcie nam zieleń – apelują

06/06/2019 18:30

Grupa mieszkańców sprzeciwia się planom postawienia 30 garaży tuż obok ich bloków. Obecnie znajduje się tam skwer zieleni.

Teren, na którym mają stanąć blaszane garaże, jest w użytkowaniu wieczystym Spółdzielni Mieszkaniowej w Lubaczowie i to ona jest inwestorem. Szkopuł w tym, że „blaszaki” mają stanąć tuż obok bloków, które do spółdzielni nie należą. Mowa o budynkach przy Słowackiego 30 i Krasińskiego 17. Mieszkańcom ten pomysł się nie podoba i stanowczo mu się sprzeciwiają.

Jedyne miejsce zielone

Według nich, budowa 30 garaży nie rozwiąże problemu braku miejsc parkingowych, a tylko pogorszy relacje międzysąsiedzkie. Argumentują też, że „blaszaki” będą[paywall] okazem brzydoty, hałasu i ograniczą swobodę życia mieszkańców, przez co staną się swoistymi slumsami. Ponadto wiąże się to z „barbarzyńskim wyniszczeniem zieleni i drzew”.

Reklama

Lokatorzy zwracają uwagę, że okna niektórych mieszkań wychodzą tylko w stronę wspomnianego skwerku, na którym mają stanąć garaże. Ich zdaniem, spółdzielnia ma lepsze miejsca na garaże. Sugerują, że tu można wspólnymi siłami wybudować plac zabaw, gdzie wśród zieleni rodziny mogłyby spędzić czas.

„Jesteśmy zdecydowanie przeciwni ww. inwestycji i mocno zdeterminowani, aby walczyć o komfort naszego życia. Uważamy, że postawienie blaszanych garaży wyrządzi więcej krzywdy niż pożytku” – napisali w proteście. Pod pismem podpisało się 147 osób.

Reklama

W ubiegły czwartek (30.05) grupka mieszkańców przybyła tez na sesję rady miejskiej. – Spółdzielnia bez rozmowy mieszkańcami sąsiednich bloków podjęła decyzję o budowie garaży. Stąd nasza prośba do burmistrza, żeby wydać odmowną decyzję o warunkach zabudowy. Chcemy zwrócić uwagę państwa radnych i wszystkich mieszkańców, że garaże należy budować w innych miejscach, a nie w bliskim sąsiedztwie balkonów i okien – powiedział w imieniu mieszkańców Łukasz Margraf.

– Nie zależy nam na proteście, ale ludzie są zbulwersowani i zdeterminowani, żeby walczyć z tym pomysłem. Wydaje mi się, że 30 miejsc garażowych na jedynym terenie zielonym, który mamy w środku naszego osiedla, nie rozwiąże problemu wszystkich samochodów. Mamy parking z przodu, na którym również parkują mieszkańcy spółdzielni. Proszę, żeby podejść do tego ze zdrowym rozsądkiem, po prostu po ludzku. Zwracam się też do naszego radnego pana Łańcuckiego, żeby spróbował znaleźć rozwiązanie tej sytuacji, a nie był tylko głosem 30 osób, które reflektują na te garaże, ale praktycznie 200, którzy mocno protestują przeciwko temu pomysłowi – dodała Anna Kordys.

Reklama

Trzeba się zastanowić

– Zdaniem komisji proponowana lokalizacja garaży jest do mocnego zastanowienia – powiedział Marek Małecki, przewodniczący komisji spraw socjalnych i komunalnych w radzie miejskiej.

Z kolei radny Wojciech Mamczur stwierdził, że jest stanowczo przeciwny tej budowie. – To będzie cały czas szum i hałas. Nie wiem, czy mogę powiedzieć w imieniu całej rady, ale chyba tak, że się sprzeciwiamy budowie tych garaży – mówił. Podobne zdanie wyraziło też kilku innych radnych.

– Jako radni nie jesteśmy tu żadną stroną, ja jako radny też nie. Jestem tylko zwykłym mieszkańcem osiedla, zwykłym członkiem spółdzielni mieszkaniowej. Kiedyś byłem przewodniczącym rady nadzorczej, ale już nie jestem. Poczekajmy do rozmowy pana burmistrza z panią prezes. Wtedy nasza komisja odpowie na państwa petycję – powiedział Roman Łańcucki, przewodniczący komisji skarg, wniosków i petycji w radzie.

Reklama
Stanowiska Spółdzielni Mieszkaniowej w Lubaczowie nie uzyskaliśmy. Usłyszeliśmy jedynie, że jedyną osobą upoważnioną do udzielania informacji w tej sprawie jest pani prezes, która będzie nieobecna do końca czerwca. Próby załagodzenia sporu i rozmów ze stronami podjął się burmistrz Krzysztof Szpyt.


fot.Paweł Bugira
Protestujący mieszkańcy zaprezentowali swoje racje w czasie sesji rady miejskiej.

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    ATWA - niezalogowany 2019-06-06 18:39:22

    Jakość życia ludzi i zwierząt zależy od otoczenia, dlatego każde drzewo jest ważne !!! Niszcząc drzewa niszczymy nasz układ nerwowy i oddechowy, bo potrzebujemy tlenu. To co robimy z Naturą robimy też sami z sobą, bo przecież żyjemy w symbiozie !!!

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    ATWA - niezalogowany 2019-06-06 18:40:45

    DRZEWA LECZĄ - NOWINY24.PL

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    fuck - niezalogowany 2019-06-06 21:34:35

    garaże będą zielone i po problemie

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama