Reklama

Mieszkańcy niepokoją się o stare koryto Sanu

26/11/2017 18:30

Ponad 200 mieszkańców Buszkowic wystosowało do wójta gminy Żurawica petycję w sprawie terenu starego koryta Sanu. Sprzeciwiają się dzierżawie tego terenu i chcą, aby pozostał on w stanie niezmienionym. Wójt Krzysztof Składowski zapewnia, że nic się nie odbędzie bez konsultacji.

Ponad 10-hektarowy teren obecnie znajduje się we władaniu gminy Żurawica. Niedawno zainteresował się nim rolnik, który chciał go wydzierżawić i zamienić w pola uprawne. Grupa mieszkańców Buszkowic ostro się temu sprzeciwiła[paywall]. Przygotowali petycję, którą podpisało 209 osób.

„Chcielibyśmy, żeby ten teren pozostał w dyspozycji naszej miejscowości w takim stanie, w jakim istnieje w chwili obecnej, bo tylko tą drogą możemy zapobiec i zabezpieczyć istniejące w nim różnorodne życie. Wprowadzenie intensywnej gospodarki rolniczej zniszczy istniejący ekosystem bezpowrotnie” – napisali.

Reklama

Argumentują, że jest to jedyna ostoja i naturalne siedlisko dla wielu zwierząt. Jak twierdzą, można tam spotkać łabędzie, kuropatwy, czaple, jastrzębie, słowiki, bażanty, sójki, a także sarny, bobry, zające i łasiczki.

– Jest tam tyle ciekawych roślin, że nie trzeba nawet jechać do arboretum. To świetne miejsce do prowadzenia lekcji przyrody z dziećmi. Można stworzyć ścieżki przyrodnicze. Jak w takim miejscu siać kukurydzę – irytują się mieszkańcy.

Wskazują również, że do upraw rolnych stosowane muszą być nawozy sztuczne, a te wodami gruntowymi przedostawałyby się do Sanu i mogłyby powodować rozwój glonów i śnięcie ryb.

Zainteresowany rolnik odstąpił od nabycia działki. Mieszkańcy niepokoją się jednak, czy gmina nie będzie podejmowała kolejnych prób jej wydzierżawienia. – Na razie tematu dzierżawy nie ma. Jeśli pojawi się jakakolwiek propozycja zagospodarowania terenu, na pewno mieszkańcy nie zostaną pominięci i odbędą się konsultacje w tej sprawie – zapewnia wójt gminy Żurawica Krzysztof Składowski.
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    kuku - niezalogowany 2017-11-26 18:59:01

    oj psy  ogrodnika

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Prawnik - niezalogowany 2017-11-26 19:33:17

    Lepiej żeby zarastało chwastami dzikimi drzewami,  ludzie wyrzucali śmieci była wylegarnia komarów lisów. Brawo mieszkańcy! Lepiej żeby rolnik to uprawiał niż miałaby być kopalnia piasku i żwiru... Huk hałas tiry rozjezdzajace drogi. 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Ida - niezalogowany 2017-11-26 19:54:59

    A jakich niby zwierząt??? Hehe dobre!! Ci ludzie są bezmyślni! Mają swoje koryto sanu- sam syf... zamiast pozwolić to wyczyścić i uprawiać!!

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama