Ponad 200 mieszkańców Buszkowic wystosowało do wójta gminy Żurawica petycję w sprawie terenu starego koryta Sanu. Sprzeciwiają się dzierżawie tego terenu i chcą, aby pozostał on w stanie niezmienionym. Wójt Krzysztof Składowski zapewnia, że nic się nie odbędzie bez konsultacji.
Ponad 10-hektarowy teren obecnie znajduje się we władaniu gminy Żurawica. Niedawno zainteresował się nim rolnik, który chciał go wydzierżawić i zamienić w pola uprawne. Grupa mieszkańców Buszkowic ostro się temu sprzeciwiła[paywall]. Przygotowali petycję, którą podpisało 209 osób.
„Chcielibyśmy, żeby ten teren pozostał w dyspozycji naszej miejscowości w takim stanie, w jakim istnieje w chwili obecnej, bo tylko tą drogą możemy zapobiec i zabezpieczyć istniejące w nim różnorodne życie. Wprowadzenie intensywnej gospodarki rolniczej zniszczy istniejący ekosystem bezpowrotnie” – napisali.
Argumentują, że jest to jedyna ostoja i naturalne siedlisko dla wielu zwierząt. Jak twierdzą, można tam spotkać łabędzie, kuropatwy, czaple, jastrzębie, słowiki, bażanty, sójki, a także sarny, bobry, zające i łasiczki.
– Jest tam tyle ciekawych roślin, że nie trzeba nawet jechać do arboretum. To świetne miejsce do prowadzenia lekcji przyrody z dziećmi. Można stworzyć ścieżki przyrodnicze. Jak w takim miejscu siać kukurydzę – irytują się mieszkańcy.
Wskazują również, że do upraw rolnych stosowane muszą być nawozy sztuczne, a te wodami gruntowymi przedostawałyby się do Sanu i mogłyby powodować rozwój glonów i śnięcie ryb.
Zainteresowany rolnik odstąpił od nabycia działki. Mieszkańcy niepokoją się jednak, czy gmina nie będzie podejmowała kolejnych prób jej wydzierżawienia. – Na razie tematu dzierżawy nie ma. Jeśli pojawi się jakakolwiek propozycja zagospodarowania terenu, na pewno mieszkańcy nie zostaną pominięci i odbędą się konsultacje w tej sprawie – zapewnia wójt gminy Żurawica Krzysztof Składowski.Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Lepiej żeby zarastało chwastami dzikimi drzewami, ludzie wyrzucali śmieci była wylegarnia komarów lisów. Brawo mieszkańcy! Lepiej żeby rolnik to uprawiał niż miałaby być kopalnia piasku i żwiru... Huk hałas tiry rozjezdzajace drogi.
A jakich niby zwierząt??? Hehe dobre!! Ci ludzie są bezmyślni! Mają swoje koryto sanu- sam syf... zamiast pozwolić to wyczyścić i uprawiać!!
Juz od wielu ludzi słyszałem ze w Buszkowicach dziwne nie dobre ludzie mieszkaja i jest przykład
Ci ludzie są zacieci jak furmanski bat nad konskim zadem
''Nowy specyfik zatrzymuje chorobęstaruszek wstaje ze swego wózkakiedy nieznane cierpienie atakuje bezboleśnieczęste zwierzęta stają się rzadkimiKiedy Ziemia będzie umierać z pragnieniadeszcz spadnie na suchą glebęi każdy pąk wybuchniei insekty będą szukać ulgi - wielkie zamieszanieKiedy woda drugi krąg zatoczypająki, węże i małe myszkiw wir wpadną i w dół runągdy Natura nas wezwie - zatoniemy wszyscy''TIAMAT - GAIA - TEKSTOWO.PL
Mieszkańcy niepokoją się o stare koryto Sanu Informacja dla cymbałów którzy krytykują mieszkańców ....Oczywiście strefa buforowa powinna istnieć . Nawożenie tak dużego areału przy rzece spowoduje spływ pestycydów do rzeki i zatrucie środowiska.
może nowe rządy w Buszkowicach coś zmienią, wnet wybory na radnego stawiamy na młodych.ci co dup...ę liżą nic nie robią dla wsi, tylko podpuszczać umieją.
oj psy ogrodnika
Lepiej żeby zarastało chwastami dzikimi drzewami, ludzie wyrzucali śmieci była wylegarnia komarów lisów. Brawo mieszkańcy! Lepiej żeby rolnik to uprawiał niż miałaby być kopalnia piasku i żwiru... Huk hałas tiry rozjezdzajace drogi.
A jakich niby zwierząt??? Hehe dobre!! Ci ludzie są bezmyślni! Mają swoje koryto sanu- sam syf... zamiast pozwolić to wyczyścić i uprawiać!!