Reklama

Miliony na konserwację zabytków

Prawie 9,4 mln zł zostało przeznaczonych na prace remontowo-konserwatorskie przy obiektach zabytkowych na Podkarpaciu. Informacje te przekazały podczas konferencji prasowej wojewoda podkarpacki Ewa Leniart i Podkarpacki Wojewódzki Konserwator Zabytków w Przemyślu Beata Kot.

Złożonych wniosków o dotację było 359, z czego pozytywnie rozpatrzono 230. Komisja pod przewodnictwem Podkarpackiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Przemyślu Beaty Kot przyznała 126 dotacji na prace remontowo-konserwatorskie przy obiektach architektury (tzw. zabytki nieruchme; 5 mln 580 tys. zł) oraz 104 dotacje na tzw. zabytki ruchome (3 mln 812 tys. zł)[paywall].

– Przy ocenie wniosków, które wpłynęły do urzędu, zwracaliśmy uwagę na wiele aspektów, oczywiście oceniając wartość tych obiektów, w sprawie których były składane wnioski, ale też analizując je pod względem sposobu prowadzenia wcześniejszych prac konserwatorskich, tego, jak właściciele dbają o te obiekty, jak starają się o pozyskanie środków finansowych. Prawie połowa wniosków dotyczy dawnego województwa przemyskiego, w następnej kolejności krośnieńskiego, rzeszowskiego i tarnobrzeskiego – powiedziała B. Kot.

Reklama

Wśród dofinansowanych obiektów znalazły się te o wybitnym znaczeniu dla dziedzictwa kulturowego Podkarpacia – przede wszystkim z naszego regionu, by wspomnieć o konserwacji i restauracji elewacji Kamienicy Orsettich w Jarosławiu czy konserwacji polichromii w XVIII-wiecznym kościele oo. Franciszkanów w Przemyślu.

Łącznie na zabytki znajdujące się na terenie byłego województwa przemyskiego (171 takich obiektów; nieruchomych i ruchomych) przeznaczono ponad 4 mln zł.

Kasa z Funduszu Kościelnego

Warto także wspomnieć o dotacjach, jakie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przyznało z tzw. Funduszu Kościelnego dla naszego regionu. 50 tys. zł otrzymała parafia pw. św. Piotra i Pawła w Ryszkowej Woli – na remont elewacji kościoła i dzwonnicy, 80 tys. zł Zgromadzenie Sióstr Niepokalanego Poczęcia NMP w Jarosławiu – na konserwację ścian, sufitów, stolarki drzwiowej, posadzki, schodów i podłogi w pomieszczeniach klasztoru, 70 tys. zł – parafia pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Horyńcu-Zdroju – na remont drewnianej kaplicy pw. Matki Boskiej Śnieżnej (II etap Radruż), 100 tys. zł parafia pw. św. Michała Archanioła w Kańczudze – na konserwację wystroju malarskiego i sztukatorskiego cerkwi greckokatolickiej, 90 tys. zł – klasztor Zakonu Braci Mniejszych pw. św. Antoniego Padewskiego w Przemyślu – na konserwację i restaurację elewacji frontowej kościoła, 90 tys. zł klasztor św. Marii Magdaleny Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych w Przemyślu – na konserwację obrazu z prezbiterium (portret Sebastiana Morskiego oraz konserwacja rzeźb gotyckich kościoła oo. Franciszkanów), 60 tys. zł parafia św. Jana Chrzciciela przy Bazylice Archikatedralnej w Przemyślu – na konserwację ołtarza z czarnego marmuru z figurą św. Stanisława biskupa), 36 tys. zł  klasztor ss.Karmelitanek Bosych w Przemyślu – na remont instalacji elektrycznej wewnętrznej na strychu w budynku kościoła i budynku klasztornym.


MG
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama