Prawie 9,4 mln zł zostało przeznaczonych na prace remontowo-konserwatorskie przy obiektach zabytkowych na Podkarpaciu. Informacje te przekazały podczas konferencji prasowej wojewoda podkarpacki Ewa Leniart i Podkarpacki Wojewódzki Konserwator Zabytków w Przemyślu Beata Kot.
Złożonych wniosków o dotację było 359, z czego pozytywnie rozpatrzono 230. Komisja pod przewodnictwem Podkarpackiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Przemyślu Beaty Kot przyznała 126 dotacji na prace remontowo-konserwatorskie przy obiektach architektury (tzw. zabytki nieruchme; 5 mln 580 tys. zł) oraz 104 dotacje na tzw. zabytki ruchome (3 mln 812 tys. zł)[paywall].
– Przy ocenie wniosków, które wpłynęły do urzędu, zwracaliśmy uwagę na wiele aspektów, oczywiście oceniając wartość tych obiektów, w sprawie których były składane wnioski, ale też analizując je pod względem sposobu prowadzenia wcześniejszych prac konserwatorskich, tego, jak właściciele dbają o te obiekty, jak starają się o pozyskanie środków finansowych. Prawie połowa wniosków dotyczy dawnego województwa przemyskiego, w następnej kolejności krośnieńskiego, rzeszowskiego i tarnobrzeskiego – powiedziała B. Kot.
Wśród dofinansowanych obiektów znalazły się te o wybitnym znaczeniu dla dziedzictwa kulturowego Podkarpacia – przede wszystkim z naszego regionu, by wspomnieć o konserwacji i restauracji elewacji Kamienicy Orsettich w Jarosławiu czy konserwacji polichromii w XVIII-wiecznym kościele oo. Franciszkanów w Przemyślu.
Łącznie na zabytki znajdujące się na terenie byłego województwa przemyskiego (171 takich obiektów; nieruchomych i ruchomych) przeznaczono ponad 4 mln zł.
Warto także wspomnieć o dotacjach, jakie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przyznało z tzw. Funduszu Kościelnego dla naszego regionu. 50 tys. zł otrzymała parafia pw. św. Piotra i Pawła w Ryszkowej Woli – na remont elewacji kościoła i dzwonnicy, 80 tys. zł Zgromadzenie Sióstr Niepokalanego Poczęcia NMP w Jarosławiu – na konserwację ścian, sufitów, stolarki drzwiowej, posadzki, schodów i podłogi w pomieszczeniach klasztoru, 70 tys. zł – parafia pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Horyńcu-Zdroju – na remont drewnianej kaplicy pw. Matki Boskiej Śnieżnej (II etap Radruż), 100 tys. zł parafia pw. św. Michała Archanioła w Kańczudze – na konserwację wystroju malarskiego i sztukatorskiego cerkwi greckokatolickiej, 90 tys. zł – klasztor Zakonu Braci Mniejszych pw. św. Antoniego Padewskiego w Przemyślu – na konserwację i restaurację elewacji frontowej kościoła, 90 tys. zł klasztor św. Marii Magdaleny Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych w Przemyślu – na konserwację obrazu z prezbiterium (portret Sebastiana Morskiego oraz konserwacja rzeźb gotyckich kościoła oo. Franciszkanów), 60 tys. zł parafia św. Jana Chrzciciela przy Bazylice Archikatedralnej w Przemyślu – na konserwację ołtarza z czarnego marmuru z figurą św. Stanisława biskupa), 36 tys. zł klasztor ss.Karmelitanek Bosych w Przemyślu – na remont instalacji elektrycznej wewnętrznej na strychu w budynku kościoła i budynku klasztornym.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze