Arcybiskup Adam Szal, metropolita przemyski, przewodniczył uroczystej mszy świętej z okazji 250 rocznicy koronacji Matki Bożej Jackowej, której słynąca łaskami figura znajduje się w bazylice archikatedralnej w Przemyślu.
W niedzielnej, 13 bm. eucharystii oprócz metropolity uczestniczył jego poprzednik arcybiskup Józef Michalik, biskup Stanisława Jamrozek, biskup pomocniczy archidiecezji przemyskiej oraz liczne grono duchownych i wiernych. W trakcie mszy dziękczynnej za 250-lecie koronacji Matki Bożej Jackowej dokonano aktu zawierzenia jej parafii, rodzin i każdego z osobna. Szczególnym symbolem miłości i wdzięczności stała się ofiarowana Maryi złota róża.
Późnogotycka, alabastrowa figura przedstawia Matkę Bożą siedzącą na srebrnym tronie. Na prawej ręce trzyma[paywall] Dzieciątko Jezus, które beztrosko bawi się paluszkiem u nogi i jednocześnie wpatruje się w piękną, tchnącą spokojem twarz Matki, na której lewej dłoni wspiera się otwarta księga. Legenda głosi, że w roku 1240 do klasztoru ojców dominikanów w Przemyślu przybył św. Jacek Odrowąż, który uchodząc z Kijowa przed Tatarami uniósł z sobą wspomnianą figurę Matki Najświętszej i zostawił ją w kościele zakonnym w Przemyślu.
Czczona przez wieki figura Madonny Jackowej ogłoszona została cudowną przez biskupa Wacława Sierakowskiego – dekretem z 28 lipca 1760 roku – a papieskimi koronami uwieńczona 15 sierpnia 1766 roku przez kanclerza kapituły katedralnej biskupa Ignacego Krzyżanowskiego w zastępstwie ówczesnego ordynariusza diecezji przemyskiej biskupa Walentego Wężyka. Po kasacie józefińskiej kościoła i klasztoru dominikańskiego, przeniesiony został cudowny wizerunek Matki Boga do katedry przemyskiej w 1786 roku i umieszczono w prawym bocznym ołtarzu na przejściu z nawy do prezbiterium, gdzie znajduje się do dzisiaj.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze