Reklama

Miód, stewia, ksylitol – zdrowe alternatywy dla niezdrowego cukru

19/10/2015 07:30

O tym, że cukier szkodzi naszemu zdrowiu, słyszał już chyba każdy. Niestety fakt ten nie przekłada się na statystyki, a te są bezwzględne. W Polsce od wielu lat notuje się wzrost spożycia cukru. Nasuwa się więc pytanie: dlaczego pomimo wiedzy, którą posiadamy, dalej nadużywamy tej substancji?

Lista negatywnych działań cukru jest bardzo długa. Cukier nie tylko tuczy, ale również osłabia układ odpornościowy, kradnie z organizmu witaminę B1, podnosi poziom złego cholesterolu, przyczynia się do utraty elastyczności i funkcjonalności tkanek, powoduje próchnicę, a nawet może być przyczyną trudności z koncentracją. To jeszcze nie wszystko. Naukowcy udowodnili również, że spożycie cukru może sprzyjać rozwojowi raka piersi, jajników, prostaty, trzustki, dróg żółciowych i żołądka. Czym więc osłodzić sobie życie? Jest na to kilka sposobów.

Miód

Miód zawiera również kwas foliowy, witaminę C, potas, fosfor oraz magnez i wapń. Miód, niestety, traci swoje właściwości pod wpływem wysokiej temperatury. Dlatego nie nadaje się do słodzenia świeżo zaparzonej herbaty czy kawy. Z powodzeniem można go stosować do wypieków, sosów, naleśników oraz porannej owsianki czy jogurtu.

Reklama

Ksylitol

Ma czternastokrotnie niższy indeks glikemiczny niż cukier oraz jest od niego dwukrotnie mniej kaloryczny. Badania pokazują, że ksylitol ma również działanie bakteriobójcze, dlatego nie powoduje próchnicy.

Stewia

Zwolennicy tej substancji wśród jej zalet wymieniają m.in. fakt, że może być używana przez osoby chore na cukrzycę i odchudzające się, a ponadto nie dostarcza żadnych kalorii.

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama