W otoczeniu malowniczych gór Transylwanii, w niewielkiej miejscowości Balan, rozpoczął się kolejny etap programu Erasmus+. Przedstawiciele czterech szkół partnerskich z: Polski, Wielkiej Brytanii, Rumunii i Belgii spotkali się, aby wymienić doświadczenia, lepiej się poznać, ale przede wszystkim, aby przełamywać bariery wyznaczone przez granice państw oraz różnice kulturowe i językowe. Z polskiej strony w programie uczestniczą nauczyciele i uczniowie Szkoły Podstawowej im. św. Jadwigi Królowej w Stubnie.
Reprezentantami stubnieńskiej szkoły byli uczniowie trzeciej klasy gimnazjum: Wiktoria Kontek, Mateusz Kot, Dawid Pietruszka, Emilia Pilawa i Sławomir Mokrzycki, którzy do Rumunii udali się pod opieką nauczycieli języka angielskiego – Jolanty Szlachcic i Bożeny Kaczmarczyk, szkolnego koordynatora projektu[paywall].
– Uczniowie młodszych klas przywitali nas w strojach ludowych, częstując wszystkich regionalnymi wypiekami. Podczas zwiedzania dzieci prezentowały krótkie popisy swoich umiejętności językowych poprzez śpiewanie piosenek w języku angielskim. Następnym punktem były gry i zabawy integracyjne – opowiada B. Kaczmarczyk.
Oprócz zajęć związanych z programem, przedstawiciele wspomnianych szkół wiele zwiedzili. W miejscowości Miercurea Ciuc zażyli sporo ruchu na krytej pływalni, potem czekał ich krótki spacer po mieście i zwiedzanie muzeum, gdzie obejrzeli wykopaliska archeologiczne i prezentację typowego pomieszczenia w tradycyjnym domu rumuńskim. – Zdobytą podczas zwiedzania wiedzę mieliśmy okazję wykorzystać w praktyce podczas malowania ceramiki i lepienia z gliny. W tym zadaniu uczniowie wykazali się dużą kreatywnością, a niektórzy mieli szansę odkryć w sobie niewątpliwe zdolności artystyczne – dodała B. Kaczmarczyk.

fot.ze zbiorów własnych
Symboliczny grób Vlada Tepesa, zwanego Drakulą.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Gratulacje dla pomysłodawców tak odwaznych projektów z których może korzystac młodziez.Przykre,ze tak nieliczna grupa.
Gratulacje dla pomysłodawców tak odwaznych projektów z których może korzystac młodziez.Przykre,ze tak nieliczna grupa.