Reklama

Młodzież ze Stubna z wizytą u... Drakuli

W otoczeniu malowniczych gór Transylwanii, w niewielkiej miejscowości Balan, rozpoczął się kolejny etap programu Erasmus+. Przedstawiciele czterech szkół partnerskich z: Polski, Wielkiej Brytanii, Rumunii i Belgii spotkali się, aby wymienić doświadczenia, lepiej się poznać, ale przede wszystkim, aby przełamywać bariery wyznaczone przez granice państw oraz różnice kulturowe i językowe. Z polskiej strony w programie uczestniczą nauczyciele i uczniowie Szkoły Podstawowej im. św. Jadwigi Królowej w Stubnie.

Reprezentantami stubnieńskiej szkoły byli uczniowie trzeciej klasy gimnazjum: Wiktoria Kontek, Mateusz Kot, Dawid Pietruszka, Emilia Pilawa i Sławomir Mokrzycki, którzy do Rumunii udali się pod opieką nauczycieli języka angielskiego – Jolanty Szlachcic i Bożeny Kaczmarczyk, szkolnego koordynatora projektu[paywall].

– Uczniowie młodszych klas przywitali nas w strojach ludowych, częstując wszystkich regionalnymi wypiekami. Podczas zwiedzania dzieci prezentowały krótkie popisy swoich umiejętności językowych poprzez śpiewanie piosenek w języku angielskim. Następnym punktem były gry i zabawy integracyjne – opowiada B. Kaczmarczyk.

Reklama

Wiele zwiedzania

Oprócz zajęć związanych z programem, przedstawiciele wspomnianych szkół wiele zwiedzili. W miejscowości Miercurea Ciuc zażyli sporo ruchu na krytej pływalni, potem czekał ich krótki spacer po mieście i zwiedzanie muzeum, gdzie obejrzeli wykopaliska archeologiczne i prezentację typowego pomieszczenia w tradycyjnym domu rumuńskim. – Zdobytą podczas zwiedzania wiedzę mieliśmy okazję wykorzystać w praktyce podczas malowania ceramiki i lepienia z gliny. W tym zadaniu uczniowie wykazali się dużą kreatywnością, a niektórzy mieli szansę odkryć w sobie niewątpliwe zdolności artystyczne – dodała B. Kaczmarczyk.


fot.ze zbiorów własnych
Symboliczny grób Vlada Tepesa, zwanego Drakulą.

Trudno byłoby sobie wyobrazić pobyt w Transylwanii bez odwiedzenia słynnego zamku hrabiego Drakuli w Bran. Obiekt ten to położona na wzniesieniu oryginalna twierdza, zbudowana przez zakon krzyżacki w XIII wieku, w której dwa wieki później panował słynny ze swego okrucieństwa Vlad Tepes zwany Drakulą. – Mimo mrożących krew w żyłach historii o krwawym tyranie, klimat tego miejsca jest wyjątkowo pogodny, być może dlatego, że odwiedzający wnoszą tu dużo dystansu i poczucia humoru. Po zwiedzaniu zamku czekał nas jeszcze spacer po malowniczym mieście Braszów. Zwiedziliśmy również kopalnię soli w Praid. Wykorzystywana obecnie do klimato- i speleoterapii kopalnia to ogromny plac zabaw i trakt spacerowy, z licznymi sprzętami do rekreacji, kinem, muzeum, restauracjami, a nawet kaplicą ekumeniczną. Na koniec naszej rumuńskiej przygody odwiedziliśmy Dom Kultury w Balan, gdzie grupa tancerzy prezentowała tańce rumuńskie pochodzące z pobliskich regionów. Uczniowie mogli też zobaczyć tradycyjny instrument muzyczny przypominający wiolonczelę, na którym grał opiekun grupy. W szkole czekały na nas jeszcze pamiątkowe dyplomy, ostatnie uściski i zdjęcia. Z żalem pożegnaliśmy Rumunię, w której zostaliśmy wspaniale przyjęci i z której na pewno wyniesiemy bezcenne doświadczenia i piękne wspomnienia. Wszyscy mamy nadzieję, że kolejne spotkanie, które odbędzie się w maju w naszej szkole, będzie równie owocne i pełne wrażeń – podsumowała B. Kaczmarczyk.
MG
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Jan - niezalogowany 2017-11-04 17:02:08

    Gratulacje dla pomysłodawców tak odwaznych projektów z których może korzystac młodziez.Przykre,ze tak nieliczna grupa.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości