Kilka dni temu zarząd spółki Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Przemyślu zatwierdził plan inwestycyjny na przyszły rok. Łącznie wydatki przewidziane na inwestycje w 2018 r. wynosić będą 2 mln 430 tys. zł.
Najkosztowniejszą z zaplanowanych na przyszły rok inwestycji (ponad 400 tys. zł) będzie dalsza rozbudowa systemu ciepłowniczego w okolicach ulicy Goszczyńskiego i podłączenie do niego kolejnych dwóch budynków miniosiedla mieszkaniowego, budowanego obecnie przez spółkę „Infores”[paywall]. Kolejnymi dużymi inwestycjami będzie przyłączenie budynków przy ul. Tarnawskiego 14 i Dolińskiego 6. Ogrzewanie popularnym „ciepłem systemowym” zyskają także kolejne budynki, do których w 2017 r. zostały doprowadzone przyłącza ciepłownicze, czyli przy ulicach: Chopina 2A, Skargi 18 i Kazimierza Wielkiego 12.
W ramach walki ze smogiem w mieście – i będzie to najważniejsza inwestycja z punktu widzenia ekologicznego – dojdzie do przyłączenia do systemu ciepłowniczego budynków znajdujących się w centrum i ogrzewanych dotychczas w przeważającej części piecami węglowymi, przy ul. Ratuszowej 7, placu Rybim 1 i 2. Łącznie w tych budynkach znajduje się ponad 30 lokali mieszkalnych i użytkowych, z czego w 2018 r. ciepłem systemowym ogrzewanych będzie ok. 20. To kolejnych kilkadziesiąt dymiących kominów mniej w ścisłym centrum Przemyśla. Podobne skutki ekologiczne przyniesie przyłączenie do systemu ciepłowniczego budynków przy ul. Mickiewicza 11A i Barskiej 3.
Wiadomo, że ok. 400 tys. zł przeznaczonych zostanie na modernizację układu wytwarzania ciepła zainstalowanego w ciepłowni Zasanie. Ok. 126 tys. zł pochłonie przebudowa przyłączy ciepłowniczych do budynków przy ul. Barskiej 10 i Focha 1 oraz wymiana węzłów cieplnych w budynkach przy ul. Barskiej 10 i Poniatowskiego 13. Ok. 60 tys. zł zostanie przeznaczonych na przygotowanie dokumentacji dotyczącej planowanej rozbudowy systemu ciepłowniczego w kierunku osiedla mieszkaniowego przy ul. Lwowskiej oraz budowy sieci ciepłowniczej w moście Brama Przemyska.
Jeśli uda się spółce pozyskać dofinansowanie, do sieci ciepłowniczej podłączona w przyszłym roku zostanie Szkoła Podstawowa nr 11 i Wieża Zegarowa.
– Ograniczone środki finansowe, jakie możemy przeznaczyć na inwestycję, w połączeniu z bardzo dużym zainteresowaniem przyłączaniem budynków do sieci ciepłowniczej sprawiają, że każde zaplanowane zadanie musimy analizować w różnych aspektach. Podejmując decyzję o przyłączeniu jakiegoś obiektu do miejskiego systemu ciepłowniczego, warto ją skonsultować i porozumieć się z właścicielami czy też zarządcami sąsiednich nieruchomości. To taki nasz apel do mieszkańców. Porozumienie zarządów lub administratorów przynajmniej dwóch lub trzech sąsiednich budynków i wspólne złożenie wniosków przyłączeniowych znacznie zwiększa szansę na umieszczenie tych obiektów w planie inwestycyjnym oraz określenie satysfakcjonujących warunków i terminu realizacji inwestycji – powiedział prezes przemyskiego MPEC-u Kazimierz Stec.
Które budynki zostaną przyłączone?
W 2018 r. MPEC w Przemyślu sp. z o.o. przyłączy do miejskiej sieci ciepłowniczej następujące budynki:
Prawobrzeżna część miasta: Tarnawskiego 14, Mickiewicza 11A, Ratuszowa 7, plac Rybi 1, plac Rybi 2, Władycze 3 (Wieża Zegarowa)*, Władycze 5 (Szkoła Podstawowa nr 11)*
Lewobrzeżna część miasta: Traugutta 3, Barska 3, Kraszewskiego 7, Żeromskiego 6, Dolińskiego 6, Goszczyńskiego 7, Goszczyńskiego 1 i 2 (powstające osiedle mieszkaniowe), 29 Listopada 17, św. Jana 3 (Zespół Szkół Salezjańskich).
***
*inwestycja będzie realizowana pod warunkiem pozyskania na ten cel zewnętrznych środków finansowych.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Na kamienicy ze zdjęcia widzę skrzynkę gazową, jeśli mieszkańcy mają gaz to mogą mieć c.o. w mieszkaniach z wykorzystaniem piecyków na gaz. Koszty ogrzewania porównywalne z ogrzewaniem MPEC-u. W pierwszej kolejności należy podłączyć ciepło z MPEC-u do kamienic bez gazu, a jest takich sporo, to te kamienice emitują najwięcej spalin z trzonów kuchennych i pieców kaflowych. Dlaczego tak trudno o racjonalne myślenie?
cyt..""ulicy Goszczyńskiego i podłączenie do niego kolejnych dwóch budynków miniosiedla mieszkaniowego, budowanego obecnie przez spółkę „Infores” (...)"""" - więc gdyby nie to! to ta kamienica mogłaby pomarzyć /bo koszty podłączu zjadłyby lokatorów z butami/ no ale o czymś trzeba pisać i chwalić się tylko tak naprawdę nie ma czym
Podłączają kilka kamienic na rok hahahahha . W tym tempie to portwa 200 albo 300 lat .
Na kamienicy ze zdjęcia widzę skrzynkę gazową, jeśli mieszkańcy mają gaz to mogą mieć c.o. w mieszkaniach z wykorzystaniem piecyków na gaz. Koszty ogrzewania porównywalne z ogrzewaniem MPEC-u. W pierwszej kolejności należy podłączyć ciepło z MPEC-u do kamienic bez gazu, a jest takich sporo, to te kamienice emitują najwięcej spalin z trzonów kuchennych i pieców kaflowych. Dlaczego tak trudno o racjonalne myślenie?
cyt..""ulicy Goszczyńskiego i podłączenie do niego kolejnych dwóch budynków miniosiedla mieszkaniowego, budowanego obecnie przez spółkę „Infores” (...)"""" - więc gdyby nie to! to ta kamienica mogłaby pomarzyć /bo koszty podłączu zjadłyby lokatorów z butami/ no ale o czymś trzeba pisać i chwalić się tylko tak naprawdę nie ma czym
Podłączają kilka kamienic na rok hahahahha . W tym tempie to portwa 200 albo 300 lat .