Reklama

Mnohaja lita na Święto Jordanu w Przemyślu [ZDJĘCIA]

23/01/2018 11:30

Jak co roku, 19 stycznia wierni Kościoła greckokatolickiego po mszy świętej w archikatedrze, odprawionej pod przewodnictwem metropolity przemysko-warszawskiego abp Eugeniusza Popowicza przeszli procesją nad San, gdzie odbył się obrzęd jordańskiego poświęcenia wody.

Jordan to jedno z ważniejszych świąt chrześcijańskich obchodzonych w Kościołach obrządku greckokatolickiego i[paywall] prawosławnego. Nazwa tego święta wzięła się od rzeki, w której według biblijnych przekazów Chrystus przyjął chrzest.

Dzisiaj Jordanem nazywa się Święto Chrztu i Objawienia Pańskiego, czyli momentu, kiedy zszedł Duch Święty, co było znakiem, że Bóg uczestniczy w naszym życiu. Dla grekokatolików i prawosławnych Święto Jordanu jest szczególnym momentem, w którym zaznaczają zespolenie z Bogiem, z wartościami, jakie wyznają. Jeszcze w pierwszej połowie ubiegłego tysiąclecia Święto Objawienia Pańskiego było traktowane jako najważniejsze ze świąt w chrześcijańskich Kościołach obrządku wschodniego, nawet ważniejszym niż Boże Narodzenie.

Liturgia nad Sanem

Obrzęd poświęcenia wody celebrowali: abp Eugeniusz Popowicz i abp senior Jan Martyniak przy udziale abp Adama Szala oraz księży rzymskokatolickich. W jordańskim obrzędzie uczestniczyli przedstwawiciele władz miejskich i powiatowych oraz służb mundurowych. Ceremonii tej towarzyszył hymn liturgiczny (troparion) zaczynający się od słów: „W Jordanie, chrzczącemu się Tobie, Panie, ukazała się cześć Przenajświętszej Trójcy”. Następnie kapłani dokonali poświęcenia poprzez zanurzenie w wodzie trójramiennych świeczników oraz poprzez trzykrotne zanurzenie w niej krzyża. Potem kapłani wypuścili gołębie symbolizujące obecność Ducha Świętego.

„Jordańska” woda

Po uroczystości wierni tłumnie nabierali do słoików i butelek poświęconą wodę, żeby zanieść ją do swoich domów. Zgodnie ze starą tradycją po powrocie do domu gospodarze obchodzili swoje gospodarstwa i kropili je przyniesioną wodą, a na drzwiach i oknach kreślili znak krzyża poświęconą kredą. Domownicy pili święconą wodę przed posiłkami przez kilka dni po Jordanie, aby zapewnić sobie zdrowie. Dawano ją również bydłu w celach leczniczych i ochronnych. Świętą wodą kropiono również pola uprawne, co miało zapewnić urodzaj i bogate plony.
JS
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    kasander - niezalogowany 2018-01-23 12:22:14

    XXI wiek.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Heniek - niezalogowany 2018-01-23 17:16:25

    A czy sanepid badał tę wodę przed spożyciem

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    pływak - niezalogowany 2018-01-24 06:59:39

    No to juz można sie kąpać

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama