Jak co roku, 19 stycznia wierni Kościoła greckokatolickiego po mszy świętej w archikatedrze, odprawionej pod przewodnictwem metropolity przemysko-warszawskiego abp Eugeniusza Popowicza przeszli procesją nad San, gdzie odbył się obrzęd jordańskiego poświęcenia wody.
Jordan to jedno z ważniejszych świąt chrześcijańskich obchodzonych w Kościołach obrządku greckokatolickiego i[paywall] prawosławnego. Nazwa tego święta wzięła się od rzeki, w której według biblijnych przekazów Chrystus przyjął chrzest.
Dzisiaj Jordanem nazywa się Święto Chrztu i Objawienia Pańskiego, czyli momentu, kiedy zszedł Duch Święty, co było znakiem, że Bóg uczestniczy w naszym życiu. Dla grekokatolików i prawosławnych Święto Jordanu jest szczególnym momentem, w którym zaznaczają zespolenie z Bogiem, z wartościami, jakie wyznają. Jeszcze w pierwszej połowie ubiegłego tysiąclecia Święto Objawienia Pańskiego było traktowane jako najważniejsze ze świąt w chrześcijańskich Kościołach obrządku wschodniego, nawet ważniejszym niż Boże Narodzenie.
Obrzęd poświęcenia wody celebrowali: abp Eugeniusz Popowicz i abp senior Jan Martyniak przy udziale abp Adama Szala oraz księży rzymskokatolickich. W jordańskim obrzędzie uczestniczyli przedstwawiciele władz miejskich i powiatowych oraz służb mundurowych. Ceremonii tej towarzyszył hymn liturgiczny (troparion) zaczynający się od słów: „W Jordanie, chrzczącemu się Tobie, Panie, ukazała się cześć Przenajświętszej Trójcy”. Następnie kapłani dokonali poświęcenia poprzez zanurzenie w wodzie trójramiennych świeczników oraz poprzez trzykrotne zanurzenie w niej krzyża. Potem kapłani wypuścili gołębie symbolizujące obecność Ducha Świętego.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.A czy sanepid badał tę wodę przed spożyciem
XXI wiek.
A czy sanepid badał tę wodę przed spożyciem
No to juz można sie kąpać