Reklama

Mobilne fotopułapki zapewnią bezpieczeństwo

28/02/2015 15:21

Z policyjnych statystyk wynika, że żyjemy w raczej bezpiecznym mieście. Nie znaczy to jednak, że służby odpowiadające za bezpieczeństwo nie muszą nic robić. Nie ma wprawdzie możliwości, żeby na każdym rogu stał policjant lub strażnik, ale człowieka może zastąpić technika.

– Wspólnie z policją i wydziałem zarządzania kryzysowego pracujemy nad roboczym projektem, którego realizacja może w znaczący sposób poprawić stan bezpieczeństwa – mówi komendant Straży Miejskiej w Przemyślu Jan Geneja. – Chodzi o nowy system monitoringu, a konkretnie o zastosowanie nowego rodzaju kamer, zwanych potocznie fotopułapkami.

Cudo techniki

Kamera KAM 1 ma niewielkie wymiary i obudowę w barwach maskujących, co ułatwia jej dyskretne umieszczenie na drzewie, słupie, balkonie lub w załomie budynku. Ponieważ działa na zasadzie radiowego przekazu sygnału, nie wymaga doprowadzenia przewodów, co bardzo obniża koszty instalacji. Urządzenie posiada czujnik ruchu, działający na zasadzie podczerwieni i uaktywnia się, kiedy coś się pojawi w polu widzenia obiektywu, którego kąt widzenia wynosi 100 stopni. 

Kamera ma możliwość robienia pojedynczych zdjęć lub zapisu w postaci filmu, a rozdzielczość 12 MP zapewnia wysoką jakość obrazu. System podczerwieni umożliwia rejestrowanie obrazu również w całkowitych ciemnościach, przy czym samo urządzenie jest niewidoczne. Kamera nie wymaga specjalnego zasilania, gdyż czerpie energię z systemu solarnego lub akumulatorów wystarczających na kilka miesięcy pracy. Urządzenie można zaprogramować tak, żeby przesyłało obrazy w formie MMS-ów na komórkę lub zapisywało obrazy lub film na pojemnej karcie SIM. Istnieje też możliwość indywidualnego zaprogramowania go w zależności od warunków i potrzeb.

Reklama

Złodziej na widelcu

Wyobraźmy sobie, że na obrzeżach miasta funkcjonuje dzikie wysypisko śmieci, którego nikt nie jest w stanie upilnować. Wystarczy dyskretnie zamontować w pobliżu kamerę, a potem tylko karać tych, którzy wywożą tam śmieci. Inny przykład. Na cmentarzach często zdarzają się kradzieże kwiatów i wieńców. Dwie, trzy kamery na drzewach i mamy złodziei jak na widelcu. Kiedy kamera spełni swe zadanie, można ją przenieść w inne miejsce, na przykład na podwórko, gdzie zbierają się amatorzy browaru albo do parku miejskiego. Kolejny przykład to zabezpieczenie imprez masowych lub meczy tzw. podwyższonego ryzyka. W porównaniu ze stosowanym już systemem monitoringu urządzenie KAM1 jest o wiele tańsze w eksploatacji i – co najważniejsze – mobilne. Kamery takie z powodzeniem stosuje już Straż Leśna, Straż Ochrony Kolei oraz inne służby i wszyscy sobie je chwalą.

Tylko kasa

Jedna taka kamera kosztuje w granicach półtora tysiąca złotych, więc łatwo policzyć, ile kosztowałoby dziesięć, a tyle przydałoby się straży miejskiej – szacuje komendant Geneja i dodaje, że kamera to tylko narzędzie, które nie zastąpi strażników, ale na pewno może bardzo ułatwić im pracę.

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    łowczy - niezalogowany 2015-02-28 18:52:56

    No to się wydało: takie coś jest w użyciu z 10 lat a oni niby nowość wymyślili.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    BEZPARTYJNY - niezalogowany 2015-03-01 08:42:33

    DEMOKRACJA?

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    adsfg - niezalogowany 2015-03-07 10:54:17

    działania antyspołeczne maja różny wymiar ale zawsze ten sam finisz-- "wyrzezbic"  ludzi!!!  nadal nie jest tak jak ma być i to jest chore, zaglosuje na każdego który to zmieni

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama