Reklama

MOK dostał 150 tys. zł. Będzie musiał oddać?

15/05/2015 14:00

Miejski Ośrodek Kultury w Jarosławiu dostał z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego 150 tys. zł dotacji. By ją zrealizować, ratusz, pod który ośrodek podlega, powinien dołożyć tzw. wkład własny, ale miasto pieniędzy nie ma. Radni i burmistrz nawet nie mają zamiaru ich poszukać, chociaż nad MOK-iem wisi widmo zamknięcia.

Pieniądze, które mogły trafić do MOK, zostały zarezerwowane na budowę cmentarza. Jednak część radnych uważa, że ta budowa w tym roku nie ruszy. To nie przeszkadza w trzymaniu ponad 700 tys. zł, bo może jednak się przydadzą. Ośrodek kultury musi wykonać m.in. zalecenia sanepidu. Inaczej może zostać zamknięty, a wszystko wskazuje, że z dotacji musi zrezygnować, bo jego właściciel, czyli miasto, grosza nie doda.

Kazali pisać, nie zastanawiając się, skąd wezmą swój wkład

Ośrodek złożył w ubiegłym roku wniosek na dofinansowanie modernizacji sali widowiskowej, jej doposażenie, klimatyzację oraz wymianę nagłośnienia, oświetlenia i podłóg. Część tych zadań była zlecona przez sanepid. Z wnioskowanych 500 tys. zł dostał 150 tys. Jednak by te pieniądze wykorzystać, trzeba[paywall] od nich odprowadzić podatek w wysokości około 38 tys. zł. MOK takiej sumy nie ma. Miasto też. Wynika z tego, że z zewnętrznego wsparcia muszą zrezygnować. – Razem z decyzją o dotacji zaczęły się schody. Tyle się mówi o pisaniu wniosków i szukaniu zewnętrznych pieniędzy, a jak się pojawiają, okazuje się, że brakuje na wkład własny. Od 2007 roku przygotowywaliśmy projekty. Wydano na nie duże sumy za zgodą rady miasta. Był wielki boom z remontem siedziby Miejskiego Ośrodka Kultury. Radni, zgadzając się na przygotowanie dokumentacji, musieli brać pod uwagę konieczność dołożenia pieniędzy z budżetu miasta, bo trudno sobie wyobrazić, że zgodzili się opłacić dokumentację, a remontu nie mieli w planie – mówi Teresa Piątek, dyrektor MOK. Teraz, gdy dotacja przyszła, radni zamilkli. Chodzi o dołożenie około 300 tys. zł bez podatku wkładu własnego. Z podatkiem około 100 tys. więcej, ale on po zakończeniu inwestycji jest niemal w całości zwracany. – Przed nami kolejny problem. Napisaliśmy wniosek do Państwowego Instytutu Sztuki Filmowej o dotację na modernizację toalet. Szacowany koszt to 40 tysięcy. Możemy ją dostać i wtedy kolejny problem, bo znów trzeba udziału miasta – dodaje T. Piątek.

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    k - niezalogowany 2015-05-17 07:16:56

    ale fajnie

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    l - niezalogowany 2015-05-18 05:49:26

    o kurcze blade

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    ale l - niezalogowany 2015-05-18 13:40:19

    tak kasa była na imprezy i ping ponga teraz Sokół do zamknięciao kurcze blade

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości