Morderstwo prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, głęboko poruszyło całą Polskę i część świata. Było również przyczynkiem niezliczonej ilości wypowiedzi, komentarzy, artykułów, stawianych hipotez, szukania motywów i przyczyn tej tragedii, przez wszystkie środowiska nie tylko opiniotwórcze, ale i postronne.
W chwilę po dramacie dziennikarze, publicyści, politycy, eksperci i użytkownicy portali społecznościowych rozpoczęli wyścig o szybką i co gorsze bardziej dosadną informację.
Niestety z wielkim bólem stwierdzam, że to zdarzenie, nawet na chwilę nie zjednoczyło naszego społeczeństwa, czego mógłbym się spodziewać. Wręcz przeciwnie, zaostrzyło dyskurs polityczny i społeczny. Momentalnie w przestrzeni publicznej pojawiły się oskarżenia, wskazywanie winnych i orzekanie wyroków.
Czyżbyśmy wszyscy byli prokuratorami i sędziami? Jakie prawo konstytucyjne i moralne mamy do tego, by bez rozpoznania sprawy, bez dowodów, bez należytej wiedzy ferować tak bezzasadne, najczęściej wręcz bzdurne, nierzadko ordynarne własne sady iopinie. Konfabulacje, oszczerstwa, insynuacje, to najdelikatniejsze określenia nasuwające mi się po analizie tak wielu komentarzy.
Wiem doskonale, że emocje nie są dobrym doradcą, że pod wpływem napięcia nerwowego nie potrafimy racjonalnie ocenić rzeczywistości. Że puszczają nam hamulce, że tracimy poczucie obiektywizmu. Ale przecież mamy sumienie, mamy rozum, mamy wolną wolę. To już nie potrafimy zapanować nad sobą, działamy jak w afekcie, walimy na oślep, wchodzimy w stan pomroczności jasnej?
Skąd w nas tyle zawiści, złości, zazdrości i czystej kalkulacji politycznej, nawet w tak trudnych chwilach. To nie jest już przykre, to jest wręcz oburzające i okrutne. Tak okrutne jak czyn, którego dopuścił się ten zbrodniarz Stefan W. , którego nazwiska niestety nie można wymieniać, bo chroni go prawo i domniemanie niewinności. O zgrozo. Nawet w tak oczywistych sytuacjach taki bandyta jest w jakimś sensie anonimowy.
Ale ci którzy wieszają na szubienicy niektórych oponentów politycznych, którzy zachęcali i czynią to dalej do ,,całkowitej likwidacji kwestii,, PIS-u, którzy w końcowej scenie spektaklu teatralnego zbierają pieniądze na opłacenie zabójstwa lidera rządzącej partii, którzy wskazują Owsianka za winnego tej tragedii, itd., itp. , nie przebierają w słowach.
To nie jest żaden hejt, to nie żadna mowa nienawiści, to zwykłe zdziczenie obyczajów. To brak należytej kultury osobistej i politycznej, to brak ogłady, szacunku dla drugiego człowieka, dla jego poglądów. To brak wyczucia, empatii i zrozumienia nie tylko istoty ludzkiej ale i zależności rządzących współczesnym jakże dynamicznie zmieniającym się światem.
Godzinydzieliły tragedię od wykorzystania jej do własnych celów politycznych, podsycania wrogich nastrojów, szukania argumentów na siłę. Dotyczy to zarówno przedstawicieli obu wiodących opcji politycznych, jak i ich zwolenników. W tym wielu moich znajomych, przyjaciół wpisało się w ten scenariusz, moim zdaniem niepotrzebnych emocjonalnych oskarżeń. Żadnej refleksji, zadumy, tylko gaz do dechy. Im ostrzej tym lepiej.
Nie mam złudzeń, to nie koniec tego festiwalu pomówień. Z dnia na dzień będzie on przybierał coraz mniej emocjonalną ale za to bardziej ukrytą, przemyślaną i perfidną formę. Śmierć to misterium. Na moich oczach i przy mnie umierał niejeden człowiek, ja sam otarłem się o nią, więc wiem coś na ten temat. Wykorzystywanie jej do budowania kapitału politycznego, czy do upustu swoich uprzedzeń i negatywnych emocji uważam za niegodne.
Z drugiej strony bieguna były miliony ludzi dobrej woli, którzy solidaryzowali się z rodziną zmarłego prezydenta. W ciszy i zadumie z wewnętrzną żałobą w sercu obserwowali wydarzenia z Gdańska. Potrafili powstrzymać negatywne emocje, nieprzychylne komentarze i zrozumieć tragedię, która wydarzyła się na naszych oczach.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Jad sączony latami nie poszedł na marne. Sto lat też jesteśmy po zaborach więc finał odczłowieczenia dopiero przed nami. A i Putin będzie miał bardzo ułatwione zadanie Polaczki.
Ludzie w mieście mówią że siewcą nienawiści w naszym kraju jest tylko jeden człowiek.
W sumie ma pan rację panie Mirosławie. Wszystko jak krew w piach, goowno to dało, a nawet cały incydent dolał oliwy do ognia i zaognił jeszcze bardziej zastaną na chwile obecną i tak już nieciekawą i opłakaną rzeczywistość. Jednak zastanawiającą jest rzeczą, jest to, że cały ten narodowy amok i uniesienie zrobił się dopiero po tym gdy zginął jeden kontrowersyjny urzędnik państwowy, podczas gdy zwykli zjadacze chleba (a bardziej kiełbasy czy golonki!) biegają niemal wszędzie z siekierami i nożami itp. i mordują się, prawie dzień w dzień, bez opamiętania. Jednakowoż, w tym czy tamtym przypadku powód jest w sumie ten sam. Może kilka konkretnych i adekwatnych cytatów w temacie;''Tak długo jak człowiek będzie zabijał zwierzęta ludzie będą zabijali się nawzajem. W istocie, ten kto zabija i zadaje ból nie zazna radości i miłości'' - PitagorsBOSKIE ZWIERZĘTA - SZYMON HOŁOWNIA - CENEO.PLYOUTUBE.COM - SZANUJMY BOŻE STWORZENIE
''W tym wieku Kali ludzie będą eksploatować ciała byków i krów według własnego uznania, i w rezultacie ściągną na siebie różnego rodzaju cierpienia'' - ŚBH - 1.16.20YOUTUBE.COM - SKRYWANE ŁZY ZA ŻELAZNĄ ŚCIANĄ
''Obecnie ludzie trzeciej i czwartej klasy noszą stroje prezydentów i królów. Jednak ich jedynym interesem jest plądrowanie pieniędzy obywateli oraz zabijanie krów. Taki jest król Kali Yugi. Siudra ubrany niczym król, bardzo biegły w zabijaniu krów'' - PrabhupadaYOUTUBE.COM - POLSKA UBOJNIA 2015Ps. Więcej cytatów i innych namiarów znajdziecie pod tekstem red. Naczelnego ŻP pt.SZERZYŻ NIENAWIŚĆ? MOŻESZ IŚĆ DO WIĘZIENIA! - ZYCIE.PL
Jad jaki sączy się od 3 lat w reżimowej telewizji siał swoje żniwa przy aplauzie rządzących...Ba, nadal sieje, nie zwolniono nacjonalistycznych dziennikarzy z szefem włącznie...A w więzieniu oglądają tylko te pronienwistne programy...I co? Czekamy na dalsze mordy polityczne?
https://youtu.be/PmSExNB6SPEEmpatii troszkę.
Do hasler http://gdansk.naszemiasto.pl/artykul/nowe-zarzuty-dla-pawla-adamowicza-zatail-prawie-180-tysiecy,4595004,art,t,id,tm.html
Jako psycholog pracujący w http://panorama-morska.pl uważam, że nawet pozorne zjednoczenie będzie tylko chwilowe - jest to wywołane nagłym wpływem emocji. Aby mówić o długotrwałym zjednoczeniu potrzebne są długotrwałe procesy i dobrze zaplanowane działania społeczne
Musiałbyś dziecię mieć wiedzę jaka jest różnica między zarzutami i grilowaniem a jak między wyrokiem skazującym.Pozdrowienia od Misiewicza i chrześniaka z KGHM
Do hasler Wyroku już nie będzie bo nie ma oskarżonego
Dziecię drogie, gosiu nie był nawet oskarżonym bo nawet na to PISoBOLSZEWICKIE zagrania okazały się niewystarczające.
A tu niespodzianka, bo według zeznać kolegi z celi, zabójca prezydenta czytał Agorę i Wyborczą, a w telewizji oglądał Fakty i TVN24.
Śmiało , możesz je tu przedstawić he he.Według jednego z PISoBOLSZEWICKIECH szmatławców rozumiem.
Prawda jest taka ,że to Platfusy zaczęły tę " wojnę " . Kto jak nie Sikorski powiedział " o wyrżnięcu watahy"?. Kto jak nie były prezydencik herbu decha zachęcał do " lania se dechą ". ? Kto , jak nie wnuczek dziadka z Wermachtu mówiło wyginięciu jak dinozaury , o nienawiści do wszystkiego co polskie. ? THUSK . kto mówiło wstrząśnieciu " pisowskiej szarańczy '? Kto o rzucaniu kamieniami w dinozaury , czyli PIS, JAK NIE STARA BABA KOPACZ? no to czego teraz płaczesz?
So this was the best way to get the fortnite cheats here. http://superhack.net/fortnite
Jad sączony latami nie poszedł na marne. Sto lat też jesteśmy po zaborach więc finał odczłowieczenia dopiero przed nami. A i Putin będzie miał bardzo ułatwione zadanie Polaczki.
Głupiś.
Ludzie w mieście mówią że siewcą nienawiści w naszym kraju jest tylko jeden człowiek.