Reklama

Możesz pić kawę i mieć białe zęby

03/05/2018 07:21

Espresso, latte, macchiato, cappuccino… Czarna, biała, słodka, a może gorzka? Nie wyobrażasz sobie dnia bez choćby jednej parującej filiżanki tego aromatycznego napoju? Kawa znakomicie pobudza, ale może mieć niekorzystny wpływ na kolor Twoich zębów.


Niestety, nie mamy dobrych wiadomości dla miłośników kawy bardzo mocnej i esencjonalnej – wypijana w większych ilościach może się przyczyniać do wypłukiwania wapnia ze szkliwa, co także sprzyja żółknięciu zębów i przebarwieniom. Na szczęście można pić kawę i mieć białe zęby.

Kawa ze szklanką mineralnej

Osoby pijące więcej niż 3 filiżanki kawy dziennie, powinny pamiętać, aby po jej wypiciu przepłukać usta wodą. To reguła podobna do tej stosowanej podczas degustacji wina. Woda wyrówna nawilżenie i poziom kwasowości w jamie ustnej. Pomaga też oczyścić kubki smakowe i pozwala na rozkoszowanie się smakiem ulubionej kawy. Inną metodą jest sączenie napoju przez rurkę, co ogranicza jego kontakt ze szkliwem. W walce z przebarwieniami znaczenie ma też jakość kawy –  dobra arabska kawa (arabica) zawiera dużo mniej zagrażających bieli zębów polifenoli niż gatunkowo gorsza kawa kongijska (robusta).

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    zypolek_503 2021-03-31 08:45:50

    Wiele rzeczy można, ale najważniejszy jest zdrowy rozsądek. Jeśli wiem, że coś szkodzi wyglądowi zębów i jestem w stanie z tego zrezygnować, to czemu nie? Mnie akurat problem kawy nie dotyczy, bo w zasadzie nigdy jej nie piłem i wydaje mi się, że to nie jest coś, bez czego nie da się żyć. Do poczytania:https://implantis.com.pl/metody-wybielania-zebow/Wybielanie nie jest dla każdego. Warto najpierw sprawdzić przeciwwskazania, ale ogólnie, jeśli tylko można, to warto. 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    olagola_813 2021-04-22 10:38:05

    Myślę, że odpowiednia higiena jamy ustnej i regularne odkamienianie powinny załatwić sprawę.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Pandora - niezalogowany 2021-04-23 08:54:40

    Raz na rok na nfz można zrobić odkamienianie, polecam, robiłam ostatnio i nie poznałam moich zębów:)

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama