Reklama

Można mieć swoje 5 minut w życiu. Ale także i 10! [ZDJĘCIA]

Mimo trudnych, pandemicznych czasów społeczność Szkoły Podstawowej w Babicach postanowiła rozkręcić akcję „Twoje 10 minut” pod patronatem Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Przemyślu. To dopiero 1. edycja, ale na tyle udana, że organizatorzy już myślą o kolejnych.

11,7 litra oddanej krwi, 42 zarejestrowanych dawców, w tym 26 zakwalifikowanych do donacji oraz 6 wspaniałych członków załogi Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie – to krótkie, liczbowe podsumowanie marcowej akcji „Twoje 10 minut”, zorganizowanej w Szkole Podstawowej w Babicach.

Pandemia COVID-19 sprawiła, że zapotrzebowanie na krew wzrosło. W odpowiedzi na nie tutejsza społeczność postanowiła[paywall] podzielić się drogocennym płynem, który może uratować czyjeś zdrowie lub życie.

– Wystarczy 10 minut – tyle trwa oddanie krwi – przekonywali mieszkańców organizatorzy. I zrobili to na tyle skutecznie, że 6 marca, w godzinach od 9 do 14, w budynku Szkoły Podstawowej w Babicach. chętnych do oddania nie zabrakło. Dopisali rodzice uczniów, mieszkańcy Babic oraz innych miejscowości gminy Krzywcza. 

Przez cały czas trwania akcji obecna była w placówce niezastąpiona dyrektor SP w Babicach Małgorzata Chruścicka, osoba o wielkim sercu, zawsze przychylna tego typu wydarzeniom.

Nie zabrakło wolontariuszy, ściskających mocno ręce swoich dzielnych rodziców – dawców, gotowych do działania strażaków ochotników z Ochotniczej Straży Pożarnej w Babicach, wyjątkowych ratowników medycznych z WSPR w Przemyślu, niezawodnych pań z obsługi, zawsze wspierającej szkolne inicjatywy Rady Rodziców, nauczycieli i wielu innych „cichych aniołów”, którzy wspierali organizatorów i uczestników dobrym słowem i swoim działaniem.

– Po pierwszej edycji mamy pewność, że powtórzymy akcję w przyszłości – mówi koordynująca przedsięwzięcie pedagog szkolny i logopeda Zofia Piwowar, opiekunka szkolnego wolontariatu. Sama oddaje krew regularnie od kilku lat i postanowiła zachęcić do tego innych.

– Zdecydowałam się, kiedy urodził się mój syn, a ma już 3 lata. Wówczas impulsem i zachętą też była dla mnie akcja krwiodawcza. Dlatego chciałam zapoczątkować taką tradycję również w lokalnym środowisku. Jesteśmy bardzo pozytywnie zaskoczeni odzewem. Przyszło mnóstwo osób, jesteśmy bardzo zadowoleni – opowiada.

Pomagajmy sobie

Każdy uczestnik akcji mógł liczyć na wzmocnienie w postaci gorącego posiłku czy słodkości. Całość została zorganizowana w sposób bezpieczny, z zachowaniem zaostrzonych rygorów sanitarnych.

– Mamy nadzieję, że akcja się powiedzie i będzie stałym wydarzeniem w naszej szkole. Pomagajmy i życzmy sobie, abyśmy my i nasi najbliżsi nigdy nie potrzebowali bezcennego daru, jakim jest krew, a tym, którzy jej potrzebują, życzymy, aby ta oddana w ramach akcji pomogła im wrócić do zdrowia – podsumowuje Piotr Haszczyn, nauczyciel SP w Babicach.


ug
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama