Mimo trudnych, pandemicznych czasów społeczność Szkoły Podstawowej w Babicach postanowiła rozkręcić akcję „Twoje 10 minut” pod patronatem Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Przemyślu. To dopiero 1. edycja, ale na tyle udana, że organizatorzy już myślą o kolejnych.
11,7 litra oddanej krwi, 42 zarejestrowanych dawców, w tym 26 zakwalifikowanych do donacji oraz 6 wspaniałych członków załogi Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie – to krótkie, liczbowe podsumowanie marcowej akcji „Twoje 10 minut”, zorganizowanej w Szkole Podstawowej w Babicach.
Pandemia COVID-19 sprawiła, że zapotrzebowanie na krew wzrosło. W odpowiedzi na nie tutejsza społeczność postanowiła[paywall] podzielić się drogocennym płynem, który może uratować czyjeś zdrowie lub życie.
– Wystarczy 10 minut – tyle trwa oddanie krwi – przekonywali mieszkańców organizatorzy. I zrobili to na tyle skutecznie, że 6 marca, w godzinach od 9 do 14, w budynku Szkoły Podstawowej w Babicach. chętnych do oddania nie zabrakło. Dopisali rodzice uczniów, mieszkańcy Babic oraz innych miejscowości gminy Krzywcza.
Przez cały czas trwania akcji obecna była w placówce niezastąpiona dyrektor SP w Babicach Małgorzata Chruścicka, osoba o wielkim sercu, zawsze przychylna tego typu wydarzeniom.
Nie zabrakło wolontariuszy, ściskających mocno ręce swoich dzielnych rodziców – dawców, gotowych do działania strażaków ochotników z Ochotniczej Straży Pożarnej w Babicach, wyjątkowych ratowników medycznych z WSPR w Przemyślu, niezawodnych pań z obsługi, zawsze wspierającej szkolne inicjatywy Rady Rodziców, nauczycieli i wielu innych „cichych aniołów”, którzy wspierali organizatorów i uczestników dobrym słowem i swoim działaniem.
– Po pierwszej edycji mamy pewność, że powtórzymy akcję w przyszłości – mówi koordynująca przedsięwzięcie pedagog szkolny i logopeda Zofia Piwowar, opiekunka szkolnego wolontariatu. Sama oddaje krew regularnie od kilku lat i postanowiła zachęcić do tego innych.
– Zdecydowałam się, kiedy urodził się mój syn, a ma już 3 lata. Wówczas impulsem i zachętą też była dla mnie akcja krwiodawcza. Dlatego chciałam zapoczątkować taką tradycję również w lokalnym środowisku. Jesteśmy bardzo pozytywnie zaskoczeni odzewem. Przyszło mnóstwo osób, jesteśmy bardzo zadowoleni – opowiada.
Każdy uczestnik akcji mógł liczyć na wzmocnienie w postaci gorącego posiłku czy słodkości. Całość została zorganizowana w sposób bezpieczny, z zachowaniem zaostrzonych rygorów sanitarnych.
– Mamy nadzieję, że akcja się powiedzie i będzie stałym wydarzeniem w naszej szkole. Pomagajmy i życzmy sobie, abyśmy my i nasi najbliżsi nigdy nie potrzebowali bezcennego daru, jakim jest krew, a tym, którzy jej potrzebują, życzymy, aby ta oddana w ramach akcji pomogła im wrócić do zdrowia – podsumowuje Piotr Haszczyn, nauczyciel SP w Babicach.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze