Reklama

MPEC zamiast piecyków gazowych w blokach PSM?

06/12/2018 20:00

Choć pierwotny pomysł zakładał zakup czujników czadu przez Przemyską Spółdzielnię Mieszkaniową, na razie postanowiono zachęcać mieszkańców do kupna tych urządzeń na własną rękę. Temat ma jeszcze wrócić na posiedzenie rady nadzorczej PSM. Rozważane jest także zastąpienie piecyków gazowych do podgrzewania wody, podłączeniem do sieci miejskiej.

Pomysł wyszedł od Marcina Kowalskiego, członka rady nadzorczej PSM. W sierpniu zaproponował na zebraniu tego gremium zamontowanie czujników czadu dla wszystkich mieszkańców spółdzielni, którzy w mieszkaniach mają piecyki gazowe do podgrzewania wody.

 

Rozłożyć na raty

– Zasugerowałem, żeby każdemu mieszkańcowi, który chce w tym programie uczestniczyć[paywall], rozłożyć płatność za czujnik w dwunastu ratach i doliczyć do czynszu – opisuje.

Zakup urządzenia byłby zatem dobrowolny i pokryty przez mieszkańca. – Nie każdego stać na wpłatę jednorazową, więc takie raty byłyby dobrym rozwiązaniem – wskazuje.

Reklama

M. Kowalski za przykład podał kilka innych miast w Polsce, gdzie spółdzielnia sama zakupiła czujniki z funduszu remontowego. Tak się stało choćby w Rzeszowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. – Takie rozwiązanie byłoby idealne, ale jak nam przedstawiono, nasza spółdzielnia nie ma obecnie na to środków – mówi.

Co do zasady pomysł zyskał akceptację praktycznie całej rady nadzorczej. Im jednak bliżej szczegółów, tym więcej rozbieżności. W końcu ustalono, że spółdzielnia nie będzie kupować czujników, ale podejmie działania informacyjno-promocyjne, zachęcające mieszkańców do zakupu takich urządzeń.

Reklama

 

Wymienić piecyki lub podłączyć do MPEC

– Prowadzimy stałe działania zaradcze, coroczne przeglądy instalacji gazowej i przeglądy drożności wentylacji w lokalach mieszkalnych PSM. Czujniki czadu są tylko jednym z elementów zabezpieczających – mówi przewodnicząca rady nadzorczej Bożena Baraniecka.

– Będziemy badać możliwość pozyskania środków spoza spółdzielni na przykład na wymianę piecyków – dodaje. Chodziłoby o zastąpienie starych piecyków gazowych na nowe, bezpieczniejsze z zamkniętą komorą spalania. – Chcemy szukać różnych dróg rozwiązania tego problemu. Wszyscy członkowie rady nadzorczej i zarząd spółdzielni uważają ten problem za niezmiernie istotny z punktu widzenia interesów i bezpieczeństwa członków PSM – podkreśla B. Baraniecka.

Reklama

Prezes PSM Zbigniew Kurosz zapowiada, że konkretne kroki zostaną dopiero ustalone. Mówi, że propagowanie zakupu czujników czadu odbywa się od dawna. Oprócz tego rozważana jest możliwość zastąpienia gazowych piecyków do podgrzewania wody na podłączenie do sieci miejskiej. – Prowadziliśmy takie rozmowy, rozeznajemy rynek. Rozważamy czy te koszty się zwrócą, natomiast życie ludzkie nie ma ceny i trzeba szukać takich rozwiązań, żeby było bezpiecznie – mówi.

Jak zaznacza, aby uniknąć zatruć najważniejsza jest odpowiednia wentylacja i dopływ świeżego powietrza do mieszkania, a „czujnik czadu tego nie zastąpi”.

Reklama

Innym rozwiązaniem jest wymiana piecyków gazowych na nowe. – Obecnie każdy nowy piecyk ma wbudowany czujnik, dzięki któremu się nie włączy, jeśli nie ma dopływu świeżego powietrza – wyjaśnia Z. Kurosz.

Jak twierdzi, trudno jednak nabyć fundusze zewnętrzne na ten cel. – Rozważaliśmy to, ale nie ma takich środków. Niemniej jednak nie ma co czekać na środki, trzeba podejmować działania – mówi.

Temat ma być ponownie podjęty na grudniowym posiedzeniu rady nadzorczej.

Mimo że pomysł M. Kowalskiego został zmodyfikowany, uważa on, że można mówić o sukcesie. – Nie jest to rozwiązanie idealne, ale zrobiliśmy krok naprzód – ocenia.
pb
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Ggghjh - niezalogowany 2018-12-07 06:00:18

    To juz dawno piwinno być zrobione.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    xx - niezalogowany 2018-12-07 10:39:14

    ciekawi mnie jaka jest cenowa różnica podgrzania 1 kubika wody w mieszkaniu gdzie jest piecyk gazowy a dostawą z MPEC ? ,czy naprawdę idzie tu tylko o zarobek wiadomo dla kogo?

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    asdf - niezalogowany 2018-12-07 12:11:37

    życie i zdrowie wiecej warte 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama