Reklama

Mural W. Dzieduszyckiego ozdobił ścianę budynku przy ul. ks. Stanisława Gajeckiego

W przedostatnią niedzielę czerwca w Zarzeczu w powiecie przeworskim odsłonięciem muralu z wizerunkiem Włodzimierza Dzieduszyckiego, umieszczonego na jednym z tamtejszych budynków, uczczono jednego z najwybitniejszych polskich działaczy społecznych i mecenasów kultury XIX wieku, którego działalność pozostawiła niezatarty ślad w historii Polski oraz Podkarpacia.

Włodzimierz Dzieduszycki urodził się 22 czerwca 1825 roku w Jaryszowie na Podolu, a pochowany został właśnie w Zarzeczu w powiecie przeworskim. Zasłynął jako wybitny mecenas nauki, przyrodnik, folklorysta i zarazem ziemianin oraz polityk, założyciel Muzeum Przyrodniczego we Lwowie. Był człowiekiem, którego cechowała ogromna pasja do wiedzy oraz zaangażowanie w rozwój nauki, edukacji i kultury w Galicji. Hrabia Dzieduszycki był pierwszym ordynatem na Poturzycy i Zarzeczu. W dawnym pałacu Dzieduszyckich w Zarzeczu obecnie mieści się oddział Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich – Muzeum Dzieduszyckich w Zarzeczu. Decyzją Sejmiku Województwa Podkarpackiego rok 2025 jest na Podkarpaciu obchodzony jako Rok Włodzimierza Dzieduszyckiego i właśnie w te obchody wpisała się znakomicie uroczystość, jaka w Zarzeczu miała miejsce 22 czerwca.

Tego dnia uroczyście odsłonięto tu mural z wizerunkiem W. Dzieduszyckiego, który powstał w wyniku współpracy samorządu województwa ze Związkiem Rodowym Dzieduszyckich herbu Sas, Muzeum Dzieduszyckich w Zarzeczu, Muzeum Kamienica Orsettich w Jarosławiu, Spółdzielnią Mieszkaniową w Zarzeczu, gminą Zarzecze oraz Centrum Kultury w Zarzeczu.

Reklama

Wielkopowierzchniowy malunek ozdobił ścianę bloku znajdującego się w Zarzeczu, przy ul. Księdza Stanisława Gajeckiego jako efekt projektu województwa podkarpackiego „Przestrzeń Dziedzictwa”. Jego autorem, a zarazem[paywall] wykonawcą muralu jest duet artystyczny Czary-Mury, czyli Marek Grela i Marta Piróg-Helińska, a całość została sfinansowana z budżetu województwa podkarpackiego. Wydarzenie poprzedziła uroczysta msza św. w kościele pw. św. Michała Archanioła w Zarzeczu. Jego istotnym elementem było też przekazanie przez przewodniczącego Związku Rodowego Dzieduszyckich Herbu Sas Mateusza Dzieduszyckiego reprintu Statutu Ordynacji Dzieduszyckich dla Muzeum Dzieduszyckich w Zarzeczu – na ręce dyrektora muzeum Konrada Sawińskiego.

Klamrą zamykającą wydarzenie była wieczorna inscenizacja w Zespole Pałacowo-Parkowym w Zarzeczu zatytułowana „Czerwony Żupan – życie i działalność hrabiego Władysława Dzieduszyckiego”, która pozwoliła przenieść się w czasy, które współtworzył jej bohater .

Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 14/07/2025 16:28
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama