Reklama

Muralem oddali hołd Przemyskim Orlętom

10 listopada, w przededniu Narodowego Święta Niepodległości, odsłonięto mural poświęcony Orlętom Przemyskim – młodym obrońcom miasta, którzy w ofierze odradzającej się Ojczyźnie oddali to, co mieli najcenniejsze – swoje młode życie.

Pomysłodawczynią stworzenia muralu jest podkarpacki kurator oświaty Małgorzata Rauch. – Pani kurator chciała w atrakcyjny edukacyjnie sposób promować pamięć o Przemyskich Orlętach. Mural ma przypomnieć o tym, że gimnazjaliści, młodzi ludzie, walczyli o granice swojego kraju. Ma być wyrazem hołdu dla ich bohaterskich czynów – opowiada Katarzyna Kwiatanowska-Rodkiewicz z rzeszowskiego kuratorium.

– Pomysł był taki, by to uczniowie proponowali swoje projekty muralu, jednak plany pokrzyżowała pandemia. Zwróciliśmy się zatem do dobrze znanego nie tylko w naszym regionie artysty Arkadiusza Andrejkowa. Polegając na jego talencie, poprosiliśmy o stworzenie projektu, który będzie służył szerzeniu idei Orląt Przemyskich – dodaje K. Kwiatanowska-Rodkiewicz.

Arkadiusz Andrejkow zdecydował, że mural – jak w wielu swoich poprzednich przedsięwzięciach – stworzy na podstawie archiwalnych fotografii. Powstał on na zabytkowym budynku koszarowym 5 Batalionu Strzelców Podhalańskich w Przemyślu, więc wymagał zgody Podkarpackiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Także z powodu oczekiwania na niezbędne dokumenty na zawieszenie czeka pamiątkowa tablica. Głosi ona: Bohaterskim uczniom „Orlętom Przemyskim” w 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę, walk o miasto i o granice Rzeczypospolitej.

Reklama

W uroczystym odsłonięciu muralu 10 listopada wzięli udział wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, podkarpacki kurator oświaty Małgorzata Rauch oraz dowódca 5 Batalionu Strzelców Podhalańskich ppłk Marcin Zalewski.


fot.UW Rzeszów
– Niezwykły wysiłek młodych ludzi, przypłacony ceną życia, w wielu przypadkach zdeterminował tak naprawdę ich przyszłość. Trzeba oddać im należne miejsce w historii, miejsce w pamięci ludzkiej, miejsce w pamięci mieszkańców Przemyśla. Stąd nasza wspólna inicjatywa, zrealizowana z Podkarpackim Kuratorem Oświaty przy wsparciu Wojska Polskiego – powiedziała podczas uroczystości wojewoda Ewa Leniart.


AN
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Tadeusz - niezalogowany 2020-11-19 08:55:46

    Trzeba być wyjątkowym patriotą by schowanym za firankę do walki wysyłać własne dzieci.Sumienie gryzie do dzisiaj ale można przecież to wykorzystać  .I pomyśleć tylko ,ze znaleźli się naśladowcy.Afrykańscy kacykowie toczący między sobą wojny też za walecznych żołnierzy mają dzieci.Ale tam nie stawiają im pomników a tym bardziej murali.https://www.newsweek.pl/swiat/spoleczenstwo/dzieci-zolnierze-w-afryce-poddawani-sa-demobilizacji/hxccrfq

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    ojej - niezalogowany 2020-11-19 13:19:06

    oj Tadziu, Tadziu. Jak ty mało o historii wiesz...

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama