Reklama

Muzeum miejskie czy (wciąż) powiatowe. Starcie starosty z burmistrzem

Zespół Pałacowo-Parkowy Muzeum w Przeworsku to obiekt... wymiany zdań między starostą przeworskim Bogusławem Urbanem a burmistrzem tego miasta Leszkiem Kisielem. Miasto chciało przejąć zabytek w całości, starostwo chciałoby oddać go w części. Kto na tym zyska?

28 października br. Rada Powiatu Przeworskiego podjęła uchwałę w sprawie przekazania Muzeum w Przeworsku Zespołu Pałacowo-Parkowego miastu. Uchwałę w podobnym brzmieniu miała podjąć Rada Miasta Przeworska. Jednak na wniosek burmistrza Przeworska Leszka Kisiela projekt uchwały został wycofany z porządku obrad sesji zwołanej na 29 października br.[paywall]

To wywołało natychmiastową reakcję władz powiatu przeworskiego. Dokument parafowany przez starostę B. Urbana wyjaśnia – ze strony powiatu – fiasko (póki co) przekazania obiektu pod skrzydła miasta.

Reklama

– Negocjacje na temat przejęcia przez miasto muzeum trwały od początku tego roku. Może to nieładnie zabrzmi, ale przedmiot od samego początku był jasno określony. Była mowa o przekazaniu do prowadzenia samorządowej instytucji kultury pod nazwą Muzeum w Przeworsku Zespół Pałacowo-Parkowy wraz z majątkiem stanowiącym własność tej instytucji oraz ze wszystkimi prawami i umowami, które zostały zawarte przez muzeum. Muzeum, jako samorządowa instytucja kultury, posiada osobowość prawną i samodzielnie zarządza swoim majątkiem – powiedział B. Urban.

Bo starosta usunął...

Uchwałę o wycofaniu z porządku obrad sesji Rady Miasta Przeworska głosowania nad przejęciem całego terenu złożył burmistrz miasta nad Mleczką Leszek Kisiel. W uzasadnieniu poinformował, że starosta usunął z przekazania dwie działki – tzw. „Dom Ogrodnika” i teren dawnych ogrodów. – To dla mnie jest zupełnie niezrozumiałe. Wspomniane dwie działki stanowią własność powiatu przeworskiego i nie wchodziły w skład majątku muzeum. Muzeum gospodaruje działkami na podstawie osobnej umowy użyczenia, o której pan burmistrz powinien wiedzieć, gdyż wcześniej, pełniąc funkcję wicestarosty powiatu przeworskiego, sam taką umowę podpisał z muzeum. Nieruchomości, o których wspomina, były oddane muzeum w użyczenie na mocy umowy zawartej 3 marca 2016 roku – wyjaśnił starosta B. Urban.

Reklama

Zgodnie z postanowieniami umowy, powiat przeworski „użycza i daje w bezpłatne używanie” muzeum spornych nieruchomości do 31 grudnia 2024 r. Zdaniem starosty przeworskiego, argument L. Kisiela, że nie da się prowadzić polityki zagospodarowania tego terenu jest całkowicie nietrafiony.

– Negocjacje przebiegały naprawdę sprawnie, według ustalonego harmonogramu. Wszystkie wątpliwości były wyjaśniane na bieżąco. Jednym z warunków przekazania muzeum miastu było sporządzenie inwentaryzacji w formie spisu z natury. W arkuszach ujęte są wszystkie składniki majątkowe objęte inwentaryzacją, czyli środki trwałe, depozyty nie stanowiące własności muzeum, zbiory biblioteczne oraz muzealia – obiekty archeologiczne – nie posiadające wartości materialnej. 25 września tego roku burmistrz Przeworska otrzymał kopię arkuszy spisu z natury wraz z kompletem dokumentów. Potwierdził to własnoręcznym podpisem na protokole przekazania. Nieruchomości, stanowiące własność powiatu, oddane muzeum na podstawie umowy użyczenia, nie były objęte inwentaryzacją. Zatem nie było wątpliwość, że nie wchodzą w skład majątku samorządowej instytucji kultury – dodał B. Urban.

Reklama

 Wartość muzeum wraz z zespołem pałacowo-parkowym oraz z całym jej majątkiem to kwota ponad 3 mln zł. Powiat – jak poinformował starosta B. Urban i jak widnieje to w podjętej przez radnych powiatowych uchwale – zobowiązał się do przekazywania miastu dotacji celowej dla na bieżące utrzymanie obiektów w wysokości 3 mln 600 tys. zł, która miała zostać przekazana w latach 2020 – 2025.

Po co miastu muzeum i zespół?

– Z uwagi na niezadowalający stan Zespołu Pałacowo-Parkowego oraz obiektów z nim związanych już w poprzedniej kadencji rozpocząłem rozmowy na temat możliwości przejęcia od Powiatu Przeworskiego całości z myślą o rewitalizacji tego terenu, przywrócenia mu świetności i udostępnienia mieszkańcom. Ponowiłem rozmowy z nowymi władzami powiatu i od początku roku prowadziliśmy trudne negocjacje co do warunków przejęcia muzeum. Oczywistym dla mnie było i jest, że przejęcie ma obejmować wszystkie składniki majątku i nieruchomości będących obecnie we władaniu muzeum, zarówno należące jako własność do muzeum, jak i wykorzystywane przez muzeum, a użyczone przez powiat – ripostuje burmistrz Przeworska Leszek Kisiel.

Reklama

Wyjaśnił, że ponad dwa tygodnie temu, w trakcie przygotowywania umowy o przekazanie muzeum, otrzymał informację, że dwie działki, którymi obecnie zarządza muzeum, nie będą przekazane na rzecz miasta. – Działki te historycznie i gospodarczo związane były z Lubomirskimi, a w latach powojennych z ogrodami miejskimi. Są one zabudowane między innymi pozostałościami szklarni Lubomirskich i domkiem ogrodnika, w którym po Powstaniu Styczniowym Lubomirscy utworzyli szpitalik dla powstańców. Obiekty te wpisane są do rejestru zabytków i stanowią nierozerwalną część z parkiem i muzeum. Trudno byłoby zakładać, że miasto będzie ubiegało się o przejęcie muzeum bez tych nieruchomości. To od samego początku było oczywiste zarówno dla mnie, jak i dla radnych miejskich – stwierdził L. Kisiel.

Wszystko już stracone?

Burmistrz Przeworska przyznał, że po potwierdzeniu informacji o tym u starosty B. Urbana, zmuszony był wycofać projekt uchwały o przejęciu muzeum i przekazać radnym miejskim zaistniałe fakty.

Reklama

– Gdyby taka decyzja pana starosty została przekazana na początku rozmów, nie przystąpiłbym do negocjacji, inwentaryzacji i angażowania rad poszczególnych samorządów. Niezrozumiałą jest również dla mnie chęć pozostawienia dla działalności powiatu nieruchomości w centrum Zespołu Pałacowo-Parkowego Muzeum w Przeworsku. Całość miała zostać poddana rewitalizacji przez miasto. Całość miała się stać centrum rekreacji i wypoczynku dla mieszkańców miasta i okolic. Rewitalizacja oranżerii, Domu Koniuszego, odnowienie dolnego i górnego parku, utworzenie alejek spacerowych, oświetlenie górnego parku, modernizacja ogrodzenia, budowa toalet, rewitalizacja dużej i małej oficyny to tylko niektóre z działań planowane do realizacji po przejęciu muzeum. Mam nadzieję, że obecny właściciel i organ go tworzący zrealizuje choć część tych zamierzeń – podsumował L. Kisiel.


MG
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama