Reklama

MZK się kurczy. Władze gminy wiejskiej zrezygnowały z jego usług

Władze gminy wiejskiej Przemyśl zrezygnowały z usług trzech linii Miejskiego Zakładu Komunikacji sp. z o.o. w Przemyślu, wożących do tej pory mieszkańców m.in. Stanisławczyka, Witoszyniec czy Nehrybki. Zrezygnowały, bo koszty były ogromne. Rocznie za tę usługę władze gminy Przemyśl płaciły 1 mln 250 tys. zł. Teraz tyle ubędzie z kasy tej miejskiej spółki.

Prezydent miasta Wojciech Bakun na swoim profilu na Facebooku pomieścił lapidarną informację o treści: „W związku z rezygnacją wójta gminy Przemyśl z usług przewozowych publicznego transportu zbiorowego, świadczonych  przez Miejski Zakład Komunikacji  sp. z o.o. w Przemyślu na liniach: nr 4 Przemyśl – Stanisławczyk, nr 8 Przemyśl – Witoszyńce oraz nr 3 i nr 16: Przemyśl – Nehrybka, informujemy, że od 1 października br. linie te przestaną obsługiwać obszar gminy Przemyśl. Autobusy linii nr 3, nr 4 oraz nr 16  będą kończyć i rozpoczynać swój bieg na przystanku „Obozowa – Polna SA”, natomiast dla linii nr 8 zostanie utworzona nowa pętla autobusowa przy ul. Sobótki. Godzinowy rozkład jazdy na obszarze miasta Przemyśla nie ulegnie zmianie”[paywall].
– Najpierw z usług MZK zrezygnowała gmina Żurawica, teraz gmina Przemyśl.  Nikt z władz miasta nawet nie pokwapił się, aby renegocjować umowę z wójtem gminy Przemyśl, aby wyjść z jakąś propozycją obniżenia kosztów. – powiedziała nam osoba blisko związana z MZK sp. z o.o. w Przemyślu.

Nowy przewoźnik

Ogłoszenie w tej sprawie wydał również wójt gminy Przemyśl Andrzej Huk. Poinformował, że gmina zrezygnowała z usług miejskiego przewoźnika i że nowym będzie firma „Damil Trans”.

Reklama

„W związku ze zmianą operatora obsługującego przewozy autobusowe o charakterze użyteczności publicznej na liniach komunikacyjnych: Witoszyńce – Grochowce – Pikulice oraz Malhowice – Stanisławczyk – Hermanowice – Nehrybka informuję, że z rozkładem jazdy można się zapoznać na stronie internetowej przewoźnika. Szczegółowe informacje o rozkładzie jazdy można uzyskać pod nr tel. 667-661-794 (...). Jednocześnie informujemy, że nie zmienia się liczba kursów w stosunku do dotychczas jeżdżących na tych trasach autobusów MZK linii nr 4, 8 i 16 zarówno w dniach powszednich, jak i w soboty, niedziele i święta. Godziny odjazdów i przyjazdów na poszczególnych przystankach są bardzo zbliżone do dotychczas obowiązujących” – brzmi jego treść.

Dlaczego zrezygnowali?

W zasadzie na tym można byłoby całą sprawę zamknąć. Tyle, że MZK sp. z o.o. w Przemyślu ledwo wiąże koniec z końcem. Z kasy spółki ubędzie po tej decyzji sporo grosza. Nie wiadomo, czy koszty obsługi wspomnianych linii rekompensowały się opłatą wnoszoną przez Urząd Gminy Przemyśl, ale – według naszych informacji – MZK sp. z o.o. bardziej zubożeje, niż zyska. Z prostej przyczyny – wspomniane przez prezydenta W. Bakuna cztery linie nie zostaną zupełnie zlikwidowane. Będą generować koszty. Na te składają się takie elementy, jak paliwo, eksploatacja pojazdów, wynagrodzenia kierowców.  Pewnie nie tak duże koszty, jak przy kursach do oddalonych od miasta o kilkanaście kilometrów Witoszyniec czy Stanisławczyka, ale jednak. Potwierdzili to nam w rozmowie związkowcy z tej miejskiej spółki.

Reklama

– Zdecydowaliśmy się na taki krok ze względów finansowych. MZK jest dużo droższym dla nas operatorem. W tych samych godzinach, w jakich kursowały autobusy MZK na liniach obsługujących naszych mieszkańców, wprowadzamy po prostu nowego, tańszego operatora. Bardzo istotną kwestią jest to, że nasz nowy operator dostanie na świadczenie swoich usług dofinansowanie z Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego. Niestety, miejskie przedsiębiorstwa o takowe nie mogą się starać. Przy dopłacie wojewody do tak zwanych wozokilometrów nowy przewoźnik jest kilka razy tańszy – powiedział wójt gminy Przemyśl A. Huk.

300 tys. zł oszczędności

Do tej pory Urząd Gminy Przemyśl – jak się wyraził wójt gminy – rocznie dokładał do kursowania przemyskiego MZK na terenie gminy 1 mln 200 tys. zł. Dodatkowo dopłacał za wszelkiego rodzaju ulgi, a tych miasto ma wiele. W 2023 r. władze gminy spodziewały się wzrostu tej kwoty o 30 – 40 procent ze względu na podwyżkę cen biletów czy wzrost kosztów pracy. – Nie wiem, czy jakakolwiek gmina w okolicy ponosi takie koszty transportu publicznego. Oczywiście poza miastem, bo miasto rządzi się innymi prawami. Po zmianie operatora w skali roku powinniśmy zaoszczędzić około 300 tysięcy złotych. Nowy operator jest bardziej elastyczny, bo jeśli będzie potrzeba, na linii pojawi się mniejszy bus, a jeśli zajdzie potrzeba i pasażerów będzie więcej, przyjedzie większy pojazd. Od razu dodam, że doprecyzowujemy wszystkie szczegóły. Jesteśmy już po spotkaniach z mieszkańcami w poszczególnych miejscowościach. Wiadomo, że busy nie będą mogły się zatrzymywać na przystanku przy Jagiellońskiej. Dowiozą pasażerów na przystanek przy ulicy Sportowej. To niedaleko. Chcemy tak skorelować kursy, aby można było bezpośrednio dojechać do szpitala na Monte Cassino. Wszystkie ustawowe ulgi zostają bez zmian – wyjaśnił wójt A. Huk.

Reklama

Zapytaliśmy wójta gminy, czy ktoś z władz miasta zaproponował jakieś negocjacje, rozmowy na ten temat? Bo przecież chodziło o pieniądze... – Najpierw byłem u pana prezydenta Bakuna na rozmowie, potem, pod koniec sierpnia, wysłałem pismo w tej sprawie, informujące o tym, że przymierzamy się do zmiany operatora. Bodaj w połowie września zapytał mnie, czy to nieodwołalna decyzja. Tyle. Żadna propozycja ze strony władz miasta nie padła – podsumował wójt gminy Przemyśl A. Huk.


KiB
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    andy200468_12 2022-10-05 21:13:39

    Mam nadzieje ,że ich przewoźnik nie będzie korzystał z miejskich przystanków do odbierania pasażerów na terenie miasta.Ciekawostka ,kurs 18 stki .która wyjeżdża z Rosłańskiego o godz 12;07 ,poprzedza na Sanockiej 4 min, prywatny przewoźnik i zbiera pasażerów przed nosem pojazdu MZK ,,fajnie co ...

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama