Reklama

Na Podkarpaciu pracują obywatele 60 krajów, także bardzo odległych i egzotycznych

Pracodawcy z Podkarpacia coraz chętniej zatrudniają osoby z zagranicznym paszportem. Legalnie pracuje tu aż 15 tys. cudzoziemców – wynika z ostatnich danych ZUS. Najliczebniejszą grupą zatrudnionych są obywatele Ukrainy.

 Porównanie statystyk Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z ubiegłego i obecnego roku pokazuje, że liczba cudzoziemców pracujących w Polsce rośnie, a największą grupą narodowościową wśród cudzoziemców pracujących w naszym kraju są niezmiennie Ukraińcy.

W całej Polsce składki na ubezpieczenia społeczne płaci już 818 tys. obcokrajowców.

– Od lipca ubiegłego roku w rejestrach ZUS przybyło 200 tysięcy cudzoziemców w kraju, a w województwie podkarpackim 4 tysiące – przedstawia dane Wojciech Dyląg, rzecznik prasowy ZUS w województwie podkarpackim.

– Na koniec czerwca ubiegłego roku w całym kraju legalnie pracujących cudzoziemców było[paywall]  605 tysięcy, a pod koniec czerwca tego roku 818 tysięcy. Z kolei jeśli chodzi o dane z województwa podkarpackiego, to w czerwcu 2020 roku liczba obcokrajowców odprowadzających składki do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych wynosiła 11 tysięcy 109, a na koniec czerwca 15 tysięcy 159 – uściśla.

Co więcej na Podkarpaciu zatrudnienie znaleźli przedstawiciele aż 60 krajów. Z racji bliskości granicy, dominują oczywiście obywatele Ukrainy. Jak pokazują liczby, obecnie jest ich12,7 tys., czyli ponad 84 proc. wszystkich legalnie zatrudnionych obcokrajowców w naszym województwie.

– Pod koniec czerwca tego roku zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych w całym kraju było natomiast 603 tysiące Ukraińców, co daje 74 proc. wszystkich obcokrajowców w rejestrach ZUS – posiłkuje się liczbami W. Dyląg.

Na Podkarpaciu chętnie podejmują też pracę Białorusini – statystyki ZUS pokazują, że liczba legalnie zatrudnionych obywateli tej narodowości w naszych województwie wynosi – 388. Ale za chlebem przyjeżdżają w nasze rejony także osoby z Rumunii (245 zatrudnionych na Podkarpaciu), Litwy (129), Rosji (128), Włoch (86), Gruzji (84) czy Turcji (72).

Wśród zagranicznych pracowników zdarzają się także osoby z bardzo odległych i egzotycznych krajów, choćby z Wietnamu, Tajlandii, Meksyku, Filipin, Kuby czy Kolumbii.

Pracodawcy doceniają pracowitość Ukraińców

Z ostatniej edycji badania „Barometr Polskiego Rynku Pracy”, przeprowadzonego przez Personnel Service (firmę specjalizującą się w rekrutacji i zatrudnianiu pracowników z Ukrainy na potrzeby pracodawców w Polsce) wynika, że już co czwarta firma w Polsce zamierza rekrutować pracowników z Ukrainy w ciągu najbliższych 12 miesięcy.

Tymczasem przed pandemią takie plany miała tylko co dziesiąta firma. Powodem rosnącego zainteresowania zatrudnianiem Ukraińców jest – według analiz – luka kadrowa, która powróciła, kiedy tylko otworzono ponownie takie sektory gospodarki, jak m.in. turystyka czy hotelarstwo, ale też pozytywne doświadczenia w zatrudnianiu imigrantów ze Wschodu.

Pracodawcy pytani o to, za co najbardziej cenią kadrę ze Wschodu, w pierwszej kolejności wskazują na pracowitość (42 proc.). Doceniają też doświadczenie obywateli Ukrainy oraz szybką adaptację (po 32 proc.).
ug
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Tadeusz - niezalogowany 2021-08-15 19:04:53

    Teraz trzeba się zastanowić w ilu krajach pracują Polacy.Z tego co oficjalnie wiadomo z Podkarpacia w innych krajach pracuje przeszło 200 000 Polaków czyli co najmniej14 razy tyle.Jest się nad czym zastanowić.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Cytat - niezalogowany 2021-08-15 22:32:53

    "Cześć wujku[…]. Myśleliśmy nad twoją propozycją, jednak nadal bardziej skłanialibyśmy się w stronę Rzeszowa, nawet ze względu na studia czy możliwość wynajęcia mieszkania. Nie chcemy jednak robić kłopotów i jeśli będzie problem ze znalezieniem czegoś w Rzeszowie, to Grupę Azoty Tarnów również bierzemy pod uwagę. W pierwszej kolejności myśleliśmy nad PGE, pod kątem dystrybucji albo eksploatacji sieci

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Piss - niezalogowany 2021-08-16 06:54:49

    Ha ha w punkt! Oto kraj pislamistow mlekiem i miodem płynący! Tak jest od gminy do Warszawy , kupili kretynów za 500 srebrników i doją ojczyznę ile mogą! Kto zatrzyma to szaleństwo?!

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama