Instytut Pamięci Narodowej każdego roku docenia wysiłki osób, które angażują się w działania na rzecz zachowania lokalnej historii, przyznając im nagrodę honorową „Świadka Historii”. Laureatów uhonorowano w tym roku na ubiegłotygodniowej gali w Instytucie Teologiczno-Pastoralnym im. św. Sebastiana Pelczara w Rzeszowie (6 bm.), podczas finału 13. edycji konkursu.
„Świadek Historii” to wyróżnienie ustanowione przez prezesa Instytutu Pamięci Narodowej w 2009 r. Co roku honoruje się nim osoby, organizacje i instytucje szczególnie zasłużone dla upamiętniania historii narodu polskiego oraz wspierające pion edukacyjny IPN w realizacji działalności w obszarach: edukacyjnym, naukowymi i wydawniczym. Wyróżnienie przyznawane jest także pośmiertnie, a o wyborze laureatów corocznie decyduje kapituła pracująca pod przewodnictwem prezesa Instytutu Pamięci Narodowej. „Świadek Historii” jest lokalnym odpowiednikiem ogólnopolskiego „Kustosza Pamięci Narodowej” – wyróżnienia przyznawanego za dokonania w upamiętnianiu historii polskiego narodu w latach 1939 – 89 oraz za działalność zbieżną z celami instytutu.
W tegorocznej, 13. edycji wyróżnienia trafiły łącznie do pięciu laureatów: Muzeum Kresów w Lubaczowie (prowadzi działalność w zakresie ochrony i promocji kultury Kresów dawnej Rzeczypospolitej oraz działalność naukowo-badawczą, której efektem są wydawnictwa własne, ponadto kultywuje pamięć o ofiarach holokaustu); Publicznego Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. Anny Jenke w Jarosławiu (kładzie duży nacisk na edukację historyczną i wychowanie patriotyczne młodego pokolenia); Zespołu Szkół im. Wincentego Witosa w Zarzeczu (podejmuje różnorodne działania, by historia „Małej Ojczyzny” stanowiła szczególną wartość); Szkoły Podstawowej im. Armii Krajowej w Błażowej Dolnej (posiada[paywall] Izbę Pamięci Narodowej poświęconą Armii Krajowej, opiekuje się dwoma sztandarami przekazanymi przez kombatantów i kultywuje pamięć o ks. Michale Pilipcu, kapelanie AK) oraz Stanisława Alota (nauczyciela, działacza związkowego, opozycjonistę w okresie PRL, aktywnego członka Klubu im. płk. Łukasza Cieplińskiego). Wyróżnienia wręczyli wspomnianym osobom i przedstawicielom wymienionych placówek zastępca prezesa IPN dr Mateusz Szpytma oraz dyrektor rzeszowskiego oddziału IPN dr hab. Dariusz Iwaneczko.
W wydarzeniu wziął udział m.in. marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl, który podkreślił w swoim wystąpieniu szacunek dla dziedzictwa historycznego, dziękując Instytutowi Pamięci Narodowej za zaangażowanie w tę ważną misję. Przywołał też słowa przypisywane Winstonowi Churchillowi, który mawiał, że ten, kto głębiej zajrzy w przeszłość, dalej sięgnie w przyszłość.
Częścią gali był także spektakl „A ponad ziemią z kulami latały brylanty. Rzecz o Krzysztofie Kamilu Baczyńskim” w wykonaniu Adrianny Kieś i Przemysława Tejkowskiego, nawiązujący do dramatycznych losów bohaterów powstania warszawskiego.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze