Jak co roku w stolicy województwa wręczono stypendia dla młodych, utalentowanych mieszkańców Podkarpacia. Tym razem z rąk marszałka województwa Władysława Ortyla odebrało je 127 młodych ludzi, a kolejnych 106 zostało uhonorowanych nagrodami zarządu województwa. Dodatkowo trafiły one do 6 zespołów.
Samorząd Województwa Podkarpackiego od lat wspiera utalentowaną młodzież z Podkarpacia. Służy temu program stypendialny „Nie zagubić talentu”, realizowany od 2008 roku, honorujący tych, którzy odnieśli znaczące ogólnopolskie i międzynarodowe sukcesy naukowe lub artystyczne, jak i laureatów ogólnopolskich olimpiad, turniejów i konkursów kuratoryjnych. Gala podsumowująca 17. jego edycję odbyła się pod koniec października w dębickim Domu Kultury Mors.
W tym roku program ma 127 stypendystów, a jako że nagrodzono dwie pary taneczne, przyznanych zostało 125 stypendiów. Aż 74 z nich było formą docenienia dorobku artystycznego dzieci i młodzieży, w uznaniu znaczących osiągnięć w różnych dziedzinach sztuki – muzyki, śpiewu, tańca, teatru, plastyki i recytacji. Zarząd województwa przyznał ponadto 51 stypendiów naukowych dla dzieci i młodzieży odnoszącej sukcesy w różnych dyscyplinach nauki. Nagrodami uhonorowano też 6 zespołów, których projekty artystyczne i naukowe zdobyły laury na ogólnopolskich konkursach. Laureat stypendium otrzymuje 600 złotych miesięcznie, wypłacanych przez 10 miesięcy nauki.
Podziękowania w imieniu wyróżnionych złożyli pochodzący z Przemyśla mistrzowie taneczni, tegoroczni stypendyści Zofia Zybińska i Michał Biały, uczniowie przemyskiego „Słowaka” i wychowankowie Studia Tańca Golden Dance, laureaci 1. miejsca na prestiżowym Ogólnopolskim Turnieju Tańca Towarzyskiego o Puchar prof. Mariana Wieczystego w Krakowie. Mimo, że są jeszcze bardzo młodzi, doskonale wiedzą, czego chcą i wytrwale dążą[paywall] do osiągnięcia swoich tanecznych celów.
– Dziękujemy za dostrzeżenie naszej pracy i wysiłków, w każdy sukces wkładamy nie tylko talenty i czas, ale jeszcze serce, stąd docenienie tego jest dla nas tak ważne. Bo to stypendium i nagroda ma swój wymiar dużo ważniejszy niż tylko finansowy. Ona pokazuje, że w nas wierzycie, a to jest bezcenne – powiedzieli, dziękując marszałkowi, zarządowi i samorządowi województwa.
Reklama
Z kolei marszałek województwa, gratulując stypendystom, ich rodzicom i wychowawcom podkreślił, że ich talenty, pasje, pracowitość i zaangażowanie mają przełożenie na to, jak w przyszłości będą wyglądały ich kariery, a to z kolei będzie miało wpływ na to, jakie Podkarpacie będzie za kilka i kilkanaście lat.
– Cieszę się, że mogę nagrodzić ludzi młodych, ambitnych, zdolnych i świadomych, że sukces wymaga czasu i pracy, a nawet niekiedy pewnych poświęceń. To właśnie z myślą o was mówimy: nie chcemy zagubić talentów, chcemy pomóc wam się rozwijać i z dumą obserwować, jak w przyszłości z pożytkiem dla siebie i dla swego regionu oraz kraju wykorzystujecie swoje umiejętności – powiedział.
Reklama
Na koniec warto dodać, że w ciągu siedemnastu edycji programu stypendia i nagrody trafiły do 3 tysięcy młodych, utalentowanych mieszkańców Podkarpacia.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze