7 października br. Krzysztof Gigol został odwołany z funkcji prezesa zarządu spółki PGNiG Termika Energetyka Przemyśl. Kilkanaście tygodni wcześniej podobny los spotkał członka zarządu tej spółki, byłego wieloletniego prezydenta miasta Przemyśla Roberta Chomę. Wspomniana spółka jest jednym z producentów ciepła dla mieszkańców nadsańskiego miasta.
PGNiG Termika Energetyka Przemyśl sp. z o.o. to jedna z kilku spółek-córek PGNiG Termika SA, która jest jedynym jej udziałowcem. Powstała 4 grudnia 2020 r. i jest spółką celową, odpowiedzialną za zarządzanie, modernizację i rozwój Ciepłowni Zasanie w Przemyślu. Cel ten realizuje poprzez 30-letnią dzierżawę majątku owej ciepłowni, zlokalizowanej przy ul. Emilii Plater 8. Dzierżawę, na którą zgodę wyrazili przemyscy radni, a „klepnęli” ją obecni włodarze nadsańskiego grodu. To także spółka, która zajmuje się produkcją ciepła dla mieszkańców miasta.
K. Gigol w zasadzie siedział na walizkach, bo pogłoski o jego zwolnieniu pojawiły się jakiś czas temu. W sierpniu br. zapytaliśmy go, czy liczy się z tym, że może stanowisko stracić?
– Oczywiście, że się liczę. O tym, że mogę stracić to stanowisko, wiem od stycznia 2021 roku. Od momentu, kiedy zostałem powołany. To naturalna kolej rzeczy
– powiedział.
– Nie zostałem zwolniony, bo musi być ciągłość zarządu. Kadencja trwa do końca tego roku, ale jest przedłużona do czerwca przyszłego roku, kiedy zatwierdzone będzie sprawozdanie finansowe z 2024 roku. Została jednak skrócona. Mandat członka zarządu został wygaszony Robertowi Chomie. Ja na razie pozostałem, bo spółka musi działać
Reklama
– dodał wówczas[paywall].
Zapytaliśmy także, co sądzi o skróceniu kadencji?
– Być może jest to związane z wielokrotnymi naciskami na naszą spółkę, aby obniżyć cenę ciepła dla mieszkańców Przemyśla. Rozumiem, że ci mogą czuć się zawiedzeni, że ceny ciepła nie są niższe, ale raz jeszcze podkreślę: nie tylko i wyłącznie naszą winą jest taki, a nie inny stan rzeczy. Cena ciepła oferowana przez naszą spółkę jest najtańsza w regionie. Działamy w oparciu o taryfę ustaloną przez URE. Uważam, że nowy zarząd nie będzie mieć szans na obniżenie cen. No, chyba że zechce działać na szkodę spółki
Reklama
– odpowiedział.
Jego zdaniem wszystkie inwestycje, jakie należałoby na już wykonać w Przemyślu, zamykają się kwotą około 150 mln zł. To potężne środki, których spółka nie ma. Nie może także znikąd pożyczyć. Wyniki finansowe są złe, więc wzięcie kredytu odpada. Jedynym ratunkiem jest bezzwrotne dokapitalizowanie spółki przez właściciela.
Pełniącym obowiązki prezesa zarządu został członek Rady Nadzorczej (od 2021 r.) tej spółki Maciej Kopyt. Absolwent Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej, gdzie został magistrem inżynierem na kierunku „energetyka cieplna”. Będzie na tym stanowisku dopóki, dopóty władze spółki-matki nie rozstrzygną postępowania kwalifikacyjnego. To ogłosiły 7 października br.
K. Gigol wspomniał, że skrócenie kadencji zarządu może się wiązać z wielokrotnymi naciskami na spółkę, aby obniżyć cenę ciepła dla mieszkańców Przemyśla. Na razie w tej kwestii panuje cisza. Za to wspomnianego 7 października br. władze PGNiG Termika SA ogłosiły drugie postępowanie kwalifikacyjne na dwóch członków zarządu przemyskiej spółki! Więc na razie zamiast dobrych informacji dla mieszkańców miasta, dotyczących obniżenia stawek za ciepło, tworzone jest... nowe stanowisko! Do tej pory był prezes (Gigol) i członek zarządu (Choma), po rozstrzygnięciu postępowania będzie prezes i dwóch członków zarządu.
Ale to nie są to jedyne zmiany w przemyskich instytucjach czy spółkach. Powiększyła się Rada Nadzorcza spółki Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa Południe z siedzibą w Przemyślu. Ta sama, która miała (ma) wybudować w mieście tanie mieszkania. Ani jedno jeszcze nie powstało, za to ciągłe przetasowania są m.in. w radzie nadzorczej. Ta niedawno się... powiększyła. Ze składu znikły trzy osoby, dołączyły cztery. To: Kamil Olech, Krystian Żarów, Wojciech Majka i zastępca prezydenta miasta Przemyśla Bogusław Świeży (który jest także przewodniczącym Rady Nadzorczej PWiK sp. z o.o. w Przemyślu). To oni, wspólnie z: Bożeną Piziurny, Zenonem Wajdą i Sławomirem Tarnawskim tworzą aż 7-osobową Radę Nadzorczą SIM Południe sp. z o.o.
W konkursie wybrany został także nowy prezes jednej z miejskich spółek – Towarzystwa Budownictwa Społecznego. Został nim Łukasz Gałuszka. Do tej pory – łącząc fotele – prezesem TBS-u był Zbigniew Czekierda, jednocześnie prezes Przedsiębiorstwa Gospodarki Mieszkaniowej sp. z o.o. w Przemyślu.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze