– Wśród najpopularniejszych imion nadawanych w 2017 roku chłopcom są Jakub i Szymon. Dziewczynki najczęściej dostawały imiona Zuzanna i Emilia. Wśród nietypowych pojawiały się: Mieszko, Tymon, Leon, Blanka i Aurora – informuje Małgorzata Młynarska z Kancelarii Burmistrza Jarosławia. Dane zostały zebrane na podstawie podsumowania Urzędu Stanu Cywilnego w Jarosławiu.
– Rok wcześniej jednym z najpopularniejszych imion dla chłopców był Mikołaj, natomiast wśród dziewczynek królowała[paywall] Lena. Spośród rzadko występujących imion USC odnotował takie jak: Alex, Musa, Maxim, Nela, Jaśmina, Nadia – dodaje M. Młynarska. W ubiegłym roku w jarosławskim USC zarejestrowano 746 nowych obywateli. W jarosławskim Centrum Opieki Medycznej urodziło się 547 dzieci. 317 noworodków to jarosławianie. To lepiej niż w 2016 r., kiedy zarejestrowano 671 nowych mieszkańców miasta. W jarosławskim szpitalu przyszły wtedy na świat 483 maluchy, z tego 295 to jarosławianie.
Przychodzące na świat maluchy otrzymywały imiona nadawane najczęściej w Polsce. W kraju do Jakuba i Szymona dołącza Antoni, Jan i Franciszek. W okolicy Jarosławia też Antki, Janki i Franki były wybierane często. Julia, Zuzanna, Zofia, Lena i Maja – to czołówka imion nadawanych w kraju dziewczynkom. W regionie też były często wybierane.
Podsumowanie pokazuje, że w ubiegłym roku wzrosła nie tylko liczba urodzeń. Również więcej osób zmarło. W 2017 r. pożegnaliśmy 373 jarosławian. Rok wcześniej zmarło 322. USC w Jarosławiu, obejmujący swoim zasięgiem również miejscowości sąsiadujące z miastem, zarejestrował w sumie 744 zgony w ubiegłym roku i 671 w 2016 r.
Więcej par stanęło też na ślubnym kobiercu. W 2017 r. było ich 430. Rok wcześniej 381. Nie najlepiej wygląda statystyka rozwodowa. W ubiegłym roku 124 pary powiedziały sobie do widzenia. Rok wcześniej było ich o 5 więcej. Pocieszające w demografii Jarosławia jest to, że coraz więcej par przeżywa wspólnie jubileusze małżeńskie nagradzane medalem przyznawanym przez Prezydenta RP. W ubiegłym roku 32 małżeństwa zostały tak uhonorowane, to o 10 więcej niż rok wcześniej. Podsumowanie pokazuje, że Jarosław jest miastem ze znaczną przewagą kobiet. Jest ich ponad 2,5 tys. więcej niż mężczyzn. Na koniec minionego roku liczba mieszkańców Jarosławia wynosiła 38 168. Pań było 20 400. Liczba mieszkających na stałe w mieście jest znacznie niższa. Wielu figurujących w miejskich kartotekach wyjechało w poszukiwaniu lepszych warunków.Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze