Reklama

Największy stroik w Polsce jest na Podkarpaciu? [ZDJĘCIA]

Piękna, gigantyczna i już słynna „święconka” po raz czternasty stanęła na Rynku w Rudniku nad Sanem.

Olbrzymi wiklinowy kosz z pisankami zachwycają urokiem.  

To miejscowa, wielkanocna tradycja, która znana jest w całej Polsce. W Rudniku nad Sanem kultywują ją od 14 lat.

„Święconka” ma 4 m długości i 3 wysokości.


Ma wielką wartość nie tylko ze względów estetycznych – kosz i 3 pisanki wyplatał nieżyjący już Kazimierz Zygmunt.


– Baranka, kwiaty i napis wykonał Eugeniusz Waliłko. Utworzenie dekoracji zainicjował burmistrz Waldemar Grochowski dla podkreślenia wagi Świąt Wielkanocnych połączonej z kunsztem wikliniarskim. Dekorację zaprojektowała sekretarz gminy Lucyna Zygmunt – opisuje cudeńko UMiG Rudnik nad Sanem.

 

Reklama

Pan Eugeniusz wyplótł także pisankowe gazony. 

Kosz zdobią barwne wstążki o kształtach kwietnych zwiastunów wiosny: krokusów, tulipanów, przebiśniegów, sasanek, forsycji i bazi.

Są też 3 pisanki wypełnione bratkami. Całość dekorują bukszpan (dostarczył Sławomir Jasnosz) i gałązki wierzby mandżurskiej (podarował Janusz Juśko).

autorka: Aleksandra Nowotyńska





 

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama