Piękna, gigantyczna i już słynna „święconka” po raz czternasty stanęła na Rynku w Rudniku nad Sanem.
Olbrzymi wiklinowy kosz z pisankami zachwycają urokiem.
To miejscowa, wielkanocna tradycja, która znana jest w całej Polsce. W Rudniku nad Sanem kultywują ją od 14 lat.
„Święconka” ma 4 m długości i 3 wysokości.
Ma wielką wartość nie tylko ze względów estetycznych – kosz i 3 pisanki wyplatał nieżyjący już Kazimierz Zygmunt.
– Baranka, kwiaty i napis wykonał Eugeniusz Waliłko. Utworzenie dekoracji zainicjował burmistrz Waldemar Grochowski dla podkreślenia wagi Świąt Wielkanocnych połączonej z kunsztem wikliniarskim. Dekorację zaprojektowała sekretarz gminy Lucyna Zygmunt – opisuje cudeńko UMiG Rudnik nad Sanem.
Pan Eugeniusz wyplótł także pisankowe gazony.
Kosz zdobią barwne wstążki o kształtach kwietnych zwiastunów wiosny: krokusów, tulipanów, przebiśniegów, sasanek, forsycji i bazi.
Są też 3 pisanki wypełnione bratkami. Całość dekorują bukszpan (dostarczył Sławomir Jasnosz) i gałązki wierzby mandżurskiej (podarował Janusz Juśko).
autorka: Aleksandra Nowotyńska
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze