28 czerwca br. na pięknie położonym boisku ze sztuczną nawierzchnią na terenie hotelu Arłamów odbyły się Mistrzostwa Polski Drużyn Osiedlowych Arłamove&Reymonta Cup 2025. Pomysłodawcą i głównym organizatorem tego wyjątkowego przedsięwzięcia był Osiedlowy Klub Sportowy „FC Reymonta” Przemyśl na czele z jego szefem Wiktorem Szkarpeckim.
OKS FC Reymonta Przemyśl od lat proponuje młodzieży nie telefony komórkowe czy komputery, a aktywny tryb życia. Powrót do tego, co jeszcze kilkanaście lat temu znakomicie funkcjonowało – grę w piłkę nożną na świeżym powietrzu. Między blokami, na skrawkach wolnego terenu. Klub osiedlowy był organizatorem wielu już turniejów, ale na taką skalę jeszcze nigdy. Skalę ogólnopolską – Mistrzostwa Polski Drużyn Osiedlowych Arłamove&Reymonta Cup 2025. Termin zbiegł się z końcem zgrupowania przed Mistrzostwami Europy Kobiet w piłce nożnej reprezentacji Polski. Dzięki temu gościem specjalnym imprezy była selekcjonerka polskiego teamu Nina Patalon.
Przez wiele godzin na sztucznym boisku rywalizowało 18 osiedlowych drużyn: FC Tartan Gliwice, FC Niegowonice Zawiercie, Naprzód Kilińskiego Rybnik, FC Drzewce Kielce, Grom Bakończyce-Fredropol, Błotnista Laguna Tarnów, Dream Team Lublin, BKS Dzagiellonia Mielec, Huragan Obora Zabłotce, Wisowa Jodłowa, RRE Romper Rzeszów, FC Catenaccio Rzeszów, Piekielni Krasne, Wały Gądki Jasło, PKS Gorajowice Jasło, Buraczanka Kalników oraz FC Reymonta Przemyśl (dwie drużyny, biała i czarna).
Rywalizacja była niezwykle emocjonująca, bardzo wyrównana. Turniej był transmitowany „na żywo”, a spotkania oglądało blisko 5 tys. osób! W fazie eliminacyjnej zespoły zostały podzielone na trzy grupy, w których występowało 6 zespołów. Końcowa kolejność w nich wyglądała następująco – Grupa A: 1. BKS Dzagiellonia, 2. PKS Gorajowice, 3. Wały Gądki, 4. Buraczanka, 5. Piekielni Krasne, 6. FC Tartan; grupa B: 1. Naprzód Kilińskiego, 2. Dream Team Lublin, 3. FC Reymonta Przemyśl Czarni, 4. Wisowa, 5. FC Reymonta Przemyśl Biali, 6. Huragan Obora; grupa C: 1. Niegowonice FC, 2. BKS Dzagiellonia II, 3. Grom Bakończyce, 4. FC Catenaccio, 5. Błotnista Laguna, 6. RRE Romper Rzeszów.
Eksperci się nie pomylili. Okazało się, że grupa B była „grupą śmierci”. Aż 3 zespoły z 4 pierwszych miejsc to zespoły z grupy B. Grupa A pożegnała się z turniejem już na etapie ćwierćfinałów. Zwycięzcą turnieju został zespół Naprzód Kilińskiego z Rybnika, który pokonał w finale Dream Team Lublin. Choć w podstawowym czasie gry padł bezbramkowy remis, w rzutach karnych lepszy okazał się zespół ze Śląska. W meczu o 3. miejsce gospodarze z Przemyśla, zespół FC Reymonta Czarni minimalnie ulegli drużynie z Zawiercia, drużynie Niegowonice FC 1:2.
Średnia wieku organizatorów, czyli przemyskich ekip, tego wydarzenia to 20 lat. Najmłodszą drużyną była Wisowa Jodłowa. To drużyna spełniająca marzenia, bo mimo średniej wieku 14,7 lat (dla porównania: średnia wieku triumfatorów z Rybnika to 19,9 lat) wygrała dwa spotkania i zdobyła 6 punktów (rok temu 0). To dało jej 12. miejsce w Arłamove&Reymonta Cup 2025. MVP (najwartościowszym graczem) imprezy został bramkarz Naprzodu Kilińskiego Kamil Werber, który w serii rzutów karnych, w wielkim finale, obronił rzut karny, zapewniając zwycięstwo drużynie z Rybnika. Najlepszym bramkarzem turnieju natomiast wybrany został Kacper Wal z Dream Team Lublin. Królem strzelców został Igor Kolasa z 9 bramkami z Naprzodu Kilińskiego. MVP meczu o 3. miejsce – Alan Górski z Niegowonice FC. Najwięcej interwencji w zmaganiach zaliczył bramkarz FC Reymonta Czarni Rafał Czyżowski, broniąc 29 strzałów, tuż za nim był bramkarz drugiej drużyny FC Reymonta Igor Michałuszko, który obronił swój zespół przed utratą bramki 28 razy.
– Jestem bardzo szczęśliwy, że udało się nam zorganizować ten turniej. Wiele nas to kosztowało. Nie tylko mówię tutaj tylko o finansach, ale również o czasie i stresie. Teraz, po turnieju, mogę powiedzieć, że czuję ulgę. Daliśmy radę. Półtora roku temu zorganizowaliśmy turniej na hali SMS Przemyśl dla siedmiu zespołów, a dzisiaj mam w swoim życiorysie organizację od podstaw Mistrzostw Polski Drużyn Osiedlowych. Nie jest to tylko mój sukces. Mam za sobą grupę ludzi, potrafiących wykorzystać narzędzia, które im przygotowuję. Grupę, która cieszy się udziałem w tym wydarzeniu. Jestem z nich dumny i dziękuję im z tego miejsca. Jesteście wielcy!
Reklama
– powiedział prezes Osiedlowego Klubu Sportowego „FC Reymonta” Przemyśl W. Szkarpecki.
Warto dodać, że w organizacji turnieju pomogli finansowo przemyscy przedsiębiorcy, a nasza redakcja była jednym z patronów tego znakomicie zorganizowanego, udanego przedsięwzięcia.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze