Reklama

Nasz region nie może być marginesem Europy

20/02/2018 17:00

– Staramy się tworzyć dobry klimat współpracy w Europie Środkowo-Wschodniej oraz przedefiniować historię Karpat, powinny one nas łączyć, a nie dzielić – podkreślił jej pomysłodawca Marek Kuchciński, marszałek Sejmu RP, podczas sobotniej, 17 bm. jubileuszowej konferencji „Europa Karpat” w Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej w Przemyślu.

Wśród uczestników, poza licznie przybyłymi gośćmi zagranicznymi z m.in. Słowacji, Ukrainy i Węgier, byli także: Jacek Czaputowicz, minister spraw zagranicznych, Jerzy Kwieciński, szef resortu inwestycji i rozwoju, Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury oraz Ryszard Terlecki, wicemarszałek Sejmu RP. Minister Czaputowicz, który był gościem specjalnym konferencji podkreślił, że[paywall] współpraca w ramach Grupy Wyszehradzkiej czy Trójmorza, wzmacnia pozycję naszego regionu w Europie.

– Należy pozbyć się granic mentalnych, podziału na państwa centrum i peryferii, na państwa dwóch prędkości – powiedział. – Nie wyobrażam sobie przyszłości Unii bez równoważnej pozycji karpackich członków Unii. Kluczową rolę w Unii Europejskiej powinny odgrywać państwa suwerenne – podkreślił.

Reklama

Z kolei zdaniem wicemarszałka Terleckiego region Europy Środkowo-Wschodniej nie może być marginesem Europy.

– Dzięki naszym doświadczeniom rozumiemy co znaczy wolność, umiemy ją cenić i szanować, mamy fundament wartości, których nie chcemy się wyprzeć – zaakcentował.

Martin Fronc, deputowany Rady Najwyższej Słowacji przestrzegał, że UE rezygnuje z wartości.

– Odchodzenie od ochrony rodziny, sposobu życia zagraża funkcjonowaniu całej UE – argumentował.

Z okazji stulecia odrodzenia Polski stworzono plan realizacji 100 inicjatyw karpackich. Jerzy Kwieciński, minister inwestycji i rozwoju, przybliżył założenia przygotowywanego pakietu inwestycji i projektów.

Reklama

– Program dla Bieszczad jest jednym z najważniejszych elementów rządowej Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju – nie ukrywał. – Jego celem jest koordynacja i integracja działań rządu z pracą samorządów, która umożliwi rozwiązanie problemów regionu takich utrudniona dostępność transportowa czy bezrobocie oraz odkryje potencjał regionu – zauważył. Program adresowany jest do gmin powiatu bieszczadzkiego, leskiego, sanockiego oraz przemyskiego i – jak zaznaczono – „ma stać się wizytówką polskiej drogi do nowoczesności, która uwzględni historię, kulturę, tradycję, i środowisko naturalne”.


red.
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    bik cyc - niezalogowany 2018-02-20 18:25:13

    Dno i wodorosty z tego spotkania

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Obywatel - niezalogowany 2018-02-20 19:04:58

    Nasz Przemyśl stał się przez tych nieudaczników marginesem Podkarpacia.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Gość - niezalogowany 2018-02-20 19:53:02

    Panie Kuchcinski wstydu pan oszczędź jaki gospodarz takie miasto !!! 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama