– Staramy się tworzyć dobry klimat współpracy w Europie Środkowo-Wschodniej oraz przedefiniować historię Karpat, powinny one nas łączyć, a nie dzielić – podkreślił jej pomysłodawca Marek Kuchciński, marszałek Sejmu RP, podczas sobotniej, 17 bm. jubileuszowej konferencji „Europa Karpat” w Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej w Przemyślu.
Wśród uczestników, poza licznie przybyłymi gośćmi zagranicznymi z m.in. Słowacji, Ukrainy i Węgier, byli także: Jacek Czaputowicz, minister spraw zagranicznych, Jerzy Kwieciński, szef resortu inwestycji i rozwoju, Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury oraz Ryszard Terlecki, wicemarszałek Sejmu RP. Minister Czaputowicz, który był gościem specjalnym konferencji podkreślił, że[paywall] współpraca w ramach Grupy Wyszehradzkiej czy Trójmorza, wzmacnia pozycję naszego regionu w Europie.
– Należy pozbyć się granic mentalnych, podziału na państwa centrum i peryferii, na państwa dwóch prędkości – powiedział. – Nie wyobrażam sobie przyszłości Unii bez równoważnej pozycji karpackich członków Unii. Kluczową rolę w Unii Europejskiej powinny odgrywać państwa suwerenne – podkreślił.
Z kolei zdaniem wicemarszałka Terleckiego region Europy Środkowo-Wschodniej nie może być marginesem Europy.
– Dzięki naszym doświadczeniom rozumiemy co znaczy wolność, umiemy ją cenić i szanować, mamy fundament wartości, których nie chcemy się wyprzeć – zaakcentował.
Martin Fronc, deputowany Rady Najwyższej Słowacji przestrzegał, że UE rezygnuje z wartości.
– Odchodzenie od ochrony rodziny, sposobu życia zagraża funkcjonowaniu całej UE – argumentował.
Z okazji stulecia odrodzenia Polski stworzono plan realizacji 100 inicjatyw karpackich. Jerzy Kwieciński, minister inwestycji i rozwoju, przybliżył założenia przygotowywanego pakietu inwestycji i projektów.
– Program dla Bieszczad jest jednym z najważniejszych elementów rządowej Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju – nie ukrywał. – Jego celem jest koordynacja i integracja działań rządu z pracą samorządów, która umożliwi rozwiązanie problemów regionu takich utrudniona dostępność transportowa czy bezrobocie oraz odkryje potencjał regionu – zauważył. Program adresowany jest do gmin powiatu bieszczadzkiego, leskiego, sanockiego oraz przemyskiego i – jak zaznaczono – „ma stać się wizytówką polskiej drogi do nowoczesności, która uwzględni historię, kulturę, tradycję, i środowisko naturalne”.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Nasz Przemyśl stał się przez tych nieudaczników marginesem Podkarpacia.
Panie Kuchcinski wstydu pan oszczędź jaki gospodarz takie miasto !!!
Bardzo przykry choć niestety prawdziwy opis Przemyśla. Zapewne jeszcze niepełny bo trzeba by dodać konkretne dane a te opracowane przez PAN potwierdzają degrengoladę miasta. Spośród 16-tu porównywalnych regionów miejskich Przemyśl w ostatnich latach spadł z 15-go na właśnie ostatnie 16-te miejsce. Biorąc pod uwagę, że te pozostałe regiony zrobiły znaczny skok do przodu (wystarczy wybrać się do Nowego Sącza, Białej Podlaskiej, Inowrocławia, Krosna o Rzeszowie nie mówiąc itp.) różnica staje się jeszcze bardziej jaskrawa.Takie są niestety fakty oparte na konkretnych danych. Gdy dodamy do tego powszechne odczucia większości mieszkańców jak i przyjezdnych - obraz jest niewesoły. No ale okazuje się, że winnych nie ma! Radni i Prezydent Miasta wraz z urzędnikami tak dobrze pracowali, że należą im się podwyżki horrendalnie już i tak wysokich płac. Bezpieczeństwo, porządek i prawo tak wspaniale funkcjonuje w Przemyślu, że policjanci awansują na generałów a prawnicy nieprawnicy prezesami sądów zostają w innych miastach.Mogę się założyć, że gdy obecny Prezydent Miasta wystartuje w wyborach - znowu go gawiedź wybierze na stanowisko, no chyba żeby wszyscy poszli do wyborów to może pokonali by to liczne i rozpanoszone na czarno ubrane towarzystwo sióstr i braci głosujące w zwartych szeregach jak jeden mąż.
>>przedefiniować historię Karpat<<Wy już lepiej nic nie przedefiniowujcie, tym bardziej historii.
Gorzka, ale szczera prawda o tym szemranym towarzystwie.
Nie marginesem tylko PISoBOLSZEWICKIM zaściankiem.
Przemyśl to już nawet nie wioska to czarna dziura w morzu ludzkich potrzeb.
Ludzie Karpat są mądrzy i nie dadzą się przenicować, tak jak Przemyśl - na drugą stronę. Nic Wam sie nie uda popsuć w Karpatach.... - bo tylko tyle umiecie.
Pięknie to jest podsumowane.Mieszkańcy Przemysla przetrzyjcie oczy i czas na zmiane tego nieroba prezia.Do Rady Miasta należy wybrac ludzi z po za układu.Jak burdelarz moze miec coś do powiedzenia
Weź pan, panie MMK to przemyskie towarzystwo i wraz z nimi idźta het!!!
Ty idioto przestań zabierac głos w jakiejkolwiek sprawie
Pusta gadanina - zero treści . A PRZEMYŚL UMIERA !!!
Twoja matka zawsze ci to powtarza PISoBOLSZEWICKI szczylu he he.
Jest i będzie, zresztą jakże inaczej może być w PISoBOLSZEWICKIM zagłębiu. Jeszcze kilka lat.
Pan marszałek ni stąd ni zowąd tak jakby przebudzony ze snu nagle poczuł potrzebę mydlenia oczu przed zbliżającymi się jesiennymi wyborami.
cały ten PIS i dobra zmiana to ściema marszałek Kuchciński nigdy nie dbał o rodzinne miasto a obecny prezydent Choma to wielka porażka to miasto doprowadził na skraj bankructwa nigdy więcej Chomy
Pan Marszałek tak samo dba o Przemyśl jak Tfusk o Polskę .
Dno i wodorosty z tego spotkania
Nasz Przemyśl stał się przez tych nieudaczników marginesem Podkarpacia.
Panie Kuchcinski wstydu pan oszczędź jaki gospodarz takie miasto !!!