Reklama

Natalia i Magdalena – siła sióstr

16/04/2022 13:33

Magdalena Kowal jest świeżo upieczoną absolwentką Zespołu Szkół Innowacyjnych. Jej pasją jest fotografia i właśnie w tym kierunku się rozwija. 5 kwietnia w Galerii Projektor Sztuki, w holu kina „Ikar”, odbył się pierwszy wernisaż Magdy. Jej wystawa w całości poświęcona jest jej młodszej siostrze, Natalii, którą fotografowała od 2018 roku do września 2020.

Natalia, która teraz chodziłaby do ósmej klasy szkoły podstawowej, stała się muzą swojej siostry i jej modelką.

Jeszcze zanim wykryto u niej guza mózgu i rozpoczęto walkę z nowotworem, często stawała przed obiektywem aparatu starszej siostry. Była upartą, uśmiechniętą dziewczynką, która nie lubiła zamartwiać swojej rodziny.

Na pytanie, jak się czuje, nawet gdy była już u kresu swoich sił, zawsze[paywall] odpowiadała „dobrze”. Nigdy nie chciała o tym rozmawiać. Nie zawsze też cieszyła się na robienie zdjęć.


Jak wspomina sama autorka, często musiała w różny sposób przekupywać Natalkę, by ta dała się sfotografować. Zdjęcia wystawowe wręcz temu przeczą: są subtelne i przemyślane. Widać zaangażowanie z obu stron.

– Chodziło o to, żeby pokazać emocje jej i moje podczas tego tworzenia – mówi Magda.

– Że Natalia jest normalną osobą, która przechodzi przez chorobę, ale mimo to ma marzenia, plany na przyszłość. Ona wierzyła do samego końca, nawet dzień przed śmiercią, że wszystko będzie dobrze, że to jeszcze nie koniec – dodaje.

Nikt nie spodziewał się nagłego odejścia Natalii. Miała prawie dwanaście lat. Jej siostrze pozostaje wyobrażać sobie, jak by teraz wyglądała, czy byłaby wysoka, czym by się pasjonowała.

Młoda fotografka mówi o tym głosem pełnym spokoju. Aurę tego spokoju i wyważenia, a przy tym ogromną skromność widać na każdej fotografii. 

Podczas wernisażu i związanych z nim gratulacji Magda zaobserwowała wzruszenie odbiorców jej projektu. Wzbudził on także refleksję nad życiem, podejściem Natalki, która nigdy nie traciła pogody ducha.

– Dlatego ona jest taką małą bohaterką. Pokazywała, że mimo choroby, życie może być piękne i można się z niego cieszyć każdego dnia – mówi autorka. 

Magdalena Kowal swoją twórczością pokazuje piękną historię. Piękną, chociaż tragiczną. I bardzo prawdziwą. Każdy podziwiający wystawę „Natalia – mała bohaterka” będzie w stanie ją dostrzec i odebrać wyjątkową lekcję mówiącą o wartości życia oraz niespotykanej więzi między siostrami.

 
MP
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości