W niedzielę, 3 lipca, tymczasowe przejście graniczne Malhowice-Niżankowice czynne było od ósmej do piętnastej. Tyle, żeby mogli zdążyć goście, którzy wybrali się do Solanuwatki na uroczystości 75. rocznicy dwóch zbrodni dokonanych najpierw przez Sowietów, a potem przez Niemców.
Przed wojną Solanuwatka nazywała się Salina i była przedmieściem Dobromila, słynnym z kopalni soli. Dwanaście kilometrów, które trzeba pokonać od granicy ze względu na dziury w drodze, zajęło dwadzieścia pięć minut. Potem jeszcze kilometr spacerkiem przez las, jaki w ciągu pięćdziesięciu lat wyrósł na miejscu nieczynnego już uzdrowiska założonego w dawnych budynkach kopalni soli. – Tutaj pracował mój dziadek – opowiada przypadkowo spotkany mężczyzna w średnim wieku. Był inżynierem w kopalni. Miał szczęście, bo kiedy Sowieci przed ucieczką mordowali tu ludzi, ktoś go ostrzegł i dziadek uciekł do lasu. Inaczej skończyłby w dole, tak jak inni.
fot.Jacek Szwic
Sekretarz powiatu przemyskiego wraz z delegacją składają kwiaty pod memoriałem.

Żydzi na rozkaz Niemców wydobywają zwłoki pomordowanych.

fot.Jacek Szwic
Szyb solny, który dla ofiar stał się grobem.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.http://zaxid.net/news/showNews.do?russkiy_mir_u_polshhi_hto_peretvoryuye_peremishl_na_garyachu_tochku&objectId=1397148
Manifestacja Sumienia Ofiar ukraińskiego ludobójstwa pod Sejmem 7 Lipca. całość.https://www.youtube.com/watch?v=nHja3Omm9BA
I dalej nazywa się Salina .
http://zaxid.net/news/showNews.do?russkiy_mir_u_polshhi_hto_peretvoryuye_peremishl_na_garyachu_tochku&objectId=1397148
Manifestacja Sumienia Ofiar ukraińskiego ludobójstwa pod Sejmem 7 Lipca. całość.https://www.youtube.com/watch?v=nHja3Omm9BA