Reklama

NFZ wypowiedział jarosławskiemu szpitalowi umowę na pogotowie

20/07/2015 14:09

Po kilkuletniej przerwie wraca sprawa ratownictwa medycznego w powiecie jarosławskim. Po wyroku NSA fundusz wypowiedział Centrum Opieki Medycznej kontrakt na pogotowie, a ogłoszony lada dzień konkurs rozstrzygnie, kto będzie odpowiadał za wysłanie karetki w nagłych przypadkach.

Podkarpacki Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia w Rzeszowie wypowiedział szpitalowi kontrakt na pogotowie. Decyzja zapadła na początku lipca. Umowa zostanie rozwiązana  końcem września. W tym czasie zostanie ogłoszony konkurs skutkujący wybraniem jednostki, która będzie odpowiedzialna za świadczenie usług ratownictwa medycznego w powiecie do połowy przyszłego roku.

– Analizujemy dokumentację przesłaną z funduszu. Sprawdzamy ją. Jeśli pojawi się możliwość odwołania, to z niej skorzystamy. Nawet gdyby trzeba było wykorzystać drogę sądową – zapewnia starosta jarosławski Tadeusz Chrzan. – Usługi ratownictwa medycznego są pełnione wzorowo. Nie można mieć do nich żadnych uwag – dodaje[paywall].

Reklama

Efekt kilkuletniego konfliktu


Z wyjaśnień funduszu wynika, że powodem wypowiedzenia kontraktu jest wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego odnoszący się jeszcze do decyzji wydawanych przed kilku laty. Chodzi o głośną sprawę przetargu na usługi ratownicze w powiecie. Wygrała go spółka Centrum Ratownictwa Medycznego. Szpital nie zgodził się z rozstrzygnięciem. Doszło do akcji protestacyjnej, zbierania podpisów wśród mieszkańców, a nawet marszu personelu szpitala z przedstawicielami związków zawodowych i z udziałem parlamentarzystów przez miasto. Efektem protestu było unieważnienie wyniku przetargu przez prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia. Kolejne rozstrzygnięcie dało szpitalowi kontrakt, ale walka o pogotowie się nie skończyła. CRM dochodziło swoich praw, by doprowadzić w końcu do wyroku NSA, który unieważnił decyzję prezesa o anulowaniu kontraktu.

Fundusz musi się dostosować do sądowego wyroku


Wydana przed niemal czterema laty decyzja prezesa NFZ o unieważnieniu wyników przetargu na świadczenia usług medycznych spowodowała rozpisane nowego konkursu i w efekcie zmianę świadczeniodawcy. Jej uchylenie przez sąd to powrót do stanu wcześniejszego. Rzeszowski oddział funduszu musi wyłonić jednostkę odpowiedzialną za ratownictwo medyczne w powiecie jarosławskim i zrobi to w formie konkursu. – Ustalamy warunki. Trudno powiedzieć, czy ponowny konkurs będzie ograniczony tylko do dwóch świadczeniodawców, czy zasady będą bardziej ogólne – wyjaśnia Marek Jakubowicz, rzecznik prasowy POW NFZ w Rzeszowie. Możliwe, że fundusz uzna, iż powinny wystartować tylko dwie jednostki. Wtedy COM zmierzy się z CRM. Tak jak było przed kilku laty.


erka
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama