Po kilkuletniej przerwie wraca sprawa ratownictwa medycznego w powiecie jarosławskim. Po wyroku NSA fundusz wypowiedział Centrum Opieki Medycznej kontrakt na pogotowie, a ogłoszony lada dzień konkurs rozstrzygnie, kto będzie odpowiadał za wysłanie karetki w nagłych przypadkach.
Podkarpacki Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia w Rzeszowie wypowiedział szpitalowi kontrakt na pogotowie. Decyzja zapadła na początku lipca. Umowa zostanie rozwiązana końcem września. W tym czasie zostanie ogłoszony konkurs skutkujący wybraniem jednostki, która będzie odpowiedzialna za świadczenie usług ratownictwa medycznego w powiecie do połowy przyszłego roku.
– Analizujemy dokumentację przesłaną z funduszu. Sprawdzamy ją. Jeśli pojawi się możliwość odwołania, to z niej skorzystamy. Nawet gdyby trzeba było wykorzystać drogę sądową – zapewnia starosta jarosławski Tadeusz Chrzan. – Usługi ratownictwa medycznego są pełnione wzorowo. Nie można mieć do nich żadnych uwag – dodaje[paywall].
Z wyjaśnień funduszu wynika, że powodem wypowiedzenia kontraktu jest wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego odnoszący się jeszcze do decyzji wydawanych przed kilku laty. Chodzi o głośną sprawę przetargu na usługi ratownicze w powiecie. Wygrała go spółka Centrum Ratownictwa Medycznego. Szpital nie zgodził się z rozstrzygnięciem. Doszło do akcji protestacyjnej, zbierania podpisów wśród mieszkańców, a nawet marszu personelu szpitala z przedstawicielami związków zawodowych i z udziałem parlamentarzystów przez miasto. Efektem protestu było unieważnienie wyniku przetargu przez prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia. Kolejne rozstrzygnięcie dało szpitalowi kontrakt, ale walka o pogotowie się nie skończyła. CRM dochodziło swoich praw, by doprowadzić w końcu do wyroku NSA, który unieważnił decyzję prezesa o anulowaniu kontraktu.
Wydana przed niemal czterema laty decyzja prezesa NFZ o unieważnieniu wyników przetargu na świadczenia usług medycznych spowodowała rozpisane nowego konkursu i w efekcie zmianę świadczeniodawcy. Jej uchylenie przez sąd to powrót do stanu wcześniejszego. Rzeszowski oddział funduszu musi wyłonić jednostkę odpowiedzialną za ratownictwo medyczne w powiecie jarosławskim i zrobi to w formie konkursu. – Ustalamy warunki. Trudno powiedzieć, czy ponowny konkurs będzie ograniczony tylko do dwóch świadczeniodawców, czy zasady będą bardziej ogólne – wyjaśnia Marek Jakubowicz, rzecznik prasowy POW NFZ w Rzeszowie. Możliwe, że fundusz uzna, iż powinny wystartować tylko dwie jednostki. Wtedy COM zmierzy się z CRM. Tak jak było przed kilku laty.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze