Reklama

Nici z galerii. Plac Rotmistrza Pileckiego na sprzedaż

Przez kilka lat na placu Rotmistrza Pileckiego, znajdującego się przy ulicy Jagiellońskiej w Przemyślu, widniała tablica z informacją „Tu powstanie Galeria Przemyśl”. Od kilku tygodni na tej samej tablicy widnieje napis „Na sprzedaż”.

Zapowiedzi były bardzo szumne. Był 2009 r. Firma Polimeni International planowała stworzenie nowoczesnego centrum handlowego. Galeria Przemyśl, bo taką roboczą nazwę miał nosić obiekt zajmujący powierzchnię ok. 10 tys. m kw., pomieścić miała 50 lokali handlowo-usługowych[paywall]. W ramach inwestycji planowano stworzenie przystanku autobusowego tuż obok budynku. Z uwagi na ograniczoną powierzchnię działki, na której miał powstać, planowane były aż trzy kondygnacje oraz podziemny parking na 200 samochodów. Wówczas nie było wiadomo, kiedy projekt zostanie zrealizowany. Inwestor borykał się bowiem z trudną sytuacją gospodarczą. Potem zrodził się nowy problem: kłopot z otrzymaniem pozwolenia na wycinkę drzew.

Dwa lata temu próbowaliśmy się skontaktować z firmą Polimeni Polska, dzwoniąc pod numer widniejący na tablicy umieszczonej na placu Pileckiego. Okazało się, że taki warszawski numer telefonu nie istnieje. Nie udało się nam także skontaktować z firmą w Garden City w Stanach Zjednoczonych. Wyglądało więc na to, że plac Rotmistrza Pileckiego jakiegoś właściciela ma, ale nie wiadomo, kto nim jest. Nikt nie był w stanie odpowiedzieć na pytanie, co się stanie z tym terenem. Czy będzie w dalszym ciągu niszczał?

Reklama

Ówczesne władze miasta nie miały możliwości wpłynięcia na zamiary właściciela odnośnie planów inwestycyjnych. Nie miały też możliwości nakłonienia go do podjęcia jakichkolwiek prac z tym związanych. Plac nie był jednak pozostawiony sam sobie. Był sprzątany i koszony na zlecenie właścicieli, a w razie potrzeby urzędnicy interweniowali w sprawie jego uprzątnięcia.

Nie można postawić byle czego...

Plac Rotmistrza Witolda Pileckiego uchwałą Rady Miejskiej w Przemyślu (z 14 marca 2011 r.) został objęty miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego pod nazwą „Jagiellońska”. To on „reguluje” przeznaczenie terenu oraz warunki jego zagospodarowania i zabudowy. Co więcej – obszar planu w całości podlega przepisom ustawy o ochronie dóbr kultury, a wszelka działalność inwestycyjna w owym obszarze, w związku z jego położeniem w obszarze górniczym złoża gazu ziemnego „Przemyśl”, podlega przepisom prawa górniczego i geologicznego.

Reklama

– W granicach obszaru planu obowiązuje zakaz lokalizowania funkcji i obiektów szkodliwych dla ludzi i środowiska, a także takich, które mogłyby w jakiś sposób pogorszyć stan środowiska. Plac może być przeznaczony pod usługi centrotwórcze, czyli związane z: administracją, finansami, kulturą, opieką i ochroną zdrowia czy oświatą. Ponadto w planie precyzyjnie wyznaczono obszary dopuszczalnej lokalizacji. Na przykład w części północno-zachodniej terenu może powstać obiekt o wysokości nie wyższej niż jedna kondygnacja naziemna, w części południowo-wschodniej mogą powstać obiekty wielokondygnacyjne. Ale to tylko jeden przykład z wielu obostrzeń, jakie reguluje wspomniana uchwała. Właściciel terenu, chcąc rozpocząć na nim jakiekolwiek prace, będzie musiał dostosować się do wszelkich zapisów w niej zawartych – poinformowała podinspektor Agata Czereba z Wydziału Promocji i Kultury UM w Przemyślu.

Nie doczekaliśmy się odpowiedzi

Od kilkunastu tygodni na wspomnianej tablicy nie ma już napisu „Tu powstanie Galeria Przemyśl”. Jest za to informacja, że teren jest na sprzedaż. Zajmuje się tym firma Upside Property sp. z o.o.

Reklama

Skierowaliśmy do niej kilka pytań, m.in.: kiedy teren został wystawiony na sprzedaż, kto obecnie jest jego właścicielem, jaka jest cena wywoławcza placu, ile firm, instytucji względnie osób prywatnych było zainteresowanych jego nabyciem ?

Na odpowiedź czekaliśmy kilka dni. Nie doczekaliśmy się.
mars
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    gosc - niezalogowany 2019-08-14 18:18:47

    a czyj to był plac, ze został sprzedany i kiedy? 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    ATWA - niezalogowany 2019-08-14 19:22:25

    Na jaką znowu k... sprzedaż ?!? To jest jeden z ostatnich terenów zielonych w mieście i trzeba go bronić rękami i nogami !!!DRZEWA W MIEŚCIE. PO CO DRZEWA W MIEŚCIE? - EKOLOGIA.PLYOUTUBE.COM - CHROŃMY DRZEWA - ANDRZEJ BRUDZIAKCHRONMYDRZEWA.PL

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Giga - niezalogowany 2019-08-14 20:09:30

    To jest własność spółki amerykańsko-izraelskiej "POLIMENI" z siedzibą w Gdańsku - sprzedane było na samym początku XXI wieku! W 2009 roku nastąpiło jakieś ożywienie i chcieli budować inwestycję pod nazwą "Bazary Jagielońskie", potem "Galeiia Jagiellońska'.... ale od początku było wiadomo, że niewielkie ambicje mają, bo chcieli budować w centrum takie "budy" typu Biedronka, Lidl itd... 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama