Reklama

Nie chcą hotelu na Rybim Placu

36. sesja Rady Miejskiej w Przemyślu w prawie 80 procentach poświęcona była oświacie. Punkt 15. przewidziany był prawie na samym końcu obrad. Jednak to właśnie on wywołał największe emocje, zanim jeszcze sesja się zaczęła. Dotyczył oddania przez miasto w użytkowanie wieczyste placu Rybiego na 99 lat . Przemyska Kongregacja Kupiecka poinformowała, że właściciel Galerii Rzeszów Ryszard Podkulski chce wybudować tam hotel!

Projekt uchwały w sprawie oddania w użytkowanie wieczyste na 99 lat placu Rybiego przygotował zastępca prezydenta Przemyśla Grzegorz Hayder. W uzasadnieniu możemy przeczytać m.in., że teren ten przeznaczony będzie pod budowę hotelu o podwyższonym standardzie, powyżej trzech gwiazdek. – Z bazą hotelową w naszym mieście mamy problem. Obecnie funkcjonuje u nas ogółem 19 obiektów noclegowych, z czego pięć hoteli jest trzygwiazdkowych. Łącznie miasto dysponuje 949 miejscami hotelowymi. Brak hotelu o wyższym standardzie jest coraz częściej podnoszony przez środowiska gospodarcze, utrudnia lub wręcz uniemożliwia[paywall] organizację spotkań i konferencji biznesowych, szczególnie z udziałem gości zagranicznych. Większość tego typu spotkań odbywa się więc w Krasiczynie, Dubiecku czy Arłamowie – tłumaczy G. Hayder.

W 2016 r. w różnych przemyskich hotelach nocowało 26 tys. 337 osób, z czego 4 tys. 472 osoby to turyści zagraniczni, a 21 tys. 865 to turyści krajowi. To o ponad 3 tys. osób więcej niż w 2015 r.

Reklama
Zdaniem G. Haydera hotel w tym miejscu rozwiązałby wiele problemów. Teren placu Rybiego objęty jest miejscowym planem zagospodarowanie przestrzennego „Stare Miasto I”. W związku z tym przeznaczony może zostaćpod zabudowę obiektami usługowymi (handel, gastronomia, kultura, usługi związane z obsługą turystyki) w jednym budynku. W zakresie obsługi parkingowej plan nakłada na potencjalnego inwestora obowiązek zapewnienia co najmniej 1 miejsca parkingowego na 30 m kw. powierzchni użytkowej w ogólnodostępnych parkingach podziemnych. – Wszystko się zgadza, ale my tego terenu nie chcemy sprzedać, tylko oddać w wieczyste użytkowanie. Możemy zatem wskazać konkretne przeznaczenie. Jeśli będzie powiedziane, że ma tam zostać wybudowany hotel, to nic innego powstać nie może. Wszystko zależy od zapisów – wyjaśnił G. Hayder.


fot.ze zbiorów PKK
29 stycznia br. przedstawiciele PKK protestowali pod Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej przeciw planom oddania w użytkowanie wieczyste placu Rybiego.

Poruszenie kongregacji

Projekt wywołał spore poruszenie zwłaszcza w szeregach Przemyskiej Kongregacji Kupieckiej. 29 stycznia br. przedstawiciele PKK protestowali pod Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej przeciw tym planom. – Chcieliśmy dzień przed głosowaniem zwrócić uwagę oficjeli i premier Beaty Szydło na problem, stąd wybór miejsca protestu. Władze miasta przeszły obojętnie, marszałek Marek Kuchciński obiecał wstawiennictwo – powiedział Wojciech Pieprzny.

Reklama

– Projekt uchwały, być może celowo, posiada lukę prawną, która pozwoli nabywcy wybudować nie tylko hotel, ale właściwie wszystko, co zechce. I potem znowu usłyszymy lamenty prezydentów, że zostali oszukani – dodał B. Wilk.

Żadnych analiz

Członkowie kongregacji wyliczyli niedociągnięcia w przygotowaniu projektu uchwały. Ich zdaniem, nie ma analizy, jak likwidacja parkingu wpłynie na małe sklepy, restauracje i dostępność obywateli do urzędów, a także na ruch turystyczny autokarów i samochodów prywatnych, bo przecież turyści przyjeżdżają tam, aby odwiedzić muzeum.

Reklama


fot.Mariusz Godos
30 stycznia br. przedstawiciele kongregacji zorganizowali przed magistratem konferencję prasową. Od lewej: Błażej Wilk, Maciej Dębicki i Wojciech Pieprzny.

– Nie ma także analiz dotyczących zmiany natężenia ruchu w okolicach ulicy Jagiellońskiej ani związanych ze spodziewanym spadkiem dochodów z czynszów pochodzących z lokali będących w posiadaniu miasta.  Powstanie dużej powierzchni handlowej w tym miejscu może się przecież przyczynić do opuszczenia przez handlowców kolejnych lokali. Skandalem jest brak konsultacji społecznych, przedstawienia wizualizacji czy jakiejkolwiek informacji na ten temat na stronie internetowej miasta – wyliczył wiceprezes PKK Maciej Dębicki. – Jesteśmy za budową w Przemyślu hotelu z prawdziwego zdarzenia, ale nie tam! Jest wiele dogodniejszych miejsc w mieście. Obecnie wystawione są przecież na sprzedaż tereny przy ulicach: Lwowskiej, Tatarskiej, Pasteura, Konopnickiej i Czarnieckiego – dodał.

Reklama

– Bardzo niepokoi nas nieoficjalna informacja, że inwestorem ma być firma pana Podkulskiego z Rzeszowa. To człowiek, powiedzmy, kontrowersyjny – stwierdził B. Wilk.

Źli donosiciele

Zastępca prezydenta miasta Grzegorz Hayder: – Powiem krótko: kupcy mają złych donosicieli. Z panem Podkulskim spotkałem się raz, może dwa razy w życiu. Nigdy nie rozmawiałem z nim o rzeczonym terenie. Kilka pomysłów na zagospodarowanie placu Rybiego mieliśmy. Kilka lat temu otrzymaliśmy propozycję sprzedaży tego terenu pod budowę galerii handlowej. Przedstawili nawet kilka wersji wizualizacji, ale koncepcja upadła, bo radni wycofali swoją zgodę na zbycie.

Reklama

Ostatecznie G. Hayder podczas sesji zgłosił wniosek o wycofanie ostatniego punktu z obrad. Radni przychylili się do tego, ale nie jest powiedziane, że podczas kolejnej sesji nie zostanie wprowadzony ponownie.

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    w - niezalogowany 2017-01-31 19:29:26

    no i dobrze niech będzie hotel, wszystko tym ludziom się nie podoba...

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    pikolo - niezalogowany 2017-01-31 19:40:26

    Kupcy najchętniej by nic nie chcieli, tylko oni i nikt więcej. Wilk jak nie chcesz nikogo obcego dopuścić do tej działki to sam weź ją w dzierżawę i posprzatajcie ten burdel.   My konsumenci i mieszkańcy miasta chcemy aby w tym miejscu w końcu ktoś wybudował hotel nawet razem z galerią. Nie ma zakładów, fabryk to niech będą galerie może więcej ludzi będzie mieć pracę. Jestem za a nawet przeciw cwaniaków od święta ulic!!!!!

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Mieszkaniec - niezalogowany 2017-01-31 20:21:50

    Czy kupy są w stanie dać ludziom pracę ,tak jak właściciele hotelu,który ma się w tym miejscu wybudować ?.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama